InterBase

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

InterBase SQL – system relacyjnych baz danych, pracujący w technologii klient-serwer, w którym została zaimplementowana pełna składnia języka SQL. Jest to łatwy w obsłudze i administrowaniu system baz danych, dostępny dla środowisk Microsoft Windows, Solaris i Linux.

Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.Firebird – system zarządzania relacyjnymi bazami danych zgodny ze standardem ANSI SQL-92; obok MySQL oraz PostgreSQL jest jednym z trzech najpopularniejszych wolnodostępnych systemów zarządzania bazą danych. Oferuje również wiele elementów standardu SQL-99 oraz SQL:2003. Działa w środowisku systemu operacyjnego Linux, Windows, Mac OS X i wielu innych. Może być używany bez rejestrowania lub wnoszenia jakichkolwiek opłat w dowolnych zastosowaniach, również komercyjnych.

InterBase zostało opracowane przez firmę Borland i było sprzedawane jako element środowisk do tworzenia aplikacji bazodanowych. Od 2008 roku właścicielem produktu jest firma Embarcadero Technologies.

Wersja obecna[ | edytuj kod]

Streszczenie[ | edytuj kod]

Od 2010 roku sprzedawana jest wersja 10 systemu o nazwie InterBase XE. System sprzedawany jest w kilku wersjach. Interbase instalowany jest na serwerze i wymaga co najmniej 40MB miejsca na dysku (nie licząc pojemności powstających baz). Na komputerze klienta instaluje się jedynie bibliotekę DLL o rozmiarze 400 KB, która zapewnia programom dostęp do serwera bazodanowego poprzez sieć komputerową. Występuje też wersja desktop instalowana na komputerze klienta i umożliwiająca pracę lokalną jednego programu.

SQL (ang. Structured Query Language wym. /ɛskjuːˈɛl/) – strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych.Model relacyjny – model organizacji danych bazujący na matematycznej teorii mnogości, w szczególności na pojęciu relacji. Na modelu relacyjnym oparta jest relacyjna baza danych (ang. Relational Database) – baza danych, w której dane są przedstawione w postaci relacyjnej.

Wersja darmowa[ | edytuj kod]

W 2000 roku firma Borland udostępniła kod źródłowy serwera InterBase 6.0 i później na jego podstawie powstał niezależny projekt bazy danych o nazwie Firebird.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • InterBase Homepage
  • Warto wiedzieć że... beta

    Firma Embarcadero Technologies powstała w październiku 1993 roku. Została założona przez Stephena Wonga i Stuarta Browninga. Firma wprowadziła na rynek narzędzie bazodanowe dla Sysbase DBA – Rapid SQL. Rapid SQL udostępnił administratorom baz danych intuicyjny międzyplatformowy interfejs maskujący zasadnicze zawiłości bazodanowe, przez co stały się one znacznie łatwiejsze do zarządzania. Obecnie Embarcadero oferuje szeroką gamę międzyplatformowych narzędzi bazodanowych obejmujących cały cykl życia baz danych - od etapu ich modelowania poprzez tworzenie i optymalizowanie, po administrowanie oraz łączenie/migrowanie danych wewnątrz lub pomiędzy różnymi bazami, włączając w to bazy Oracle, Microsoft SQL Server, IBM DB2, Sybase i MySQL.
    Solaris, Oracle Solaris (uprzednio Sun Solaris) – system operacyjny z rodziny Unix firmy Oracle (oryginalnie opracowany przez Sun Microsystems) pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC – obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Solaris 2.5.1 był również wydany dla architektury mikroprocesora PowerPC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System jest stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris są między innymi używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach.

    Reklama