Indie pop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Indie popstyl muzyczny łączący elementy różnych awangardowych gatunków, który narodził się w latach 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Piosenki w tym stylu nagrywane są często w niewielkich studiach należących do niezależnych wytwórni muzycznych.

Twee pop – rodzaj indie popu, kojarzony z prostymi, słodkimi melodiami i tekstami, często połączonymi z jangle popowym brzmieniem gitar. Swój początek miał w roku 1986, gdy magazyn New Musical Express opublikował kompilację "C86", zawierającą utwory takich zespołów, jak The Pastels i Primal Scream.AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.

Przykładem wykonawcy grającego w tym stylu jest szkocki zespół Camera Obscura.

Gatunek muzyczny typologia i kategoryzacja, która identyfikuje dźwięki muzyczne przez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, które to można odróżnić od innych rodzajów muzyki.Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • twee pop
 • indie rock
 • jangle pop
 • post-punk
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Pierwszy człon nazwy to skrót od angielskiego słowa independent, czyli niezależny.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Adam Wolański: Indie pop i indi-pop – Poradnia językowa PWN. sjp.pwn.pl, 2009-01-19. [dostęp 2019-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-03)].
  2. Mark Deming: Camera Obscura | Biography, Albums, Streaming Links (ang.). allmusic.com. [dostęp 2019-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-03)].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Jangle pop – amerykański gatunek muzyczny powstały w połowie lat sześćdziesiątych, łączący charakterystyczne, "brzęczące" (ang. brzęczeć – "to jangle") brzmienie gitar z power popowymi strukturami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Indie rock – gatunek muzyczny, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa independent – niezależny. Zespoły nazywane tym mianem często wydają swoją twórczość w małych, niezależnych wytwórniach płytowych. Indie rock niekiedy określa się jako podgatunek rocka alternatywnego.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wydawnictwo muzyczne, wytwórnia płytowa, wytwórnia fonograficzna (ang. record label, label) – organizacja przemysłu muzycznego, zajmująca się produkcją, nagrywaniem, dystrybucją i promocją nagrań audio, a czasem wideo (np. z koncertu).

  Reklama