In Utero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

In Utero – ostatni album studyjny amerykańskiego zespołu grunge'owego Nirvana, wydany 21 września 1993 roku. Realizatorem dźwięku podczas nagrań był Steve Albini, znany także jako muzyk zespołów Big Black i Shellac, gdyż członkowie Nirvany chcieli by muzyka na In Utero była ostrzejsza niż na poprzedniej płycie, Nevermind. Za teksty piosenek niemal w całości odpowiada frontman i wokalista zespołu, Kurt Cobain.

Dave Foster – był trzecim perkusistą grungowego zespołu Nirvana w 1988 roku. Grał on tylko na koncertach. Foster mieszkał w Aberdeen blisko Kurta Cobaina i Krista Novoselica. Odszedł z zespołu a na jego miejsce wszedł Chad Channing.Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.

Wydano dwa single: „Heart-Shaped Box” i „All Apologies”. Planowano wydać również trzeci: „Pennyroyal Tea”, jednak po samobójczej śmierci Cobaina zrezygnowano z tego pomysłu (w kilku krajach mimo to utwór został wydany).

Choć In Utero w porównaniu do Nevermind okazał się nieco mniejszym sukcesem komercyjnym, album dostał się na pierwsze miejsce Billboard 200 i otrzymał bardzo dobre oceny od fanów i recenzentów, w 2003 został sklasyfikowany na 439. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ponad 3,5 milionach kopii.

All Apologies – utwór amerykańskiej grupy grunge Nirvana. Znalazł się na albumie In Utero jako dwunasty utwór. Na singlu promującym został wydany wraz z "Rape Me". "All Apologies" w akustycznej wersji koncertowej wydano na albumie MTV Unplugged in New York oraz na albumach With the Lights Out i Sliver - The Best of the Box (solo). Magazyn Rolling Stone uznał utwór za 455. najlepszą piosenkę wszech czasów.Heart-Shaped Box – pierwszy singel z albumu In Utero amerykańskiego zespołu grunge, Nirvana. Klip do tego utworu był częściowym pomysłem Cobaina.

Album w Polsce uzyskał status złotej płyty.

Cobain początkowo chciał, by album nosił tytuł I Hate Myself and I Want to Die – tym zdaniem artysta odpowiadał każdemu, kto go zapytał jak się czuje. Ostatecznie wybrano tytuł In Utero, zaczerpnięty z wiersza autorstwa Courtney Love.

Lista utworów[ | edytuj kod]

Wszystkie piosenki zostały napisane przez Kurta Cobaina, z wyjątkiem „Scentless Apprentice” napisanej przez Kurta Cobaina, Krista Novoselica i Dave'a Grohla.

Pennyroyal Tea – singel grungowego zespołu Nirvana z albumu In Utero, wydany w kwietniu 1994. Na stronie B singla znalazł się utwór "I Hate Myself and Want to Die". Utwór "Pennyroyal Tea" w wersji akustycznej znalazł się na albumie MTV Unplugged in New York i w wersji demo w zestawie With the Lights Out. Zanim Nirvana wystąpiła w programie MTV Unplugged, Kurt Cobain nagrał ten utwór jeszcze raz w wersji studyjnej, śpiewając nową partię wokalną, gdyż pierwsza, nagrana na In Utero, mu się nie spodobała. Nowa wersja była planowana do wydania na maj 1994 roku na kolejnym singlu, jednak po śmierci Cobaina w kwietniu Geffen się obawiała, że śmierć artysty może zostać po wydaniu singla wykorzystana w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy. Wstrzymano więc wydanie nowej wersji utworu i nie ujrzała ona światła dziennego do 2002 roku. Nowa wersja po raz pierwszy ujrzała światło dzienne na albumie Nirvana.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
 1. „Serve the Servants” – 3:36
 2. „Scentless Apprentice” – 3:47
 3. Heart-Shaped Box” – 4:41
 4. Rape Me” – 2:49
 5. „Frances Farmer Will Have Her Revenge on Seattle” – 4:09
 6. „Dumb” – 2:32
 7. „Very Ape” – 1:55
 8. „Milk It” – 3:54
 9. Pennyroyal Tea” – 3:37
 10. „Radio Friendly Unit Shifter" – 4:51
 11. „Tourette's” – 1:35
 12. All Apologies” – 3:51
 13. „Gallons of Rubbing Alcohol Flow Through the Strip” (utwór niedostępny na wydaniach amerykańskich) – 7:31
Kurt Donald Cobain (ur. 20 lutego 1967 w Aberdeen, zm. 5 kwietnia 1994 w Seattle) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana. W 1989 wydali swoją pierwszą płytę Bleach. Courtney Love, właśc. Courtney Michelle Harrison (ur. 9 lipca 1964 w San Francisco) – amerykańska muzyk, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka, a także aktorka i producentka muzyczna. Courtney Love znana jest przede wszystkim jako wokalistka i gitarzystka zespołu rockowego Hole. Krótko była też wokalistką Faith No More. Wdowa po Kurcie Cobainie, wokaliście i gitarzyście zespołu Nirvana. Matka Frances Bean Cobain, urodzonej w 1992 roku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Krist Anthony Novoselic (ur. 16 maja 1965 w Compton w Kalifornii), amerykański muzyk rockowy, były basista zespołu Nirvana, aktualnie basista zespołu Flipper.
Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990).
21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.
Dave Grohl, właśc. David Eric Grohl (ur. 14 stycznia 1969 w Warren w stanie Ohio) - amerykański muzyk rockowy, multiinstrumentalista, były perkusista zespołu Nirvana, założyciel grupy Foo Fighters.
Chad Channing (ur. 31 stycznia 1967 w Santa Rosa w USA) to amerykański muzyk i instrumentalista (perkusista). Chad początkowo grał na gitarze basowej, lecz zaniepokojeni postępującym zanikiem mięśni nóg syna rodzice postanowili kupić perkusję, która stała się lekarstwem na dolegliwości Channinga. Znany przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Nirvana (1988 - 1990). W 1989 roku z Nirvaną nagrał debiutancki album grupy Bleach. Na własną prośbę opuścił zespół w czerwcu 1990 roku, a jego miejsce zajął Dave Grohl. Po odejściu Chad Channing brał jeszcze udział w nagrywaniu płyty Incesticide - jego perkusję można usłyszeć w Big Long Now, Dive i Stain. Obecnie Channing gra w zespole East of the Equator.
Jason Mark Everman (ur. 16 października 1967 w Ouzinkie na Alasce) – amerykański gitarzysta i basista rockowy, muzyk znany z występów w grupach Nirvana, Soundgarden, Mindfunk.

Reklama