Isca Dumnoniorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Isca Dumnoniorum – rzymska twierdza w Brytanii, nad rzeką Exe, w miejscu dzisiejszego miasta Exeter.

Fosse Way – jedna z ważniejszych rzymskich dróg w Brytanii. Wiodła z Isca Dumnoniorum (dzisiejsze Exeter) do Lindum Colonia (dzisiejsze Lincoln), przez Lindinis (Ilchester), Aquae Sulis (Bath), Corinium (Cirencester) i Ratae Corieltauvorum (Leicester). Jej długość wynosi około 300 km. Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.

Wojska rzymskie przybyły w okolice dzisiejszego Exeter w 49 r. n.e. Istniała w tym miejscu celtycka osada Caerwysc plemienia Dumnonii. Po jego zdobyciu zmieniono nazwę na Isca Dumnoniorum. Nazwa pochodzi od celtyckiego słowa Eisca, oznaczającego "rzekę pełną ryb" lub, według innych źródeł, po prostu "woda".

Exe – rzeka w południowej Anglii. Swe źródła ma niedaleko wsi Simonsbath na terenie Parku Narodowego Exmoor a lejkowate ujście w Exmouth. Przez większość swego przebiegu płynie przez hrabstwo Devon. Największym miastem na trasie rzeki jest Exeter.

Isca Dumnoniorum była południowo-zachodnim krańcem drogi Fosse Way do Lincoln. Stacjonował w niej Legio II Augusta, zanim został przeniesiony do Caerleon (Isca Augusta).

Źródła[ | edytuj kod]

  • Kevan White, ISCA DVMNONIORVM, roman-britain.co.uk, 7 lutego 2016 [dostęp 2018-02-02] (ang.).
  • The Princeton Encyclopedia of Classical Sites,ISCA DUMNONIORU (Exeter) Devonshire, England., www.perseus.tufts.edu [dostęp 2018-02-02].
  • David Cornforth, Exeter Memories - Early Exeter, www.exetermemories.co.uk [dostęp 2018-02-02] (ang.).
  • Reklama