Irmina z Oeren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Irmina z Oeren, także Irma, Ermina, Hermione, Ymena, z Trewiru (ur. ?, zm. 24 grudnia, po 704, a przed 710) – benedyktynka frankijska, uznana za świętą przez Kościół katolicki.

Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Diecezja Trewiru (niem. Bistum Trier, łac. Dioecesis Trevirensis) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Kolonii w zachodniej części Niemiec. Jej powstanie datowane jest już na I wiek. W VIII wieku uzyskała status archidiecezji, lecz utraciła go w 1801 roku. Dzisiejszy kształt terytorialny posiada od 1821 roku. Jest jedną z siedmiu diecezji katolickich w Niemczech, na obszarze których katolicy stanowią większość ludności.

Według pochodzącej ze średniowiecza legendy Irmina miała być córką Dagoberta II, króla frankijskiego z dynastii Merowingów, oraz stracić narzeczonego na dzień przed ślubem i wówczas wstąpić do zakonu benedyktynek. Faktycznie jednak pochodziła z możnej rodziny z Austrazji, a pewności co do tego, kto był jej ojcem (na pewno nie Dagobert), nie ma.

Adela z Pfalzel, Święta Adela, również Adolana, Adula (ur. ok. 660 na obszarze Mozela-Moza, niem. Mosel-Maas-Raum, zm. ok. 735 w klasztorze Pfalzel koło Trewiru) – ksieni, święta Kościoła katolickiego.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Jej mężem był seneszal Hugobert. Z małżeństwa tego pochodziły m.in.:

 • św. Plektruda - żona frankijskiego majordoma z rodu Karolingów Pepina Średniego,
 • św. Adela - babka Grzegorza z Utrechtu,
 • Bertrada - matka Heryberta, babka Bertrady, prababka Karola Wielkiego.
 • Po śmierci męża Irmina wstąpiła do zakonu Trierer Klosters St. Marien i została ksienią (650) w klasztorze Oeren (Öhren lub Horreum) w Trewirze (później nazywanym jej imieniem). W 697 lub 698 podarowała św. Wilibrordowi odziedziczone przez siebie po rodzicach ziemie nad rzeką Sûre, gdzie ten założył opactwo Echternach (położone obecnie w Luksemburgu). Żyła jeszcze w 704 roku, gdy czyniła nowe nadania temu opactwu (znanych jest dzisiaj pięć takich dokumentów, stąd Irmina jest niekiedy traktowana jako współzałożycielka opactwa), natomiast zmarła na pewno nie później niż w 710, gdy wspominana jest w źródłach nowa przełożona klasztoru. Pochowana została w klasztorze, a część jej relikwii znajduje się w Wissembourgu w Alzacji.

  Opactwo w Echternach – klasztor benedyktyński w Echternach w Luksemburgu, założony w końcu VII w. przez św. Wilibrorda, zlikwidowany podczas rewolucji francuskiej. W dawnym opactwie znajduje się bazylika św. Wilibrorda (pierwotna z przełomu VII i VIII w., obecna odbudowana w XX w.). W średniowieczu opactwo stanowiło ważne centrum kulturalne i pielgrzymkowe. Obecnie popularne m.in. dzięki corocznym "tańczącym procesjom".Dagobert II, znany jako Święty Dagobert (ur. ok. 650 k. Stenay, zm. 23 grudnia 679 w Woëvre) – pochodzący z dynastii Merowingów król Austrazji w latach 676-679, syn św. Zygisberta (Sigiberta III), święty Kościoła katolickiego.

  Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 grudnia obok jej córki św. Adeli.

  W diecezji trewirskiej i Luksemburgu święto obchodzone jest 3 stycznia.

  Atrybutem świętej są dwa anioły i dawanie jałmużny.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jałmużna – datek dla biednych i potrzebujących. W chrześcijaństwie należy do uczynków miłosierdzia i zalecany jest szczególnie w takich okresach jak wielki post i Adwent. Bardzo istotny jest w islamie i uznaje się go za obowiązek każdego muzułmanina.
  Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏abba‎ – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.
  Grzegorz z Utrechtu, również Grzegorz z Pfalzel, łac. Gregorius (ur. 707 lub 708 we Frankonii, zm. 25 sierpnia 775 w Utrechcie) - wnuk św. Adeli z Pfalzel, święty Kościoła katolickiego i ewangelickiego.
  Plektruda była córką Hugoberta, seneszala króla Chlodwiga IV i Irminy z Oeren. Około 670 roku poślubiła Pepina z Herstalu, późniejszego Majordoma królestwa Franków. Miała z nim dwóch synów Droga i Grimoalda.
  Seneszal - (fr. sénéchal, łac. senescalus) najwyższy rangą dostojnik świecki w państwie Franków, a później we Francji, od likwidacji urzędu majordoma przez Pepina Krótkiego w 751 roku. Słowo pochodzi z języka pragermańskiego, gdzie oznaczało starszego sługę (sini- = "starszy" + skalk = "sługa").
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Pepin z Heristalu znany też jako Pepin Średni, Pepin II, Pepin Gruby (ur. 635 lub 640, zm. 16 grudnia 714) – majordom Austrazji, Neustrii i Burgundii na dworze Merowingów w latach 680-714; stopniowo przejął kontrolę nad państwem frankijskim. Wnuk Pepina Starszego z małżeństwa jego córki Begi z Ansegizelem, synem biskupa Arnulfa z Metzu. Urodził się w Herstalu na terenie dzisiejszej Belgii.

  Reklama