Instytut Mazurski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Mazurski w Olsztynie – placówka naukowo-badawcza, założona w 1943 przez konspiracyjny Związek Mazurów w Radości koło Warszawy. Od 1945 siedziba główna Instytutu znajdowała się w Olsztynie. Od 1948 Instytut był stacją naukową Instytutu Zachodniego w Poznaniu, by w 1953 przejść pod opiekę Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Warmia (niem. Ermland, warm. Warńija, mazur. Warmzia, łac. Varmia, staropruskie Wormjan) – kraina historyczna w obecnym województwie warmińsko-mazurskim. Nazwę wzięła od pruskiego plemienia Warmów. Barwy historyczne Warmii to czerwień i biel. Powierzchnia Warmii wynosi 4249 km².Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Instytut Mazurski prowadził prace badacze związane z regionem Warmii i Mazur, oraz wydawał pismo naukowe będące zalążkiem późniejszych Komunikatów Mazursko-Warmińskich.

Kontynuatorami Instytutu Mazurskiego są Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i jego następca Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Reklama