Inukjuak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Inukjuak (Port Harrison) – inuicka osada na wybrzeżu zatoki Hudsona nad ujściem rzeki Innuksuak w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada) Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa osady oznacza "Olbrzym". Inukjuak jest niedostępne drogą lądową. Obsługiwane jest przez lokalne lotnisko i (w czasie gdy Zatoka Hudsona nie jest skuta lodem) drogą wodną.

Archipelag Arktyczny (ang. Arctic Archipelago, franc. Archipel Arctique) – zespół wysp kanadyjskich położonych na Oceanie Arktycznym; swoim zasięgiem obejmuje większość terytorium Nunavut oraz fragment Terytoriów Północno-Zachodnich. Dawniej archipelag ten był częścią Dystryktu Franklina.Terytoria Północno-Zachodnie (ang. Northwest Territories lub NWT, fr. Territoires du Nord-Ouest lub TNO) – terytorium Kanady leżące w środkowej części północnych obszarów Kanady. NWT graniczy z terytoriami Jukon na zachodzie i Nunavut na wschodzie oraz z prowincjami: Kolumbia Brytyjska, Alberta i Saskatchewan. Północną granicą terytorium są wybrzeża Morza Arktycznego. W skład terytorium wchodzi także szereg wysp, w tym część wyspy Wiktorii, Wyspa Banksa i wiele pomniejszych. Teoretycznie też należy do niego trójkąt zawarty pomiędzy południkami, z wierzchołkiem na biegunie północnym.

Historia[ | edytuj kod]

Wiele odkryć archeologicznych dokonanych w okolicach osady wskazuje, że obszar ten był od długiego czasu zamieszkany przez inuitów.

Na początku XX wieku, przedsiębiorstwo Revillon Freres założyło w osadzie faktorię handlową. Aby konkurować z nimi, Kompania Zatoki Hudsona, również otworzyła tam swoją placówkę w 1920 roku. W tym samym roku Revillon Freres zapłaciło Robertowi J. Flahertowi aby w okolicach Inukjuak nakręcił film Nanook of the North.

Nunavut (ang. wym. [ˈnuːnəˌvʊt]; inuktitut ᓄᓇᕗᑦ, wym. [ˈnunavut]) – terytorium Kanady. Nunavut w inuktitut oznacza „nasz kraj”. Nunavut graniczy od zachodu z Terytoriami Północno-Zachodnimi od południa z Manitobą. Posiada też południową granicę morską z Quebekiem i Ontario (przez Zatokę Hudsona) i na wschodzie poprzez Cieśninę Davisa, Naresa i Morze Baffina z Grenlandią. Terytorium zawiera wody i lody dochodzące do bieguna północnego. Terytorium zostało utworzone w 1999 z terenów Terytoriów Północno-Zachodnich. Ustawa o Nunavut, została uchwalona przez Parlament Kanady. Ustawa została przygotowana na podstawie roszczenia Nunavut z 1993. Około 85% ludności terytorium stanowią Inuici. Językiem urzędowym terytorium obok angielskiego i francuskiego są języki inuktitut i inuinnaqtun. Resolute – osada w kanadyjskiej prowincji Nunavut. Znajduje się na Wyspie Cornwallisa, nad zatoką Resolute Bay. Jest to jedno z najdalej wysuniętych na północ osiedli ludzkich zamieszkanych przez cały rok. W miejscowości znajduje się lotnisko.

Kompania Zatoki Hudsona kupiła Revillon Freres w 1936 roku i kontynuowała monopol handlowy aż do 1958 roku. W 1927 roku założono misję anglikańską, w 1935 posterunek Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej, w 1947 stację opieki a w 1951 roku szkołę. Od tego czasu inuici zaczęli porzucać tradycyjne, nomadyczne życie na rzecz życia w osadzie. W 1962 roku zostaje otwarty sklep spółdzielczy. W 1980 roku Inukjuak zostaje oficjalnie zarejestrowana i uzyskuje status gminy.

Nord-du-Québec – największy region administracyjny w Quebecu w Kanadzie, obejmuje około 55% jego obszaru. W regionie żyje jednak tylko 0,5% ludności prowincji Quebec. 59,5% mieszkańców stanowią autochtoni – Indianie i Inuici. Reszta to ludność przybyła tu po XVIII wieku, głównie francuskojęzyczna. Całość terytorium jest na tyle duża iż mogłaby w sobie pomieścić Francję i Belgię. Region do 1987 znany był jako Nowy Quebec (fr. Nouveau-Québec).Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.

W 1953 roku, rząd Kanady przymusowo przeniósł część okolicznych mieszkańców do Resolute i Grise Fiord - będących wtedy na obszarze administracyjnym Terytoriów Północno-Zachodnich, obecnie w Nunavut. Była to część planu, którego celem było podkreślenie obecności kanadyjskiej na Archipelagu Arktycznym i utwierdzenie prawa do posiadania tych terenów. Skutkowało to rozdzieleniem rodzin i ogromnymi trudnościami, z jakimi borykali się przesiedleni ludzie 2000 km na północ od pierwotnej osady. Zobacz też przesiedlenie na Archipelag Arktyczny.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Inuit (nazwa własna i ang.: Inuit, spolszczenia: Inuici, Inuitowie, według hasła w encyklopedii PWN Innuici) – grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Ludy eskimo-aleuckie należą do rodziny ludów pochodzenia azjatyckiego oraz dzielą się na dwie główne grupy: Jugytów (używających języków Yupik) oraz Inuitów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kativik – terytorium równoważne z regionalną gminą hrabstwa (territoire équivalent à une municipalité régionale de comté, TÉ) w regionie administracyjnym Nord-du-Québec prowincji Quebec, w Kanadzie. Jego ludność to w większości Inuici. Kativik jest jedną z trzech części składowych regionu Nord-du-Québec.
Robert Joseph Flaherty (ur. 16 lutego 1884 w Michigan, zm. 23 lipca 1951 r.) – podróżnik i kartograf amerykański, jeden z pierwszych, obok J. Griersona w Anglii i D. Wiertowa w Rosji, dokumentalistów. Prekursor (nieświadomy) filmu etnograficznego.

Reklama