Informatyka mikrokomputerowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Informatyka mikrokomputerowa to seria książek, wydawanych przez SOETO (Stołeczny Ośrodek Elektronicznej Techniki Komputerowej) w latach osiemdziesiątych, przedstawiająca publikacje z zakresu informatyki.

Forth jest językiem programowania wysokiego poziomu, lecz równocześnie należy do kategorii języków tzw. bliskich sprzętowi, czasem (potocznie) używa się określenia asemblerowy język programowania wysokiego poziomu.Format arkusza – standardowe rozmiary arkusza papieru stosowane powszechnie w drukarniach i rysunku technicznym. Czasem pojęcie formatu stosuje się do arkuszy niepapierowych, np. format formy drukowej w drukarni offsetowej (czyli powlekanego warstwą światłoczułą arkusza blachy aluminiowej).

Publikacje w tej serii ukazywały się w formie broszur o formacie A5, jednak na bardzo kiepskiej jakości papierze i przy bardzo miernym, często częściowo niemal nieczytelnym druku.

W serii Informatyka mikrokomputerowa ukazały się następujące publikacje:

  • Instrukcja obsługi komputera Amstrad CPC 6128 (tom I i II)
  • Jan Ruszczyc – Poznajemy FORTH
  • Jan Ruszczyc - Asembler 6502
  • Piotr Adamczewski – Instrukcja obsługi mikrokomputera ATARI 800XL
  • Ireneusz Węgiel – Podstawy programowania mikrokomputera ZX SPECTRUM
  • Amstrad CPC (w Niemczech produkowany jako Schneider CPC) to jeden z pierwszych komputerów domowych (CPC – ang. Colour Personal Computer z trzynastocalowym monitorem kolorowym GTM640, choć dostępny był też z monitorem monochromatycznym GT65/66 – zielonym).
    Reklama