Itanium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Procesor Itanium 2
Procesor Itanium

Itanium to procesor architektury IA-64, opracowany przez firmy Hewlett-Packard i Intel. Pierwsza wersja Itanium (nazwa kodowa: Merced), ukazała się w czerwcu 2001 roku. Procesor wykonany był w technologii 180 nm, taktowany zegarem 733 lub 800 MHz. Dostępne były dwie wersje: z 2 MB i z 4MB pamięci podręcznej L3. Ceny wahały się w granicach od 1 200 do 4 000 USD.

Nanometr (symbol: nm) – podwielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Jest to jedna miliardowa metra czyli jedna milionowa milimetra. Jeden nanometr równa się zatem 10 m. W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-9 m oznaczający 0,000 000 001 × 1 m. Rzadko stosowana jest również stara nazwa milimikron.Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

Mimo zaawansowanej technologicznie architektury będącej implementacją VLIW wydajność tych procesorów w trybie emulacji była mierna. Głównym problemem była wydajność w trybie IA-32, gdyż większość systemów (Windows 2000) oraz aplikacji było zaprojektowanych do pracy w trybie 32-bitowym. W trybie IA-64 procesory Merced osiągały niewiele lepsze wyniki niż procesory klasy RISC, a dodatkowym problemem było znaczne wydzielanie ciepła. Z powodu wysokiej ceny oraz braku oprogramowania zostało sprzedanych tylko kilka tysięcy systemów z procesorem Merced. Intel rozumiejąc problem braku oprogramowania dostarczył systemy z procesorem Merced do Niezależnych Producentów Aplikacji (ISV) oraz rozpoczął pracę nad drugą generacją procesora − Itanium 2.

Hewlett-Packard Company (HP), NYSE: HPQ - amerykańska firma informatyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. W 2010 roku druga pod względem obrotów największa firma informatyczna świata. Producent m.in. komputerów osobistych, serwerów, drukarek i urządzeń poligraficznych oraz dostawca usług IT. W 1999 z HP wyodrębniono działy produkujące elektroniczny sprzęt pomiarowy, podzespoły oraz sprzęt medyczny i naukowy, formując osobną spółkę Agilent Technologies. W 2002 firma przejęła konkurenta Compaq Computer. W roku 2010 firma zatrudniała na całym świecie ok. 324 tys. osób.Pamięć podręczna (ang. cache) – mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • VLIW
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    Warto wiedzieć że... beta

    IA-64, Intel Architecture-64 – model programowy (architektura) mikroprocesorów, opracowane przez firmę Intel we współpracy z Hewlett-Packard dla serwerów oraz systemów HPC (ang. High Performance Computing). Oprócz 64-bitowego kodu procesor ma możliwość wykonywania kodu 32-bitowego (możliwość ta zostanie w niedługim czasie usunięta z architektury).
    Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

    Reklama