Instytut Warzywnictwa im. Emila Chroboczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Warzywnictwa im. Emila Chroboczka w Skierniewicachjednostka badawczo-rozwojowa utworzona 1 września 1964 roku na bazie działającego w Skierniewicach od 1957 roku Zakładu Warzywnictwa Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG). O powstaniu Instytutu Warzywnictwa zdecydowała uchwała Rady Ministrów z 13 lipca 1964 roku.

Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.Emil Chroboczek (ur. 18 września 1902 w Dziećmorowicach, zm. 25 września 1978 w Warszawie) – polski agrotechnik i hodowca roślin.

Głównym celem działalności Instytutu było prowadzenie badań naukowych, których wyniki mają zastosowanie w praktyce ogrodniczej. W Instytucie Warzywnictwa prowadzone były badania z zakresu: uprawy, hodowli, ochrony, nawożenia i przetwórstwa roślin warzywnych. Instytut prowadził także badania nad uprawą grzybów jadalnych. Kolejnym celem działalności instytutu było wdrażanie nowych technologii, szkolenie rolników i ogrodników oraz popularyzacja wiedzy z zakresu warzywnictwa.

Ochrona roślin - dział produkcji roślinnej, którego celem jest zapobieganie obniżaniu plonów przez agrofagi oraz zabezpieczenie ziemiopłodów w magazynach. Wspomagana jest przez fitopatologię, entomologię i herbologię. W ochronie roślin stosuje się metody:Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – polskie ministerstwo zajmujące się sprawami produkcji rolnej, rozwojem wsi, przemysłem spożywczym, rybołówstwem oraz nadzorem fitosanitarnym i weterynaryjnym.

Instytut Warzywnictwa podlegał Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

1 stycznia 2011 został połączony z Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, tworząc odtąd Instytut Ogrodnictwa.

Dyrektorzy[ | edytuj kod]

 • Emil Chroboczek (1964–1972)
 • Zbigniew Gertych (1972–1981)
 • Jerzy Skierkowski (1981–1990)
 • Józef Bąkowski (1990–1991)
 • Kazimierz Viscardi (1991)
 • Stanisław Kaniszewski (1991–2008)
 • Franciszek Adamicki (2008–2010)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stolica naukowa polskiego ogrodnictwa (pol.). Newsweek, 27 sierpnia 2012. [dostęp 22 lutego 2013].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona www Instytutu Warzywnictwa
 • Instytut Warzywnictwa im. Emila Chroboczka w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI).
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Jednostka badawczo-rozwojowa (JBR) – podmiot gospodarczy prowadzący przedsiębiorstwo, który stanowi równocześnie szczególny typ placówki naukowej, specjalizujący się we wdrażaniu nowych technologii i ulepszaniu ich. Powołane zostały ustawą z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych z późniejszymi zmianami.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) z siedzibą w Puławach, jednostka badawczo-rozwojowa, podległa Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  Hodowla roślin jest nauką traktującą o polepszaniu cech dziedzicznych u roślin uprawnych, obejmującą również praktyczne działania, których celem jest wytworzenie odmian lepszych jakościowo i plenniejszych.
  Nawożenie - stosowanie nawozów celem utrzymania lub zwiększenia zawartości w glebie składników pokarmowych potrzebnych roślinom (głównie azot, potas, fosfor) oraz poprawienia właściwości chemicznych, takich jak odczyn gleby, fizykochemicznych, np. zwiększenie zdolności sorpcyjnych, fizycznych, do których należy polepszenie struktury gleby oraz zwiększenie pojemności wodnej, biologicznych poprzez wpływ nawozów na występowanie pożytecznej mikroflory, z którą wiąże się prawidłowy rozkład resztek pożniwnych.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Reklama