Industry Standard Architecture

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złącza ISA na płycie głównej starszego typu
16 bitowe złącze ISA kart rozszerzeń
Opis styków złącza ISA (16bit)
Opis styków złącza ISA (8bit)
Złącze 8-bitowe

Industry Standard Architecture (ISA, standardowa architektura przemysłowa) – standard magistrali oraz złącza kart rozszerzeń dla komputerów osobistych, wprowadzona w wersji ośmiobitowej, w 1981 roku wraz z wprowadzeniem komputerów IBM PC obsługiwanych przez procesory z ośmiobitową zewnętrzną szyną danych Intel 8088. Magistrala została rozszerzona do standardu 16 bitowego w komputerach IBM PC/AT wyposażonych w procesor Intel 80286. Magistrala w wersji 16 bitowej była zgodna z 8 bitową, ale większa szybkość taktowania mogła powodować niepoprawność działania kart rozszerzeń.

Magistrala (ang. bus) – zespół linii oraz układów przełączających służących do przesyłania sygnałów między połączonymi urządzeniami w systemach mikroprocesorowych, złożony z trzech współdziałających szyn:Intel 80286 – 16-bitowy procesor opracowany przez firmę Intel, oficjalnie pokazany po raz pierwszy 1 lutego 1982. Procesor składał się ze 134 tysięcy tranzystorów, pierwsze wersje pracowały z częstotliwością 6 lub 8 MHz, późniejsze maksymalnie 25 MHz. W procesorze 286 wprowadzono nowe instrukcje, nowy tryb adresowania pamięci (tryb chroniony) oraz przeprojektowano układ DMA.

W latach 90 XX wieku standardy PCI i AGP zaczęły wypierać ISA. Mimo znaczącego spadku używalności, jeszcze na początku XXI wieku ISA stosowano dla celów specyficznych przemysłów czy wojskowości.

Typowe parametry złączy ISA[ | edytuj kod]

Wybrane parametry 16 bitowej magistrali ISA:

 • szyna danych - 16-bitowa,
 • częstotliwość pracy - 8,33 MHz,
 • przepustowość 8 MB/s (efektywna w granicach od 1,6 MB/s do 1,8 MB/s)
 • szyna adresowa - 24-bitowa,
 • brak sygnałów związanych z DMA,
 • sygnały sterujące: MEMR, MEMW, IRQ1, IRQ7, IRQ9, IRQ12, IRQ14, IRQ15, CLK, OSC
 • brak obsługi Plug and Play
 • Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku znaczenie tej magistrali zaczęło maleć, a jej funkcje przejmował standard PCI.

  EISA (z ang. Extended Industry Standard Architecture - Rozszerzona Standardowa Architektura Przemysłowa) - Magistrale wejścia-wyjścia zaprojektowana specjalnie dla 32-bitowych komputerów 80386. Aby zapewnić jej kompatybilność z szyną ISA, taktowana jest zegarem 8,33 MHz. Dość duża prędkość transmisji danych (33 MB/s) jest nie tyle rezultatem częstotliwości taktowania, co szerokości szyny. Magistrala EISA obsługuje standard Plug&Play w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki - ISA.Plug and play (w tłumaczeniu z angielskiego: podłącz i używaj) – określenie zdolności komputera do pracy z urządzeniami peryferyjnymi zaraz po ich podłączeniu, bez konieczności ingerencji użytkownika w konfigurację sprzętową komputera. Nazwa Plug and Play jest kojarzona z firmą Microsoft, która użyła jej jako pierwsza (w odniesieniu do Windows 95) – jednak wcześniej kilka innych firm stosowało już tę technikę. W tej chwili jest to ogólnie przyjęta nazwa standardu.

  Jedną z odmian ISA jest złącze PCMCIA, stosowane w komputerach przenośnych. Rozszerzeniem standardu dla procesorów 32 bitowych była EISA.

  Dane techniczne[ | edytuj kod]

  8 bitowa ISA

  16 bitowa ISA

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ISA, TechTerms [dostęp 2021-02-20] (ang.).
  2. S.A. Keel, What is Industry Standard Architecture?, EasyTechJunkie, 28 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-20] (ang.).
  3. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2017-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-15)].
  IBM PC (Personal Computer) – platforma komputerów osobistych zapoczątkowana 12 sierpnia 1981 roku przez firmę IBM modelem IBM 5150 powszechnie znanym wyłącznie jako IBM PC.Szyna danych (ang. data bus) – część magistrali odpowiedzialna za transmisję właściwych danych, w odróżnieniu od danych adresowych (za co odpowiedzialna jest szyna adresowa), czy sygnałów sterujących. Podział taki ma sens jedynie dla magistrali, w których taka część jest wydzielona, czyli na ogół dla magistral równoległych.




  Warto wiedzieć że... beta

  Szyna adresowa (ang. address bus) – połączenie między jednostką centralną i pamięcią, które przenosi adres z/do miejsc, gdzie jednostka centralna chce czytać lub pisać. Liczba bitów szyny adresowej określa maksymalną wielkość pamięci, do jakiej procesor ma dostęp.
  Accelerated Graphics Port (AGP, czasem nazywany Advanced Graphics Port) – zmodyfikowana magistrala PCI opracowanej przez firmę Intel zaprojektowana do obsługi kart graficznych. Jest to 32-bitowa magistrala PCI zoptymalizowana do szybkiego przesyłania dużych ilości danych pomiędzy pamięcią operacyjną a kartą graficzną. Obecnie wypierane przez szybszą magistralę PCI Express.
  Przepustowość (pojemność kanału, ang. throughput) w telekomunikacji i informatyce – maksymalna ilość informacji (mierzonej w bitach), jaka może być przesyłana przez dany kanał telekomunikacyjny lub łącze w jednostce czasu (mierzonej w sekundach).
  PCMCIA (ang. Personal Computer Memory Card International Association) - międzynarodowe stowarzyszenie producentów kart pamięci dla komputerów osobistych. Celem organizacji jest wprowadzenie i rozwijanie międzynarodowego standardu kart rozszerzeń dla komputerów przenośnych.
  PCI (ang. Peripheral Component Interconnect) – magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.
  8088 to okrojona wersja układu 8086. Podobnie jak 8086 operował na danych 16-bitowych. Pierwszą różnicą w stosunku do 8086 było ograniczenie szerokości magistrali danych do 8-bitów. Przetwarzane przez niego dane przed wysłaniem dzielone były na dwie części, dzięki czemu zachowano pełną zgodność z poprzednikiem. Drugą różnicą było skrócenie kolejki rozkazów z 6 do 4 bajtów. Układ montowany był w komputerach IBM PC (model IBM XT).
  OpenSound Control (OSC) jest to protokół komunikacyjny, umożliwiający instrumentom muzycznym m.in syntezatorom, komputerom oraz innym multimedialnym urządzeniom wymianę danych w czasie rzeczywistym. Medium przesyłu może być zarówno kabel sieciowy CAT5, łącze USB czy też Firewire. OSC został zaprezentowany w 1997 roku na Międzynarodowej Konferencji Muzyki Komputerowej (ICMC). OSC ma na celu zastąpić standard MIDI, który został zaimplementowany po 1983 i jest uznawany za nieodpowiedni do zadań związanych z współczesnymi multimediami. Z powodu, iż jest to protokół sieciowy, OSC umożliwia instrumentom muzycznym, kontrolerom MIDI, urządzeniom multimedialnym komunikować się poprzez standardową sieć komputerową LAN (TCP/IP, UDP/IP, Ethernet) lub via Internet. Szybkość działania przewyższa znacznie możliwość zegara, którym taktowany jest przesył MIDI. Oprócz szybkości, OSC daje muzykom oraz inżynierom elastyczność i skalowalność swojej architektury dzięki której możliwy jest przesył różnorodnych danych przez kabel co prowadzi do powstawania coraz to nowszych rozwiązań.

  Reklama