Instytut Adama Mickiewicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Adama Mickiewicza (poprzednio Centrum Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej Instytut Adama Mickiewicza; skrótː IAM) – polska agenda rządowa, instytucja kultury powstała 1 marca 2000 roku. Jej celem jest popularyzowanie polskiej kultury na świecie oraz współpraca kulturalna z innymi krajami.

Culture.pl – portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony i wydawany przez Instytut Adama Mickiewicza. Portal stawia sobie za zadanie promowanie dokonań polskich twórców w świecie oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy. Posiada numer ISSN 1734-0624. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Siedzibą Instytutu jest Pałacyk Cukrowników przy ul. Mokotowskiej 25 w Warszawie.

Działalność[ | edytuj kod]

Instytut zajmuje się tworzeniem i zbieraniem dokumentacji dotyczącej polskiej kultury (filmów, nagrań, wydawnictw itp.), udostępniając ją zainteresowanym podmiotom, zwłaszcza Instytutom Polskim i innym polskim placówkom kulturalnym za granicą.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Instytut Polski – placówka podległa Ministrowi Spraw Zagranicznych. Jej zadaniem jest promocja Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcjonuje na podstawie porozumienia międzynarodowego. Niekiedy pełni funkcję wydziałów do spraw kultury i nauki Ambasad RP.

Swoją działalność Instytut prowadzi według kluczowych ścieżek dziedzinowych: Film, Muzyka poważna, Sztuki wizualne, Teatr. Instytut prowadzi także program dotacyjny „Kulturalne pomosty”.

Instytut, w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa”, zaplanował ponad 400 inicjatyw kulturalnych. Instytut informuje o swojej działalności na profilach w mediach społecznościowych (m.in. Facebook, Twitter).

Programy Instytutu Adama Mickiewicza (wybór)[ | edytuj kod]

 • Program Polska 100
 • Program Azja
 • Program I, CULTURE, Orchestra
 • Kultura cyfrowa
 • Culture.Media
 • Open Poland
 • Program Don′t Panicǃ
 • Program Ameryka
 • Program Polska Design
 • Program East European Performing Arts Platform
 • Portal Culture.pl[ | edytuj kod]

  Od lipca 2001 IAM prowadzi trójjęzyczny (polsko-angielsko-rosyjski) portal internetowy culture.pl, którego zadaniem jest gromadzenie informacji na temat polskiej kultury i publikowanie ich w wielu językach. W 2015 roku portal, głosami internautów, otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Konferencja Digital Cultures[ | edytuj kod]

  Od 2017 roku Instytut organizuje międzynarodową, interdyscyplinarną konferencję „Digital Cultures”, której jednym z celów jest zwiększenie rozpoznawalności za granicą polskich twórców cyfrowych. Konferencji towarzyszą koncerty i inne wydarzenia, a ważnym uzupełnieniem jest publikowany online Trendbook Digital Cultures, czyli internetowa baza polskich projektów cyfrowych.

  Organizacja (od gr. organon, łac. organum – wyspecjalizowana część pełniąca jakąś funkcję w całości) – wieloznaczne i interdyscyplinarne pojęcie z zakresu nauk o zarządzaniu, socjologii, psychologii.Agenda (łac.) - zakład przedsiębiorstwa lub urzędu. Agenda jest wyodrębniona w strukturze jednostki macierzystej, jednak jej działanie podlega nadzorowi i kontroli organów zwierzchnich wobec niej, w przedsiębiorstwie czy urzędzie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Paweł Potoroczyn (ur. 26 sierpnia 1961 w Warszawie) – polski menedżer kultury, dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca, dyplomata. Od 2008 pełni funkcję dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.
  Krzysztof Olendzki (ur. 2 lipca 1963 w Bystrzycy Kłodzkiej) – polski historyk, dyplomata, od 2006 do 2007 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama