In statu nascendi (prawo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

In statu nascendiłaciński zwrot, który oznacza dosłownie „w trakcie powstawania”, „w trakcie rodzenia się”, którego znaczenie zmienia się zależnie od użytego kontekstu.

Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.Nasciturus (łac. „mający się urodzić”) – termin pochodzący z prawa rzymskiego oznaczający dziecko poczęte, ale jeszcze nie urodzone.

W prawie sformułowanie używane jest w odniesieniu do różnych podmiotów, np. państwa, osób prawnych. Podmiot in statu nascendi znajduje się w trakcie procesu powstawania i nie jest jeszcze formalnie uznany lub zarejestrowany. W przypadku państwa termin ten oznacza kraj, który de facto posiada już suwerenność, lecz proces budowy struktur administracyjnych nie został jeszcze zakończony, a podmiot nie jest jeszcze uznawany za państwo przez społeczność międzynarodową. W końcu maja 2006 statusem takim określać można było np. Czarnogórę.

Państwo – organizacja posiadająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na określonym terytorium. Posiada zdolność do nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Państwo jest często mylone z narodem i krajem.Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • nasciturus
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Słownik wyrazów obcych. Warszawa: PWN, 1993. ISBN 83-01-08730-7.
    Społeczność międzynarodowa to w najszerszym ujęciu społeczeństwo całej Ziemi traktowane jako podmiot stosunków społecznych i politycznych. Często używanym jej synonimem jest określenie opinia publiczna.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
    Reklama