Intryga rodzinna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Intryga rodzinna – amerykańska komedia kryminalna z 1976, zrealizowana na podstawie powieści The Rainbird Pattern Victora Canninga. Ostatni film w reżyserskiej karierze Alfreda Hitchcocka.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Główne role[ | edytuj kod]

 • Barbara Harris – Blanche Tyler
 • Karen Black – Fran
 • Bruce Dern – George Lumley
 • William Devane – Arthur Adamson
 • Ed Lauter – Joe Maloney
 • Cathleen Nesbitt – Julia Rainbird
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Starsza kobieta, Julia Rainbird (Cathleen Nesbitt), postanawia znaleźć swojego siostrzeńca, aby przekazać mu w spadku swój majątek. Do poszukiwań wynajmuje wróżkę, Blanche Tyler (Barbara Harris), której obiecuje wysokie wynagrodzenie, lecz nie wie, że Blanche jest oszustką.

  Angielski reżyser filmowy Alfred Hitchcock wystąpił w 38 ze swoich 52 zachowanych filmów fabularnych (jego drugi obraz, Orzeł z gór z 1927 uznaje się za zaginiony). Po raz pierwszy pojawił się w dreszczowcu kryminalnym Lokator (1927). W opinii biografa Patricka McGilligana jego gościnny występ miał być „raczej perskim okiem puszczonym do dziennikarzy, a nie próbą lansowania samego siebie jako osoby publicznej”. Jak sam przyznawał, jego pierwszy występ miał na celu wyłącznie zyskanie na czasie i ograniczenie wydatków. Według Ivora Montagu główną inspirację dla Hitchcocka stanowił D.W. Griffith, który miał w zwyczaju pojawiać się w swoich wczesnych produkcjach, odgrywając krótkie epizody. Innym z przykładów, jaki reżyser wykorzystał, był Charlie Chaplin i jego występ cameo w dramacie Paryżanka (1923). Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Intryga rodzinna w bazie IMDb (ang.)
 • Intryga rodzinna w bazie Filmweb
 • Warto wiedzieć że... beta

  Komedia kryminalna − gatunek filmowy lub teatralny, łączący fabułę dotyczącą zbrodni i jej wykrywania, z elementami komizmu (często o charakterze czarnego humoru).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ed Lauter, właśc. Edward Matthew Lauter II (ur. 30 października 1938 w Long Beach, zm. 16 października 2013 w Los Angeles) − amerykański aktor.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Bruce MacLeish Dern (ur. 4 czerwca 1936 w Chicago) − amerykański aktor filmowy i telewizyjny, dwukrotnie nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Powrót do domu z 1978 oraz za role pierwszoplanową w filmie Nebraska z 2013 roku.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama