• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • International Legal Aid Group

  Przeczytaj także...
  Konferencja naukowa – spotkanie grupy naukowców, praktyków i osób zainteresowanych pewnym działem nauki. W ramach spotkania referowane są wyniki badań naukowych lub odbywa się seria krótkich wykładów monograficznych i dyskusji na określony temat. Konferencje, obok publikacji, są jedną z dwóch podstawowych form prezentowania i dyskutowania wyników badań naukowych. Wystąpienia na konferencjach naukowych, w których prezentuje się swoje wyniki badań są nazywane prezentacjami, komunikatami, doniesieniami wstępnymi, referatami. Materiały konferencji mogą być publikowane.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Alan Paterson (ur. 11 czerwca 1928 w Glasgow, zm. 8 maja 1999 w Ontario) – brytyjski lekkoatleta, który specjalizował się w skoku wzwyż.

  International Legal Aid Group (ILAG) – międzynarodowa sieć specjalistów zajmujących się udzielaniem osobom bezpłatnej pomocy prawnej.

  W skład organizacji wchodzą zarówno prawnicy, jak i urzędnicy państwowi oraz badacze i naukowcy z zakresu pomocy prawnej. Misją sieci jest oddziaływanie (w drodze dialogu i dyskusji) na politykę poszczególnych państw w zakresie realizowania i wdrażania nowych rozwiązań w obszarze dostępu do pomocy prawnej osób ubogich. Od 1992 sieć jest organizatorem konferencji, podczas których prezentowane są w trybie dwuletnim narodowe raporty charakteryzujące stan krajowych systemów bezpłatnej pomocy prawnej. Pierwszą taką konferencję zorganizowali w Hadze Vouter Meurs z holenderskiego Ministerstwa Sprawiedliwości i profesor Alan Paterson z Uniwersytetu Strathclyde. Najbliższa planowana jest w Kanadzie w czerwcu 2019. Organizacja udostępnia na swojej stronie internetowej materiały z tych konferencji, jak również opracowania naukowe i wyniki badań.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Bieda (ubóstwo) – to pojęcie ekonomiczne i socjologiczne opisujące stały brak dostatecznych środków materialnych dla zaspokojenia potrzeb jednostki, w szczególności w zakresie jedzenia, schronienia, ubrania, transportu oraz podstawowych potrzeb kulturalnych i społecznych. Bieda stanowi zagrożenie dla realizacji celów lub zadań życiowych.

  Od listopada 2008 organizacja publikuje okresowy biuletyn poświęcony wydarzeniom na całym świecie. ILAG kieruje międzynarodową grupą sterującą. Profesor Alan Paterson jest jej przewodniczącym, a Peter van den Biggelaar i Lindsay Montgomery zostali mianowani na wiceprzewodniczących. Eileen Ritchie jest koordynatorką konferencji.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. praca zbiorowa, System nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce, INPRIS, Warszawa, 2013, s.133–134.
  2. Home - International Legal Aid Group, www.internationallegalaidgroup.org [dostęp 2021-05-03] [zarchiwizowane z adresu 2020-11-26].
  3. Paul Ferrie, About Us, www.internationallegalaidgroup.org [dostęp 2021-05-03] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-09] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Home - International Legal Aid Group, www.internationallegalaidgroup.org [dostęp 2021-05-03].
 • Pomoc prawna – szczególnego rodzaju usługi świadczone podmiotom stosunków prawnych w celu ochrony ich prawnie chronionych interesów. W Polsce pomoc prawną świadczą adwokaci, radcy prawni, notariusze i (w niepełnym zakresie) doradcy prawni.Biuletyn – w terminologii prasoznawczej najczęściej małonakładowe wydawnictwo wewnętrzne różnych instytucji, ugrupowań, organizacji, itp. Początkowo termin biuletyn oznaczał to samo co czasopismo. Słowo biuletyn w języku polskim stosowane jest od XVIII wieku.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.731 sek.