Isle of Portland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa z 1937 roku
Północna część Portland – wieś Fortuneswell, wał Chesil Beach łączący wyspę z lądem (z lewej), port Portland Harbour oraz miasto Weymouth (z prawej, w tle)

Isle of Portland, Portlandpółwysep przyrostkowy położony u południowego wybrzeża Anglii, należący do dystryktu Weymouth and Portland, w hrabstwie Dorset. Stanowi część Jurassic Coast. Wydobywany jest tutaj wapień portlandzki, od którego pochodzi nazwa cement portlandzki.

Weymouth – miasto w południowej Anglii, w hrabstwie Dorset, w dystrykcie Weymouth and Portland, położone nad ujściem rzeki Wey do kanału La Manche. Miasto stanowi ośrodek wypoczynku letniego, jest także głównym ośrodkiem Wybrzeża Jurajskiego. W 2011 roku Weymouth liczyło 52 323 mieszkańców.Tombolo – wąski pas lądu łączący ląd stały z wyspą przybrzeżną, który powstał wskutek naniesienia piasku i żwiru przez przybrzeżne prądy opływające wyspę. Pasów takich może być kilka. Tombolo występuje m.in. u zachodnich wybrzeży Półwyspu Apenińskiego.

Isle of Portland połączona jest z lądem 28-kilometrowym wałem akumulacyjnym Chesil Beach, przypominającym tombolo. Z tego też względu Portland bywa uznawane zarówno za wyspę jak i półwysep.

Ciekawostki[ | edytuj kod]

Na półwyspie nie używa się słowa rabbit (królik), zastępuje się je omówieniem lub bunny. Tabu stało się powszechnie znane w związku ze zmianą tytułu filmu Wallace i Gromit: Klątwa królika.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Description (ang.). Chesil Beach. [dostęp 2013-06-08].
  2. Weymouth and Portland countryside sites (ang.). dorsetforyou.com. [dostęp 2013-06-08].
  3. Portland: An Island of Stone (ang.). Jurassic Coast. [dostęp 2013-06-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-14)].
  4. Dorset County Council: Natural Environment Team: Isle of Portland Landscape Assessment (ang.). dorsetforyou.com. [dostęp 2013-06-08].
  5. Rabbits, the Portland taboo word


Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Fortuneswell – osada w Anglii, w hrabstwie Dorset, na wyspie Portland. Leży 17 km od miasta Dorchester. W 2016 miejscowość liczyła 3606 mieszkańców.
Wapień portlandzki (ang. Portland stone – kamień portlandzki) – jurajski wapień detrytyczny wydobywany na angielskiej wyspie Portland, w hrabstwie Dorset, od której wziął nazwę. Należy do formacji Portland stone i ogniwa Freestone. Na wyspie Portland znajduje się ponad 80 zamkniętych i czynnych kamieniołomów wapienia. Niektóre z nieczynnych wyrobisk stanowią dziś atrakcję turystyczną.
Półwysep przyrostkowy – półwysep powstały poprzez połączenie stałego lądu z istniejącą już wcześniej wyspą.
Cement portlandzki "CEM I" – często stosowany rodzaj cementu. Jest to szary, sypki materiał, otrzymywany ze zmielenia klinkieru cementowego z gipsem w ilości do 5%. Wynalezienie cementu portlandzkiego przypisywane jest Anglikowi Josephowi Aspdinowi, który w 1824 uzyskał patent na jego wyrób. Nazwa pochodzi od koloru otrzymanego cementu, który przypominał wynalazcy kolor skał z wyspy Portland - wówczas jednego z najlepszych i najdroższych materiałów budowlanych w Wielkiej Brytanii.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

Reklama