Imperial Chemical Industries

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Imperial Chemical Industries (ICI) – brytyjska korporacja, jeden z największych chemicznych producentów na świecie. Główna siedziba korporacji znajduje się w Slough w Wielkiej Brytanii. ICI produkuje farby, składniki do wyrobów spożywczych, polimery, materiały elektroniczne, aromaty i przyprawy do potraw. Zatrudnia około 32 tys. pracowników, obroty firmy to 5,8 miliardów funtów (dane z 2005 roku). ICI powstała w grudniu 1926 roku z fuzji Brunner Mond & Co. Ltd., Nobel Enterprises Industries Ltd., United Alkali Company Ltd. i British Dyestuffs Corporation Ltd. W okresie międzywojennym produkowała chemikalia, barwniki, materiały wybuchowe, nawozy oraz lekarstwa. Imperial Chemical Industries konkurowała na rynku światowym z E. I. du Pont de Nemours and Company (DuPont) i IG Farben. W pierwszym roku istnienia obroty korporacji wyniosły 27 milionów funtów szterlingów. Do roku 1937 ICI produkowała również motocykle marki „Sunbeam”, produkowane wcześniej przez Nobel Enterprises Industries Ltd. Najbardziej znanymi markami tej firmy są: Dulux oraz Hammerite. W Polsce koncern ICI przejął producenta farb Polifarb Pilawa w Pilawie.

Przyprawa – składnik dodawany do potraw, zwykle w znikomych ilościach, dla polepszenia ich walorów smakowych, zapachowych i w rzadkich przypadkach (takich jak kurkuma czy szafran) wizualnych. W dalekiej przeszłości niektóre rośliny, które obecnie stosujemy jako przyprawy, były stosowane przez znachorów, czarowników i kapłanów. Służyły jako leki, afrodyzjaki, święte oleje, kadzidła itp.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

1 stycznia 2008 roku holenderski koncern AkzoNobel oficjalnie przejął firmę ICI. Na polskim rynku oznacza to mariaż z producentem farb Nobiles, którego właścicielem od 1996 roku jest koncern AkzoNobel.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Official site (ang.)
 • Dulux (ang.)
 • National Starch and Chemical Company ICI subsidiary. (ang.)
 • Yahoo! profile (ang.)
 • Orica (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Pilawa – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie garwolińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pilawa. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. siedleckiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Akzo Nobel Coatings Sp. z o.o., dawniej "Nobiles" Kujawska Fabryka Farb i Lakierów Sp z o.o., to jeden z producentów farb i lakierów w Polsce. Firma w 100% należy do holenderskiego koncernu AkzoNobel.
  Dulux - międzynarodowa marka farb emulsyjnych, akrylowych, lateksowych, impregnatów oraz lakierów. Jest produkowana przez firmę Imperial Chemical Industries. Marka jest wykorzystywana przez firmę ICI oraz DuPont od 1931 roku. Właścicielem marki jest firma AkzoNobel.
  Elektronika – dziedzina techniki i nauki zajmująca się obwodami elektrycznymi zawierającymi, obok elementów elektronicznych biernych, elementy aktywne takie jak lampy próżniowe, tranzystory i diody. W obwodach takich można wzmacniać słabe sygnały dzięki nieliniowym charakterystykom elementów czynnych (i ich możliwościom sterowania przepływem elektronów). Podobnie możliwość pracy urządzeń jako przełączniki pozwala na przetwarzanie sygnałów cyfrowych.
  Fuzja (ang. merger) – operacja łączenia dwóch lub więcej przedsiębiorstw, bądź przejęcie jednych przedsiębiorstw przez inne, w wyniku którego powstaje nowy podmiot.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Korporacja – rodzaj organizacji (społecznej), zazwyczaj posiadającej osobowość prawną, której istotnym substratem są jej członkowie (korporanci).
  AkzoNobel - międzynarodowa firma produkująca farby, produkty farmaceutyczne i chemiczne. Jej siedziba znajduje się w Amsterdamie w Holandii. W 2010 roku zatrudniała około 55.590 osób.

  Reklama