Itanium 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Itanium 2

Itanium 2 to procesor klasy IA-64 produkowany przez firmę Intel będący następcą jednostki serwerowej Itanium. Podobnie jak poprzednik oparty został na architekturze IA-64. Zastosowana w nim technologia EPIC, będąca rozwinięciem technologii RISC, przekazuje kontrolę nad równoległym przetwarzaniem instrukcji oraz zarządzanie jednostkami wykonawczymi kompilatorowi programu. Dzięki temu zaawansowany programista jest w stanie napisać aplikację wykorzystującą w pełni zasoby sprzętowe mikroprocesora.

Intel QuickPath Interconnect lub QPI to magistrala (szyna) będącą odpowiednikiem łączy HyperTransport procesorów AMD, i jest następcą FSB dla platform Core i3, Core i5, Core i7, Itanium i Xeon. Magistrala QuickPath zawiera zintegrowany kontroler pamięci oraz ulepszone łącza komunikacyjne między elementami systemu, co znacznie zwiększy ogólną wydajność.SUSE Linux ([ˈsuːsə]) – dystrybucja Linuksa, stworzona z myślą o użytkownikach korzystających na co dzień z interfejsu graficznego i przeznaczona zarówno dla użytkowników domowych (openSUSE), jak i do zastosowań komercyjnych (SUSE Linux Enterprise). Rozwijana początkowo w Niemczech przez SuSE GmbH, w styczniu 2004 przejęta przez firmę Novell. Pierwsza wersja systemu nosiła nazwę S.u.S.E. (skrót od niem. Software- und System-Entwicklungsgesellschaft mbH, Nürnberg, od października 1998 zmieniona na SuSE) i ujrzała światło dzienne w marcu 1994. W grudniu 2006 Novell oddzielił otwartą, ogólnodostępną wersję systemu, nazwaną openSUSE i rozwijaną przez społeczność z całego świata, od wydania komercyjnego, oferowanego wraz z pomocą techniczną i skierowanego do zastosowań profesjonalnych. W maju 2011 roku Novell został przejęty przez holding The Attachmate Group. The Attachmate Group dokonało podziału swojego portfolio produktów na tzw. jednostki biznesowe w ramach których SUSE stało się wydzieloną strukturą z większą autonomią. W 2014 roku The Attachmate Group wraz ze strukturą jednostek biznesowych został zakupiony przez Micro Focus. W lutym 2019 roku SUSE zostaje sprzedane jako samodzielna firma szwedzkiemu funduszowi EQT Partners. Od tego momentu możemy mówić o niezależności SUSE.

Procesor został wyposażony w 12 potoków wykonawczych, od 1,5 do 32 MB pamięci cache trzeciego poziomu (L3) oraz zegar z zakresu 1,0 – 2,53 GHz. W stosunku do poprzednika poszerzona została również magistrala danych (z 64 do 2x128 bitów) dzięki czemu zwiększyła się przepustowość między pamięcią a procesorem.

Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.Front Side Bus (FSB) jest występującą w wielu architekturach komputerów PC magistralą łączącą procesor z kontrolerem pamięci (najczęściej zlokalizowanym w mostku północnym). Składa się ona z linii adresowych, linii danych oraz linii sterowania. Parametry FSB (liczba linii poszczególnych typów, częstotliwość) zależne są od zastosowanego procesora. Jego następcami są DMI oraz QPI dla platform Nehalem.

Na komputerach z procesorami Itanium pracują systemy operacyjne HP-UX (również w wersji PA-RISC, dzięki opracowanemu przez firmę Hewlett-Packard interpreterowi ARIES), Windows Server 2008, OpenVMS, NonStop OS, Bull GCOS, NEC ACOS, FreeBSD oraz linuksowe (Red Hat Enterprise Linux i SUSE).

FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.Kompilator – program służący do automatycznego tłumaczenia kodu napisanego w jednym języku (języku źródłowym) na równoważny kod w innym języku (języku wynikowym) . Proces ten nazywany jest kompilacją. W informatyce kompilatorem nazywa się najczęściej program do tłumaczenia kodu źródłowego w języku programowania na język maszynowy. Niektóre z nich tłumaczą najpierw do języka asemblera, a ten na język maszynowy jest tłumaczony przez asembler.

Procesory Intel Itanium[ | edytuj kod]

Rozwój procesorów Itanium zapoczątkował model Merced, który był w zasadzie procesorem koncepcyjnym. Następny procesor – McKinley posiadał znacząco usprawnioną architekturę pamięci, dzięki czemu stanowił rozwiązanie konkurencyjne dla obecnych na rynku procesorów. Madison, dzięki przejściu na technologię 130 nm, posiadał odpowiednio dużo pamięci podręcznej dla znaczącej poprawy wydajności. Montecito wyprodukowany w procesie 90 nm i architekturze dual-core znacząco zwiększył wydajność na jednostkę mocy. Montvale dodał 3 nowe cechy: core-level lockstep, demand-based switching oraz magistralę Front-side bus o częstotliwości taktowania 667 MHz. Procesor Tukwila mógł obsługiwać większą ilość pamięci, miał zaimplementowaną nową architekturę Intel QuickPath Interconnect (QPI) oraz wbudowane kontrolery pamięci, co znacząco poprawiło wydajność układu. Poulson, dzięki wykonaniu w technologii 32 nm, posiada znacząco zwiększoną częstotliwości taktowania zegara oraz współdzieloną pamięć podręczną co pozwoliło uzyskać ponad 2,5 krotny wzrost wydajności w stosunku do procesora Tukwila. Na rok 2014 Intel zapowiedział wypuszczenie kolejnej generacji procesora Itanium o kodowej nazwie Kittson.

PA-RISC to architektura mikroprocesorów stworzona przez firmy Hewlett-Packard oraz VLSI Technology Operation. Jak wskazuje nazwa ta rodzina mikroprocesorów należy do klasy RISC (Reduced Instruction Set Computing). Skrót PA pochodzi od angielskich wyrazów Precision Architecture. Rodzina tych mikroprocesorów oznaczana jest także nazwą HP/PA, co jest skrótem od Hewlett Packard Precision Architecture.Pamięć podręczna (ang. cache) – mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • VLIW
 • RISC
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Windows Server 2008 – kolejna wersja serwerowego systemu operacyjnego opracowywanego przez firmę Microsoft. Do 15 maja 2007 był znany jedynie pod nazwą kodową Windows Server „Longhorn”. Jest on następcą systemu Windows Server 2003 i został oparty na tym samym jądrze co system Windows Vista SP1. Premiera odbyła się 27 lutego 2008 o godzinie 18:00.Explicitly Parallel Instruction Computing, EPIC – architektura 64-bitowa, zaprojektowana przez Hewlett-Packard i Intel, opierająca się na 128 rejestrach ogólnego przeznaczenia i zmiennoprzecinkowych. Odmiana architektury VLIW.
  Warto wiedzieć że... beta

  IA-64, Intel Architecture-64 – model programowy (architektura) mikroprocesorów, opracowane przez firmę Intel we współpracy z Hewlett-Packard dla serwerów oraz systemów HPC (ang. High Performance Computing). Oprócz 64-bitowego kodu procesor ma możliwość wykonywania kodu 32-bitowego (możliwość ta zostanie w niedługim czasie usunięta z architektury).
  Red Hat Enterprise Linux (RHEL) to komercyjna, przeznaczona dla rynku firm i przedsiębiorców, dystrybucja Linuksa firmy Red Hat. Jest ona kontynuacją dystrybucji Red Hat Linux.
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama