International Airlines Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

International Airlines Group (IAG), oficjalnie International Consolidated Airlines Group, S.A. – międzynarodowa korporacja linii lotniczych Iberia oraz British Airways, spółka holdingowa z siedzibą w Londynie i Madrycie. Został on utworzony w styczniu 2011 r. poprzez połączenie British Airways i Iberii. Jest to jedna z największych korporacji lotniczych na świecie podobnie jak Air France-KLM oraz trzecia pod względem dochodów po Delta Air Lines i American Airlines. IAG posiada swoje notowania na giełdach w Londynie – London Stock Exchange i Madrycie Bolsa de Madrid, gdzie wchodzi w skład indeksu giełdowego IBEX 35. Ogólnie holding IAG posiada 419 samolotów wożących pasażerów do ponad 200 miejsc na całym świecie i obsługująca połączenia na wszystkie kontynenty. W 2011 r. Grupa IAG potwierdziła zamówienie na osiem eko-wydajnych samolotów z rodziny A330 dla floty Iberii. Zamówienie to jest wynikiem wcześniejszego porozumienia. IAG przewozi zgodnie z zapowiedziami ok. 70 mln pasażerów rocznie, jednak obydwie firmy zarówno British Airways jak i Iberia funkcjonują zachowując swoje dotychczasowe marki.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.

Oddziały w obrębie IAG[ | edytuj kod]

International Airlines Group:

 • Wielka Brytania British Airways
 • Wielka Brytania BA CityFlyer (spółka zależna)
 • Francja OpenSkies (spółka zależna)
 • Południowa Afryka Comair (spółka zależna, 18% udziałów)
 • Dania Sun-Air (franszyza)
 • Hiszpania Iberia
 • Hiszpania Iberia Regional / Air Nostrum
 • Hiszpania Vueling (spółka zależna, 45.85% udziałów)
 • Pozostałe linie lotnicze, w których grupa IAG posiada udziały:

 • Wielka Brytania Flybe 15% udziałów
 • Maroko Royal Air Maroc 0,5% udziałów
 • Inne branże, w których International Airlines Grupa posiada udziały:

  Delta Airlines – amerykańskie linie lotnicze, założone w 1929 roku w stanie Luizjana. (nazwa Delta pochodzi od delty Missisipi). Obecnie siedziba główna spółki znajduje się w Atlancie w stanie Georgia. Linie obsługują trasy ze Stanów Zjednoczonych do Europy, Azji, na Bliski Wschód, Ameryki Łacińskiej i Kanady. Linia posiada również szeroką ofertę połączeń wewnętrznych w USA.Członek aliansu SkyTeam. Flota: 600 samolotów.Giełda Papierów Wartościowych w Madrycie (hiszp.: Bolsa de Madrid, ang. Madrid Stock Exchange) – giełda papierów wartościowych w Hiszpanii; zlokalizowana w stolicy kraju - Madrycie.
 • Unia Europejska Eurostar International Limited, 10% udziałów


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  BA CityFlyer - brytyjskie linie lotnicze z siedzibą w Manchesterze. Jest częścią British Airways. Obsługują połączenia do krajów Europy Zachodniej. Głównym hubem jest port lotniczy Londyn-City.
  Roayl Air Maroc – marokańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Casablance. Ma połączenia z Afryką, Bliskim Wschodem, Europą i Ameryką Północną. Głównym węzłem jest Port lotniczy Casablanca.
  Airbus A330 to samolot pasażerski używany w lotach komercyjnych na średnich i długich dystansach o dużej ładowności produkowany przez koncern Airbus. Został zaprojektowany równocześnie z czterosilnikowym A340. Lot dziewiczy odbył w 1992 r.
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  FTSE 100 (skrót z ang. Financial Times Stock Exchange, potocznie footsie) – indeks akcji spółek giełdowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie (London Stock Exchange). Indeks obejmuje 100 największych spółek spełniających wiele wymagań dotyczących płynności, kapitalizacji itp.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Vueling Airlines – tania hiszpańska linia lotnicza z siedzibą w Barcelonie, założona w 2004 roku. Obsługuje połączenia z krajami Europy Zachodniej i Południowej a głównym węzłem jest port lotniczy Barcelona.

  Reklama