Irwin Shaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Irwin Shaw, właśc. Irwin Gilbert Shamforoff (ur. 27 lutego 1913, zm. 16 maja 1984 w Davos) – amerykański dramatopisarz, scenarzysta i autor powieści.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Eugene Gladstone O’Neill (ur. 16 października 1888 w Nowym Jorku, zm. 27 listopada 1953 w Bostonie) – dramaturg amerykański, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1936.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się jako Irwin Shamforoff w południowym Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku w rodzinie żydowskich emigrantów z Rosji. Wkrótce po jego narodzinach Shamforoffowie przeprowadzili się do Brooklynu i zmienili nazwisko na Shaw. Tam spędził młodość i chodził do college’u, który ukończył w 1934. W szkole redagował szkolną gazetę.

C.S. Forester, Cecil Scott Forester, właśc. Cecil Lewis Troughton Smith (ur. 27 sierpnia 1899 w Kairze, zm. 2 kwietnia 1966 w Fullerton w Kalifornii) – brytyjski pisarz specjalizujący się głównie w historycznych powieściach marynistycznych.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

Rozpoczął pisanie scenariuszy w 1935, kiedy miał 21 lat. W tym czasie napisał też kilka radiowych słuchowisk, a w tym Dick Tracy, The Gumps i Studio One. W 1936 napisał i wystawił pierwszą sztukę, Bury the Dead o żołnierzach poległych na wojnie. W latach 40. napisał kilka scenariuszy filmowych, w tym Talk of the Town (komedia o wolności jednostki), The Commandos Strike at Dawn (bazujący na opowiadaniu C.S. Forestera o komandosach w okupowanej Norwegii) i Easy Living (o piłkarzu, który nie mógł grać z powodu braku zdrowia).

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Podczas II wojny światowej zaciągnął się do armii i służył jako warrant officer w Europie. Na podstawie tamtych doświadczeń w napisał swoją pierwszą powieść Młode lwy, opublikowaną w 1948, która odniosła duży sukces i została sfilmowana w 1958. Shaw był niezadowolony z ekranizacji.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Drugą powieścią była The Troubled Air, kronika czasu maccartyzmu, wydana w 1951. Był jednym z tych, którzy podpisali się pod petycją z prośbą do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o rewizję wyroku dla pisarzy Johna Howarda Lawsona i Daltona Trumbo.

Fałszywie oskarżony o związki z komunizmem poprzez publikacje Red Channels, znalazł się na Czarnej liście Hollywood, osób sympatyzujących z Komunistyczną Partią Stanów Zjednoczonych. W 1951 opuścił USA i zamieszkał w Europie, gdzie spędził 25 lat, większość w Paryżu i Szwajcarii. W latach 50. napisał kilka scenariuszy, w tym Desire Under the Elms (na podstawie sztuki Eugene'a O’Neilla) i Fire Down Below (o włóczędze morskim na Karaibach).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Podczas pobytu w Europie napisał kilka bestsellerów, w tym Lucy Crown (1956), Two Weeks in Another Town (1960) i Pogoda dla bogaczy (Rich Man, Poor Man, 1970), na podstawie którego został nakręcony miniserial w 1976.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 27. MFF w Cannes (1974).

Za życia otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym dwie O. Henry Awards, National Institute of Arts and Letters i trzy Playboy Awards.

Pogoda dla bogaczy (ang. Rich Man, Poor Man) – amerykański miniserial telewizyjny, zrealizowany na podstawie powieści Irwina Shawa pod tym samym tytułem z 1970.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

Wybrana twórczość[ | edytuj kod]

 • Młode lwy (Young Lions, 1948), wyd. polskie 1958
 • Poszukiwania na ulicach miasta (Mixed Company, 1950), wyd. polskie 1958
 • Zakłócenia w eterze (The Troubled Air, 1951), wyd. polskie 1992
 • Dwa tygodnie w innym mieście (Two Weeks in Another Town, 1960)
 • Głosy letniego dnia i inne utwory (Voices of the Summer Day, 1965)
 • Short Stories, 1966
 • Pogoda dla bogaczy (Rich Man, Poor Man, 1970), wyd. polskie 1976
 • Wieczór w Bizancjum (Evening in Byzantium, 1973), wyd. polskie 1975
 • Hotel Św. Augustyna (Nightwork, 1975), wyd. polskie 1979
 • Lucy Crown 1956, wyd. polskie 1960, 1975, 1999, 2003, 2007
 • Szus (Dosięgnąć szczytu) (The Top of the Hill, 1979), wyd. polskie 1984
 • Chleb na wody płynące (Bread upon the Waters, 1981), wyd. polskie 1990
 • Dopuszczalne straty (Acceptable Losses, 1982), wyd. polskie 1991
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. KaRo - Rozproszony Katalog Bibliotek Polskich, karo.umk.pl [dostęp 2018-01-20].
  27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 9-24 maja 1974 roku. Imprezę otworzył pokaz włoskiego filmu Amarcord w reżyserii Federico Felliniego. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Davos (romansz Tavau, wł. Tavate) – miasto we wschodniej Szwajcarii, w kantonie Gryzonia, nad rzeką Landwasser. Położone na wysokości 1560 m n.p.m. jest najwyżej położonym miastem w Europie. Ludność: 11 248 osób (2009).
  Dalton Trumbo (ur. 9 grudnia 1905 w Montrose, zm. 10 września 1976 w Los Angeles ) – amerykański scenarzysta, reżyser, pisarz. Jest znany głównie jako autor powieści Johnny poszedł na wojnę i jako jeden z dziesiątki z Hollywood.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama