Inkubator technologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek inkubatora technologicznego w Parku Przemysłowym i Usługowym w Bielsku-Białej

Inkubator technologiczny – wyodrębniona organizacyjnie jednostka, która zapewnia początkującym przedsiębiorcom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, w tym założycielom startupów, pomoc w uruchomieniu przedsiębiorstw oferujących produkty lub usługi powstałe w wyniku opracowania i wdrożenia nowych technologii. Jest rodzajem inkubatora przedsiębiorczości.

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Park technologiczny (także park naukowo-technologiczny, technopark) – zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Na ich terenie znajdują się zazwyczaj inkubatory technologiczne.

Inkubatory technologiczne zwykle dysponują laboratoriami badawczymi i zaawansowaną infrastrukturę techniczną.

Pierwsze inkubatory technologiczne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych już w połowie lat 60. W Europie pierwsze tego typu instytucje powstały w latach 70. Były miejscem wspierania lokalnej przedsiębiorczości, tworzenia miejsc pracy oraz formą zagospodarowania obiektów poprzemysłowych w regionach, które przeszły przemiany strukturalne. W Polsce pierwsze inkubatory pojawiły się w latach 90.

Startup lub start-up – tymczasowa organizacja lub młode innowacyjne przedsiębiorstwo poszukujące modelu biznesowego, który zapewniłby mu zyskowny wzrost. Park Przemysłowy i Usługowy w Bielsku-Białej, PPiU – park technologiczny w Bielsku-Białej, znajdujący się w północnej części dzielnicy Wapienica. Istnieje od 2005 r. Teren Parku obejmuje 5,12 ha między drogą ekspresową S1 na południu, obszarem Wapienica Katowickiej SSE na północy, rzeką Wapienicą na wschodzie i ul. Wypoczynkową na zachodzie.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Park naukowy
 • Park przemysłowy
 • Park technologiczny
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Adrian Grycuk. Wybrane narzędzia wspierania startupów w Polsce. „Studia BAS”. 2(58), s. 162, 2019. 
  Warto wiedzieć że... beta

  Inkubator przedsiębiorczości – instytucja (o różnej formie prawnej), której celem jest wspieranie przedsiębiorczości.

  Reklama