International Music Score Library Project

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

International Music Score Library Project (IMSLP), znany również pod nazwą Petrucci Music Library (od nazwiska pierwszego wydawcy muzycznego, Ottaviana Petrucciego) – projekt oparty na mechanizmie wiki, mający na celu utworzenie wirtualnej biblioteki druków muzycznych, udostępnianych bezpłatnie w domenie publicznej (ang. public domain).

Uniwersytet Pensylwanii (ang. University of Pennsylvania, potocznie Penn lub UPenn) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Filadelfii, w stanie Pensylwania, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Od rozpoczęcia realizacji projektu, to jest od dnia 16 lutego 2006 r., w Bibliotece umieszczono ponad 66 tysięcy druków muzycznych, stanowiących zapis 26 tysięcy utworów muzycznych autorstwa ponad 3 tysięcy kompozytorów. Prawdopodobnie czyni to projekt IMSLP największą wolną biblioteką druków muzycznych dostępną w Internecie.

Marie-Joseph Canteloube de Malaret (ur. 21 października 1879 w Annonay, zm. 4 listopada 1957 w Grigny) – francuski kompozytor, pianista i etnograf muzyczny. Franciszek Liszt (ur. 22 października 1811, zm. 31 lipca 1886) – węgierski kompozytor i pianista, jedna z najwybitniejszych postaci romantyzmu w muzyce, wolnomularz.

Autorzy projektu wykorzystują oprogramowanie MediaWiki, udostępniając użytkownikom serwisu znany z innych projektów interfejs graficzny.

Historia[ | edytuj kod]

Przegląd[ | edytuj kod]

Strona IMSLP rozpoczęła działalność 16 lutego 2006 r. W jej zasobach umieszczane są głównie skany utworów wydanych przed laty i partytur utworów muzycznych, które nie są już chronione prawami autorskimi. Choć stanowią one znaczną część obecnych zasobów Biblioteki, jest ona otwarta również na publikacje kompozytorów współczesnych, jeśli tylko zgodzą się udostępniać swoje utwory na licencji Creative Commons.

Georg Friedrich Händel (ang. George Frideric Handel; pol. Jerzy Fryderyk Haendel, ur. 23 lutego 1685 w Halle, zm. 14 kwietnia 1759 w Londynie) – niemiecki kompozytor późnego baroku. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymi opery i oratoria. Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stanęli uczestnicy projektu IMSLP, było zinwentaryzowanie i udostępnienie wszystkim chętnym kompletu dzieł Johanna Sebastiana Bacha, wydanego w 46 tomach w latach 1851-1899 w ramach edycji Bach-Gesellschaft Ausgabe (suplement, będący zarazem ostatnim wolumenem tej edycji, wydano w 1926 r.). Operacja ta zakończyła się sukcesem 3 listopada 2008 r.

Uniwersytet Edynburski (ang. University of Edinburgh) – publiczna uczelnia założona w Edynburgu w 1582 roku. W latach 1941–1949 w uczelni działał Polski Wydział Lekarski kształcący kadry medyczne dla potrzeb Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. Manhattan School of Music (MSM) - konserwatorium zlokalizowane w USA w Nowym Jorku na Upper East Side. Szkoła posiada uprawnienia do nadawania tytułów naukowych w zakresie od muzyki poważnej do jazzu w zakresie wykonania i kompozycji. Szkoła założona w 1917 roku przez Janet D. Schenck jako Neighborhood Music School, po przeniesieniu w obecne miejsce otrzymała nazwę Manhattan School of Music.

Oprócz dzieł wszystkich J.S. Bacha, Biblioteka udostępnia m.in. wydania dzieł Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Josepha Canteloube'a, Georga Friedricha Händla, Arcangelo Corellego, Gabriela Fauré'a, Giovanniego Pierluigi da Palestriny, Erika Satiego, Jeana Sibeliusa, Roberta Schumanna, znaczną część dorobku Franciszka Liszta, jak również wielu innych kompozytorów.

University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Erik Satie (Alfred Erik Leslie Satie) (ur. 17 maja 1866 w Honfleur, zm. 1 lipca 1925 w Paryżu) – kompozytor francuski.

IMSLP to nie tylko biblioteka cyfrowa, ale również podręczna encyklopedia pomocna w badaniach muzykologicznych, ponieważ dopuszcza współistnienie wielu wydań tego samego utworu muzycznego, pochodzących z różnych okresów historycznych, którym mogą dodatkowo towarzyszyć analizy i komentarze muzykologów. Źródłem wielu użytecznych informacji pozostają również strony informacyjne, w tym poświęcone poszczególnym wydawcom muzycznym.

Ludwig van Beethoven (wymowa niemiecka: luːtvɪç fan ˈbeːthoːfn, ur. 15-17 grudnia 1770 w Bonn, zm. 26 marca 1827 w Wiedniu) – kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów. Projekt Gutenberg – inicjatywa polegająca na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej.

Biblioteka IMSLP jest oficjalnie rekomendowana przez Massachusetts Institute of Technology (MIT), który odwołuje się do jej zasobów w prowadzonych przez siebie projektach edukacyjnych z rodziny OpenCourseWare. Jako źródło utworów muzycznych rekomenduje ją również Sibley Music Library, będąca największą w Stanach Zjednoczonych uniwersytecką biblioteką muzyczną. Korzystanie z jej zasobów rekomendują także m.in. biblioteki uniwersytetów amerykańskich, takich jak: Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles, Uniwersytet Browna, Uniwersytet Pensylwanii, Uniwersytet Wisconsin-Madison, Oberlin Conservatory of Music (najdłużej działające amerykańskie konserwatorium muzyczne), Manhattan School of Music, Uniwersytet Maryland, Uniwersytet Stanu Waszyngton, Uniwersytet w Cincinnati, Uniwersytet Wisconsin-Milwaukee, Uniwersytet Appalachijski, bibliotekę kanadyjskiego Uniwersytet McGilla, brytyjskich uniwersytetów: w Oksfordzie, Cambridge, Edynburgu czy Bristolu, jak również australijskiego Uniwersytetu w Melbourne i wielu innych.

Skaner – urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp. do formy elektronicznej (najczęściej cyfrowej). Skaner przeszukuje kolejne pasma informacji odczytując je lub rejestrując. Nie jest to więc zwykły czytnik, a czytnik krokowy (np. skaner obrazu nie rejestruje całego obrazu w jednej chwili jak aparat fotograficzny, a zamiast tego rejestruje kolejne linie obrazu - dlatego głowica czytająca skanera przesuwa się lub skanowane medium pod nią). Nazwa skanera jako czytnika przebiegowego, często przenoszona jest na czytniki nieprzebiegowe (np. elektroniczne).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przerwanie i ponowne rozpoczęcie projektu[ | edytuj kod]

19 października 2007 roku projekt IMSLP został przerwany (jak się później okazało – tymczasowo) w konsekwencji zastrzeżeń prawnych, zgłoszonych przez wiedeńską firmę wydawniczą Universal Edition. W sformułowanym przez siebie wezwaniu przedsądowym do zaprzestania działalności podniosła ona zarzut, że niektóre z druków muzycznych, do których zgodnie z prawem kanadyjskim ochrona praw autorskich wygasa już po 50 latach od śmierci ich właściciela, są nadal dostępne dla użytkowników z innych krajów, których prawodawstwo przewiduje ochronę rozciągającą się na 70 lat po jego śmierci. Wobec tych zarzutów administrator (i założyciel) Biblioteki, występujący pod nickiem Feldmahler, podjął decyzję o ograniczeniu dostępu do jej zasobów, nie rezygnując jednak z udostępniania forum. Zamieścił na nim komunikat następującej treści:

MediaWiki − oprogramowanie typu wiki wykorzystywane przede wszystkim przez wszystkie Wikipedie i szereg innych projektów znajdujących się pod kuratelą Wikimedia Foundation, jak również innych projektów działających w pełni niezależnie.Muzykologia (z gr.) – nauka humanistyczna, której przedmiotem jest muzyka we wszystkich swych aspektach. Jej początki jako dyscypliny uniwersyteckiej kształtowały się w latach 80. i 90. XIX wieku. Koncepcyjne założenia dyscypliny ufundował austriacki uczony, prof. Guido Adler, który pierwszy (w 1885 roku) dokonał systematyki tej dziedziny wiedzy. Od czasów Adlera zwykło się dzielić muzykologię na trzy zasadnicze działy: historyczny (historia muzyki), systematyczny (szeroko rozumiana teoria muzyki, w tym estetyka, psychologia i socjologia muzyczna) i porównawczy (dziś – etnomuzykologia i antropologia muzyczna). Przedmiotem zainteresowań badawczych Adlera była przede wszystkim historia muzyki i badania nad stylem muzycznym. Drugim badaczem, który położył podwaliny pod nowocześnie rozumianą muzykologię był niemiecki uczony Hugo Riemann. Jego działalność naukowa wiąże się przede wszystkim z teorią muzyki (nauka harmonii, nauka o składni muzycznej, nauka o muzycznych formach).
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

W sobotę 13 października 2007 roku otrzymałem drugie już wezwanie do zaprzestania działalności w ramach projektu IMSLP wystosowane przez Universal Edition. W pierwszej chwili pomyślałem, że jego treść nie będzie się różniła istotnie od pierwszego listu, który otrzymałem w sierpniu. Jednakże po długotrwałych konsultacjach z zaprzyjaźnionymi prawnikami oraz innymi osobami, którym ta tematyka nie jest obca, zdałem sobie sprawę z tego, że – będąc zwykłym studentem – nie dysponuję wystarczającymi zasobami tak czasu, jak i pieniędzy, by aktywnie przeciwstawić się żądaniom Universal Edition. Musiałem więc pogodzić się z rzeczywistością i zamknąć stronę Biblioteki. Brak mi słów, które w wystarczającym stopniu wyrażałyby mój żal oraz mogły stanowić słowa przeprosin wobec wszystkich użytkowników IMSLP, którzy zrobili tak wiele dla naszej Biblioteki przez ostatnie dwa lata.

Giovanni Pierluigi da Palestrina (ur. prawdopodobnie 27 grudnia 1525 w Palestrinie, zm. 2 lutego 1594 w Rzymie) – kompozytor włoski epoki renesansu.Ottaviano Petrucci (ur. 18 czerwca 1466, zm. 7 maja 1539 r.) – włoski wydawca i drukarz. Przypisuje mu się wydanie w 1501 roku pierwszego drukowanego ruchomą czcionką zbioru muzycznego – Harmonice Musices Odhecaton, w którym zawarł kolekcję chanson. Wydał także liczne utwory najbardziej poważanych kompozytorów renesansu, wśród nich m.in. Josquin des Pres.
Feldmahler (administrator projektu)

W odpowiedzi na to pismo swoją pomoc zaoferował Michael S. Hart, kierujący Projektem Gutenberg. Została ona jednak odrzucona przez Feldmahlera, który wyrażał wątpliwości odnośnie do dalszego utrzymywania strony na serwerach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych i rozpoczął rozmowy z przedstawicielami kanadyjskiego skrzydła Projektu Gutenberg. 2 listopada 2007 roku głos w sporze zabrał Michael Geist, kanadyjski prawnik i naukowiec specjalizujący się w zagadnieniach prawa własności intelektualnej w publikacjach internetowych, publikując dla BBC artykuł omawiający prawne aspekty tej sprawy w szerszym kontekście problemu przestrzegania praw autorskich w Internecie.

Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.Robert Alexander Schumann (urodzony 8 czerwca 1810 w Zwickau w Saksonii - zmarł 29 lipca 1856 w Endenich) - niemiecki kompozytor i pianista okresu romantyzmu, krytyk muzyczny. Mąż Clary Schumann. Jako jeden z pierwszych odkrył talent Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa.

Ta sprawa ma niezwykle istotne znaczenie dla wszystkich utworów
wchodzących w skład domeny publicznej.

Michael Geist

Projekt IMSLP stał się na powrót dostępny w Internecie 30 czerwca 2008 roku. Od tego dnia jego użytkownicy są zobowiązani przestrzegać bardzo restrykcyjnych procedur w zakresie praw autorskich. Oznacza to w praktyce, że wszystkie nowo przesyłane druki muzyczne stają się dostępne publicznie dopiero wówczas, gdy spełnią wymagania trzech specjalnie zdefiniowanych reżimów, będących odzwierciedleniem najbardziej powszechnych rozwiązań w zakresie ochrony praw autorskich, uzyskując potwierdzenie tego faktu ze strony administratorów projektu (poprzez oznaczenie każdej publikacji stosownym symbolem).

Creative Commons – amerykańska organizacja typu non-profit, która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się twórczością z innymi. Głównym celem organizacji jest wspieranie rozwoju i wykorzystania otwartych licencji prawnoautorskich, zapewniających bardziej elastyczne i liberalne zasady niż restrykcyjne, domyślne reguły prawa autorskiego. Używając hasła „pewne prawa zastrzeżone” (ang. some rights reserved), w opozycji do „wszelkie prawa zastrzeżone” (ang. all rights reserved), organizacja stara się zapewnić twórcom jak najlepszą ochronę ich praw przy jednoczesnym umożliwieniu jak najszerszego wykorzystania ich dzieł.Uniwersytet McGill (ang. McGill University) - anglojęzyczny uniwersytet w Montrealu, w Kanadzie. Założony w 1821 roku, w 2002 miał 30 580 studentów. Dzięki inicjatywom uniwersytetu powstały futbol kanadyjski i futbol amerykański. Według rankingów U.S. News & World Report jest jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie.

Stan obecny[ | edytuj kod]

Na stronie projektu można przeczytać, że jest on własnością spółki Project Petrucci, której celem jest czuwanie nad dalszym rozwojem projektu. Informacji tej towarzyszą dane adresowe spółki (służące również do kontaktu na terenie Stanów Zjednoczonych).

PC Magazine (czasami nazywane w skrócie PC Mag) to magazyn komputerowy, obecnie publikowany w oryginalnej amerykańskiej wersji jako miesięcznik (do 2008 r. był dwutygodnikiem z wydaniami podwójnymi w lipcu i sierpniu). Ma wersję drukowaną i sieciową. Magazyn jest wydawany przez Ziff-Davis Publishing Holdings Inc.Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Domena publiczna (ang.: public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego, co później zostało rozciągnięte na własność intelektualną, która z różnych względów nie jest objęta ochroną prawa autorskiego i może w związku z tym być wykorzystywana bezpłatnie przez każdego.
Arcangelo Corelli [wym.: Arkandżelo Korelli] (ur. 17 lutego 1653 w Fusignano, zm. 8 stycznia 1713 w Rzymie) – włoski kompozytor i skrzypek. Jeden z przedstawicieli baroku w muzyce, wirtuoz skrzypiec i kompozytor utworów na ten instrument; autor terminu concerto grosso, twórca sonaty triowych i solowych na skrzypcach (La Folia).
Uniwersystet w Bristolu (ang.: University of Bristol) – jeden z prestiżowych uniwersytetów brytyjskich, ulokowany w mieście Bristol, w Anglii. Należy do Grupy Coimbra, zrzeszającej obecnie 39 najlepszych uczelni Europy (jedyny polski Uniwersytet Jagielloński). Wybudowany w 1909, posiada miejski kampus, gdzie uczy się 23600 studentów.
Uniwersytet w Cincinnati (ang. University of Cincinnati) – amerykańska uczelnia publiczna znajdująca się w Cincinnati, w stanie Ohio.
Johannes Brahms (ur. 7 maja 1833 w Hamburgu, zm. 3 kwietnia 1897 w Wiedniu) - niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu.
BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
Uniwersytet Wisconsin–Madison (University of Wisconsin-Madison, UW–Madison, Madison, Wisconsin, Uniwersytet Wisconsin, lub UW) – amerykański publiczny uniwersytet naukowy znajdujący się w Madison w Wisconsin. Został założony w 1848 i jest największym uniwersytetem w stanie. Uczęszcza do niego ogółem 41 000 studentów, z czego około 29 000 są to tzw. undergraduates (studenci studiów licencjackich).

Reklama