Instytut Geodezji i Geoinformatyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Geodezji i Geoinformatyki – instytut naukowy, działający na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.

Ewa Krzywicka-Blum (ur. 9 marca 1933 we Lwowie) – polska kartograf, geodeta, geoinformatyk. Profesor nauk technicznych. Wynalazczyni digitizera sonorycznego – urządzenia do nauki dzieci niewidomych przy pomocy dźwięku.Roman Hlibowicki (ur. 8 września 1911 w Przemyślu, zm. 15 czerwca 1999 w Lublinie) – polski inżynier geodeta, specjalista w zakresie miernictwa.

Historia[ | edytuj kod]

Historia Instytutu związana jest z historią Wydziału Melioracji Wodnych, który powstał w 1951, jeszcze w ramach Uniwersytetu i Politechniki, a od 17 listopada 1951 działał w strukturach już samodzielnej Wyższej Szkoły Rolniczej. Pierwszym dziekanem został prof. Stanisław Bac, a prodziekanem – zastępca profesora mgr Roman Hlibowicki – kierownik Katedry Miernictwa (która od 1954 nosiła nazwę: Katedra Geodezji). W 1960 Katedra Geodezji podzieliła się na katedrę Geodezji Wyższej oraz Fotogrametrii (kierował nią zastępca profesora dr inż. Roman Hlibowicki) oraz Geodezyjnych Urządzeń Rolnych (doc. dr hab. inż. Marek Urban). W 1970 wprowadzono w uczelniach instytutową strukturę organizacyjną i na wydziale z Katedry Geodezji Wyższej oraz Fotogrametrii i Matematyki utworzono Instytut Geodezji i Zastosowań Matematycznych. W późniejszych latach Instytut Geodezji i Zastosowań Matematycznych podzielono na Katedrę Geodezji i Fotogrametrii oraz na Katedrę Matematyki. W tym czasie kierownikiem katedry była prof. dr hab. inż. Ewa Krzywicka-Blum. W 2007 Katedra Geodezji i Fotogrametrii zmieniła nazwę na Instytut Geodezji i Geoinformatyki.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WIKŚiG UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1951 roku jako Wydział Melioracji Rolnych ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Kształci studentów na siedmiu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolno-technicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

Reklama