Innuendo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.album-studyjny .naglowek{background:lightsteelblue}.mw-parser-output .infobox.album-bootleg .naglowek{background:lightblue}.mw-parser-output .infobox.album-ep .naglowek{background:lightsalmon}.mw-parser-output .infobox.album-koncert .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-koncertowy .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-live .naglowek{background:burlywood}.mw-parser-output .infobox.album-soundtrack .naglowek{background:gainsboro}.mw-parser-output .infobox.album-demo .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-nielegal .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-mixtape .naglowek{background:peachpuff}.mw-parser-output .infobox.album-tribute .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-cover .naglowek{background:thistle}.mw-parser-output .infobox.album-kompilacja .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-split .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-remix .naglowek{background:darkseagreen}.mw-parser-output .infobox.album-wideo .naglowek{background:lightskyblue}.mw-parser-output .infobox.album-box .naglowek{background:lightgray}

Innuendo – wydany w 1991 album brytyjskiej grupy Queen.

Kadr (lub klatka filmowa) − pojedyncza klatka błony filmowej bądź fotograficznej, objętej ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki. Pojedynczy kadr jest uznawany za najmniejszą (statyczną) jednostkę budulca filmowego.Jean Ignace Isidore Gérard, pseud. Grandville (ur. 13 września 1803, zm. 17 marca 1847) – francuski grafik, karykaturzysta i ilustrator.

Innuendo był pierwszym albumem Queen, który ukazał się (tylko w Ameryce) nakładem wytwórni Hollywood Records, będącej oddziałem Walt Disney Productions. Wytwórnia zapłaciła za prawa do amerykańskich płyt zespołu 10 milionów dolarów. Album dotarł na szczyty list przebojów, gdzie utrzymywał się przez dwa tygodnie. Recenzje reprezentowały dość szeroką gamę odczuć: od pełnych zachwytu (w magazynie „Q”), po określające album „skrzyżowaniem Led Zeppelin z Kennethem Williamsem”.

Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Banan – jadalny owoc tropikalny, z botanicznego punktu widzenia – jagoda, produkowany przez kilka gatunków roślin okrytonasiennych z rodzaju banan (Musa), najczęściej są to owoce banana zwyczajnego.

Album powstawał od 1989 roku. Wokalista był już bardzo osłabiony zdiagnozowaną w 1987 roku chorobą, dlatego też partie wokalne były nagrywane w kilku podejściach. Mimo to ich jakość nie ustępowała nagraniom z lat poprzednich. Jak stwierdził potem gitarzysta Brian May: „głos Freddiego był tu lepszy, niż kiedykolwiek wcześniej”.

Kenneth Williams (ur. 22 lutego 1926 w Londynie, zm. 15 kwietnia 1988 tamże) - brytyjski aktor i komik. Współcześnie pamiętany jest przede wszystkim ze swojej kariery filmowej, zwłaszcza występów w 26 filmach z popularnej serii Cała naprzód, jednak regularnie pracował również w radiu, telewizji i teatrze.Roger Taylor, właśc. Roger Meddows-Taylor (ur. 26 lipca 1949 w King’s Lynn) – brytyjski muzyk rockowy, najbardziej znany jako perkusista grupy Queen, chociaż był również wokalistą The Cross, a także nagrał pięć albumów solowych.

Album zdobył status platynowej płyty w Wielkiej Brytanii i złotej w USA. 8 lipca 2009 roku wydawnictwo uzyskało status platynowej płyty w Polsce.

W utworze tytułowym gościnnie wystąpił Steve Howe z zespołu Yes, grając na gitarze hiszpańskiej.

Utwór „All God’s People” jako „Africa By Night” został napisany przez Freddiego Mercury’ego i Mike’a Morana na album Barcelona, ale nie został wtedy wydany.

Utwór „These Are The Days Of Our Lives” był promowany przez klip (wydany już po śmierci Mercury’ego), który był zarazem ostatnim występem z udziałem wokalisty Queen. Teledysk zarejestrowano 31 maja 1991.

Innuendo – piosenka brytyjskiego zespołu Queen wydana na singlu w 1991 roku, który promował album Innuendo (1991). Autorstwo utworu przypisano wszystkim członkom grupy, ale głównymi jego twórcami byli Freddie Mercury (muzyka) i Roger Taylor (słowa). Steve Howe, właśc. Stephen James Howe (ur. 8 kwietnia 1947 w Holloway, Londyn) – gitarzysta rockowy znany z występów z grupami Tomorrow, Yes, Asia, GTR oraz z kariery solowej. Jego styl jest oryginalną wypadkową klasycznego, jazzowego i rockowego stylu gry na gitarze. Steve Howe gra na wszelkiego rodzaju gitarach i innych podobnych instrumentach strunowych. Po pięciokrotnym z rzędu wygraniu plebiscytu czasopisma "Guitar Player" na najlepszego gitarzystę roku, umieszczony w "Guitar Player Hall of Fame" (jako pierwszy gitarzysta rockowy).

Utwór „Delilah” Mercury napisał dla swej kotki o tym imieniu.

Podczas sesji Innuendo powstało kilka utworów, które nie znalazły się na albumie ani na żadnym innym oficjalnym wydawnictwie (m.in. „Self Made Man”, „My Secret Fantasy” czy „Robbery”).

Szata graficzna[ | edytuj kod]

Żonglujący światami

Na Innuendo znalazły się rysunki dziewiętnastowiecznego francuskiego artysty Grandville'a. Na pomysł wykorzystania jego prac wpadł perkusista – Roger Taylor. Zafascynowany tą twórczością, pokazał kolegom rysunek zatytułowany Żonglujący światami. Pozostali muzycy uznali, że jest ciekawy na tyle, że zlecili jego zaadaptowanie na potrzeby okładki współpracującemu z zespołem grafikowi Richardowi Grayowi. Ostatecznie zmieniona wersja żonglera znalazła się na froncie okładki Innuendo. Jednak zespół zdecydował się wykorzystać więcej prac Grandville'a. Jedna z nich znalazła się na rewersie płyty, inne pojawiły się na trzech singlach z tego okresu („I’m Going Slightly Mad”, „The Show Must Go On” i „Innuendo”). Co więcej, zespół zdecydował się także wykorzystać oparte na rysunkach animacje w teledysku „Innuendo”. Kadry z klipu pojawiły się także w dodanym do specjalnej edycji albumu kalendarzu na rok 1991.

Yes – brytyjska grupa rockowa będąca przedstawicielem progresywnego rocka, lecz najczęściej ich muzykę określa się jako rock symfoniczny. Yes wypracowała bardzo charakterystyczne, głębokie brzmienie, oparte na skomplikowanych harmoniach, złożonych rytmach oraz wirtuozerii warsztatowej. Jej członkowie wykorzystują instrumenty akustyczne, elektryczne i elektroniczne. Grupa została założona w 1968 i jest aktywna do dziś.Ride the Wild Wind – utwór brytyjskiego zespołu Queen z albumu Innuendo. Został wydany jako singiel (wyłącznie w Polsce).

Oryginalne rysunki Grandville'a były ilustracjami czarno-białymi, głównym zadaniem Richarda Graya było zatem ich pokolorowanie, poza tym zmieniono różne drobne elementy. Pierwotnie wśród planet, którymi żongluje postać na rysunku, była też Gwiazda Legii Honorowej. W wersji Queen zamiast niej pojawił się banan. Prawdopodobnie jest to nawiązanie do tekstu utworu „I’m Going Slightly Mad”, gdzie Mercury wyśpiewuje wers: I think I'm a banana tree. Z kiścią bananów na głowie pojawia się też w teledysku utworu.

The Walt Disney Company (krócej Disney) (NYSE: DIS) – największa na świecie korporacja mediowa założona 16 października 1923 w Burbanku przez braci Walta i Roya Disneyów, jako małe studio animacyjne pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. W 2008 roku przychody firmy uplasowały ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich korporacji mediowych świata wyprzedzając dotychczasowego lidera, TimeWarner Company.Brian Harold May, CBE (ur. 19 lipca 1947 w Londynie) – brytyjski gitarzysta i wokalista rockowy, współzałożyciel zespołu Queen, doktor astronomii. Autor wielu przebojów tej grupy, m.in. "We Will Rock You", "Who Wants to Live Forever", "Too Much Love Will Kill You", "The Show Must Go On", "No-One but You".


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Barcelona – wydany w 1988 drugi solowy album Freddiego Mercury’ego. Został on nagrany razem z hiszpańską śpiewaczką operową Montserrat Caballé. 3 grudnia 2012 został wydany ponownie, zawierając remiksy nagrań.
David Richards (ur. 1956 w Londynie, zm. 20 grudnia 2013 w Attalens) − brytyjski producent muzyczny. W Mountain Studios w Montreux, którego właścicielem był zespół Queen, był inżynierem i współproducentem wielu albumów grupy. Grał również na instrumentach klawiszowych.
The Show Must Go On – utwór brytyjskiej grupy Queen z albumu Innuendo. Tekst utworu nawiązuje do śmiertelnej choroby wokalisty Freddiego Mercury’ego i angielskiego idiomu show must go on (przedstawienie musi trwać). Singel został wydany 14 października 1991 roku, a w Wielkiej Brytanii dotarł do 16. miejsca na liście przebojów. W Polsce osiągnął miejsce 3. na Liście przebojów Trójki. Utwór został napisany wspólnie przez cały zespół, ale głównym autorem jest Brian May.
Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.
Kalendarz – umowna, przyjęta w danej społeczności bądź kulturze, rachuba czasu. Dzieli ona czas na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody. Nazwa pochodzi od rzymskiego słowa Kalendy bądź według innych źródeł od łacińskiego callendarium.
Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).
John Richard Deacon (ur. 19 sierpnia 1951 w Leicester) – brytyjski muzyk rockowy, basista zespołu Queen (1971–1997).

Reklama