Ismael Chan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ismael Chan

Ismael Chan, per. محمد اسماعیل خان (ur. 1946) – afgański wojskowy i polityk narodowości tadżyckiej.

Herat (perski: هرات) – jest prowincją w Afganistanie, razem z prowincjami Badghis, Farah i Ghor tworzy zachodni region kraju. Głównym miastem prowincji i administracyjną stolicą jest Herat, jego bliskie sąsiedztwo z Iranem czyni go drażliwym obszarem, ponieważ Iran usiłuje chronić swoje interesy w post-talibańskim Afganistanie.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Ismael Chan ukończył szkołę średnią, następnie szkołę wojskową. Dołączył do armii afgańskiej, w której dosłużył się stopnia majora. W okresie radzieckiej interwencji w 1979 walczył przeciwko sowietom w Heracie. Został jednym z dowódców mudżahedinów, brał udział w walkach przez cały okres wojny. Dołączył do partii Jamiat-e Islami założonej przez Burhanuddina Rabbaniego. W 1992 przejął władzę w prowincji jako gubernator, zaczął tworzyć swoją armię, odpierał ataki talibów, bezskutecznie atakował też ich siedzibę w Kandaharze. Został jednak zdradzony, schwytany i uwięziony przez talibów, jego skuteczną ucieczkę po kilku latach zorganizowano w 2000. Ismael Chan dołączył do Sojuszu Północnego. Po interwencji amerykańskiej odzyskał władzę w Heracie jako gubernator. Wprowadzał reformy (m.in. regulację ruchu ulicznego, edukację kobiet), jednocześnie w prowincji rósł jego kult, a jego rządy ignorowały częściowo władzę centralną. W 2004 został formalnie odwołany przez prezydenta Hamida Karzaja, co doprowadziło do zamieszek. Ostatecznie Ismael Chan, zagrożony militarną porażką, zgodził się ustąpić i przyjąć propozycję wejścia do rządu. W 2005 objął urząd ministra ds. energii i wody, w 2012 ponownie nominowany na tę funkcję.

Tadżycy (język perski: تاجيک Tâjik; cyrylica: Тоҷик) - jest to naród indoeuropejski pochodzenia irańskiego.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ismail Khan (ang.). afghanistannewscenter.com. [dostęp 2014-01-28].
  2. Profile: Ismail Khan (ang.). bbc.co.uk, 13 września 2004. [dostęp 2014-01-27].
  3. Ismail Khan (ang.). warlordsofafghanistan.com. [dostęp 2014-01-28].
  4. All Cabinet nominees win vote of confidence (ang.). pajhwok.com, 5 marca 2012. [dostęp 2014-01-28].
Afganistan, Islamska Republika Afganistanu (dari افغانستان, trl. Afghānestān, trb. Afghanestan; جمهوری اسلامی افغانستان, trl. Jomhūrī-ye Eslāmī-ye Afghānestān, trb. Dżomhuri-je Eslami-je Afghanestan; paszto افغانستان, trl. Afghānistān, trb. Afghanistan; د افغانستان اسلامي جمهوریت, trl. Də Afghānistān Islāmī Jumhūriyat, trb. Dy Afghanestan Eslami Dżumhurijat) – śródlądowe państwo położone w Azji Środkowej.Kandahar (paszto کندهار pers. قندهار Qandahâr) – miasto w południowym Afganistanie, stolica prowincji Kandahar, położone nad rzeką Helmand. Liczba mieszkańców miasta wynosi ok. 450 300 ludzi (dane z 2006 roku), podczas gdy całej prowincji 886 000. Kandahar jest trzecim co do wielkości miastem Afganistanu i głównym ośrodkiem handlowym – w szczególności dla produktów rolniczych. W mieście znajduje się także międzynarodowy port lotniczy. Rozbudowana sieć drogowa w połączeniu z dogodnym położeniem geograficznym ułatwia komunikację z innymi ważnymi miastami regionu: Kabulem i Ghazni na wschodzie, Heratem na zachodzie i miastem Kweta w Pakistanie. Obok Peszawaru, Kandahar jest głównym miastem plemienia Pasztunów. W Kandaharze urodził się prezydent Hamid Karzai.
Warto wiedzieć że... beta

Burhanuddin Rabbani (ur. w 1940 w Fajzabadzie, zm. 20 września 2011 w Kabulu) – polityk afgański, etniczny Tadżyk. W latach 1992-1996 był pierwszym prezydentem Afganistanu po upadku rządów komunistycznych. Był przywódcą Sojuszu Północnego (UNIFSA), organizacji będącej w opozycji do rządu Talibów.
Mudżahedin (arab. مجاهد dosł. święty wojownik) – mężczyzna uczestniczący w ruchu religijnym, społecznym lub wyzwoleńczym w krajach muzułmańskich lub zamieszkanych przez muzułmanów. Zwani bojownikami, mudżahedini w wielu krajach prowadzą walkę partyzancką przeciwko okupantom lub przeciw nieakceptowanej władzy.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Hamid Karzaj (paszto حامد کرزی - Ḥāmid Karẓay, ur. 24 grudnia 1957 w Kandaharze) – polityk afgański, prezydent i szef rządu Afganistanu.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Talibowie (paszto طالبان Taliban z arab. طالب, ṭālib – student, uczeń) - fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie (sunnickie), powstałe we wrześniu 1994 r. w Kandaharze w Afganistanie.

Reklama