• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inspicjent

  Przeczytaj także...
  Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – teatr otwarty 29 stycznia 1913 z inicjatywy Arnolda Szyfmana jako jego prywatne przedsięwzięcie. Pierwszym przedstawieniem w nowo wybudowanym gmachu przy ulicy Karasia był Irydion Krasińskiego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Budka inspicjenta w Teatrze Wielkim w Warszawie
  Budka inspicjenta w Teatrze Polskim w Warszawie

  Inspicjent – w teatrze lub operze osoba odpowiadająca za koordynację i zgodność z planem przebiegu przedstawienia, pracownik teatru czuwający nad techniczną i organizacyjną stroną przedstawienia. Podczas trwania spektaklu jest najważniejszą osobą w teatrze, od niego zależy pomyślność wszystkich wejść aktorów lub solistów i zmian dekoracji. Inspicjent przywołuje przez specjalny system nagłaśniający, słyszalny tylko za kulisami, zarówno zespoły artystyczne, jak i technikę. Inspicjent jest osobą, która wie wszystko o spektaklu, jest obecna od początku jego powstawania, do ostatniego pokazu.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Jego miejsce jest za kulisami w tzw. budce inspicjenta lub inaczej inspicjenturze.

  Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „inspiciens”, inaczej nadzorujący.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początkowo pracą teatru zarządzali aktorzy i autorzy sztuki. Stanowisko inspicjenta pojawiło się w teatrze w XVII w.. Jednak dopiero w XVIII w. zatrudniono osobę odpowiedzialną za zarządzanie sceną na stanowisko inspicjenta. Z czasem stanowisko to zostało rozdzielone na reżysera i inspicjenta.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Obowiązki[ | edytuj kod]

  Inspicjenci są członkami zespołu artystycznego i podlegają bezpośrednio dyrektorowi artystycznemu lub naczelnemu. Takie miejsce w strukturze teatru związane jest ze specyfiką pracy, która wymaga autonomii od zespołu aktorskiego, technicznego i administracyjnego/organizacyjnego/produkcyjnego. Inspicjenci koordynują przebieg prób i spektakli.

  Do obowiązków inspicjenta należy:

 • prowadzenie prób produkcyjnych spektaklu poprzez koordynację działań zespołu aktorskiego, realizatorów i zespołu technicznego; kontrola wszystkich elementów wchodzących w skład powstającego spektaklu, tj. scenografii, rekwizytów, kostiumów, zmian technicznych, ruchu scenicznego.
 • w trakcie prób produkcyjnych do spektaklu inspicjenci tworzą egzemplarz inspicjencki spektaklu, w którym znajdują się wszystkie zmiany techniczne spektaklu, wejścia i zejścia aktorów, ruch sceniczny, plan scenografii, opis rekwizytów, opis kostiumów i inne informacje dotyczące przebiegu spektaklu;
 • prowadzenie prób wznowieniowych i spektakli poprzez kontrolę stanu przygotowania sceny i kulis do spektaklu w tym scenografii, rekwizytów, kostiumów, światła, dźwięku, wideo i innych elementów technicznych; koordynacja przebiegu spektaklu poprzez kontrolę zmian światła, oświetlenia i wideo; w trakcie spektaklu inspicjenci wpuszczają aktorów na scenę w odpowiednim miejscu i czasie; inspicjenci nadzorują wszystkie zmiany techniczne w trakcie spektaklu;
 • inspicjenci dbają o kształt artystyczny spektaklu poprzez koordynację przepływu informacji między zespołem aktorskim, reżyserem/asystentem reżysera, zespołem technicznym, realizatorami i produkcją;
 • po próbie/spektaklu inspicjenci formułują raport z informacjami dotyczącymi przebiegu spektaklu, problemów technicznych i innych ważnych informacji;
 • inspicjenci przygotowują tzw. rider wyjazdowy, czyli dokument informujący o wymaganiach inspicjenckich, które musi spełnić teatr przyjmujący spektakl;
 • inspicjenci odpowiadają za bezpieczeństwo aktorów na scenie i w kulisach;
 • inspicjenci decydują o rozpoczęciu i ewentualnym przerwaniu spektaklu.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Larry Fazio, Stage Manager: The Professional Experience, Boston: Focal Press, 2000, s. 367, ISBN 0-240-80410-4, OCLC 43397151.
  2. Inspicjent jest jak saper, www.dziennikteatralny.pl [dostęp 2020-07-08].
  3. http://www.aict.art.pl/sownik-teatralny/id.inspicjent/i.html.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.65 sek.