Intel iAPX 432

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Intel iAPX432 (z ang. Intel Advanced Processor Architecture) – jeden z pierwszych 32-bitowych mikroprocesorów firmy Intel. 32-bitowy układ scalony (a właściwie zestaw układów) osiągał znaczną, jak na tamte czasy, wydajność 2 MIPS. Był zaprojektowany tak, żeby znacznie uprościć przetwarzania programów w języku Ada — niektóre konstrukcje języka miały odwzorowanie w architekturze procesora. Drugim z założeń było silne wsparcie implementacji nowoczesnych systemów operacyjnych. Mikrokod zawierał między innymi mechanizmy zarządzania pamięcią z odśmiecaniem i oparte na nich mechanizmy wspierające zarządzanie zadaniami. Zamierzenia te jednak przerosły inżynierów Intela — w efekcie implementacja sprzętowa założeń okazała się niezwykle skomplikowana, droga i powolna. Ostateczne plany zastąpienia architektury x86 przez iAPX zakończyły się niepowodzeniem.

Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • mikroprocesory firmy Intel
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Intel iAPX 432
  • Mikroprogram (mikrokod) – program implementujący listę rozkazów CPU. Podobnie jak język wysokiego poziomu jest kompilowany do kodu maszynowego, tak każda instrukcja kodu maszynowego ma postać ciągu mikroinstrukcji nazywanego mikroprogramem lub mikrokodem.x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC, zapoczątkowana przez i wstecznie zgodna z 16-bitowym procesorem 8086, który z kolei wywodził się z 8-bitowego układu 8085. Nazwa architektury wywodzi się od nazw pierwszych modeli z tej rodziny, których numery kończyły się liczbą 86.
    Warto wiedzieć że... beta

    Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

    Reklama