Imperial Airways

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa głównych połączeń obsługiwanych przez Imperial Airways i przedsiębiorstwa stowarzyszone z 1935 roku

Imperial Airways Ltd.brytyjskie linie lotnicze działające w latach 1924–1939, obsługujące połączenia pasażerskie i pocztowe na terenie Europy oraz pomiędzy Europą a posiadłościami imperium brytyjskiego w Afryce i Azji. Siedzibą przedsiębiorstwa było podlondyńskie Croydon, a macierzystym portem – port lotniczy Croydon.

Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.

Historia[ | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo powstało 31 marca 1924 roku z połączenia czterech linii lotniczych: The Instone Air Line Ltd., The Daimler Airway, Handley Page Transport Ltd. i British Marine Air Navigation Co. Ltd. Do fuzji doszło w następstwie rekomendacji rządu brytyjskiego dotyczących przyszłości brytyjskiego transportu lotniczego. Nowo powołana spółka miała za zadanie otworzyć połączenia między Wielką Brytanią a Związkiem Południowej Afryki, Indiami i ostatecznie Australią. W zamian przez dziesięć lat miała otrzymywać subsydia o łącznej wysokości miliona funtów.

Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

Początkowo Imperial Airways posiadały trzynaście samolotów – siedem de Havillandów DH.34, trzy Handley Page W.8b, dwa Supermarine’y Sea Eagle i jednego Vickersa Vimy Commercial, wykorzystywanych do obsługi połączeń z Croydon do Paryża, Bazylei, Zurychu, Amsterdamu, Brukseli, Kolonii, Hanoweru i Berlina.

W latach 1925–1927 odbyły się pierwsze loty próbne Imperial Airways do Kapsztadu, Melbourne i Delhi. 30 marca 1929 roku nastąpiła inauguracja regularnego połączenia CroydonKaraczi. Podróż, obejmująca przejazd pociągiem z Bazylei do Genui, trwała siedem dni. 28 lutego 1931 roku otwarte zostało połączenie do Mwanzy w Tanganice, a 20 stycznia 1932 roku – do Kapsztadu. 1 lipca 1933 roku połączenie do Karaczi wydłużono do Kalkuty, 23 września do Rangunu, a 9 grudnia do Singapuru (trasa z Karaczi realizowana była przez Indian Trans-Continental Airways). 8 grudnia 1934 roku zainaugurowano liczące 12 754 mil połączenie pocztowe z Wielkiej Brytanii do Australii, na odcinku z Singapuru do Brisbane obsługiwane przez spółkę QANTAS. 13 kwietnia 1935 roku połączenie udostępniono pasażerom. Całkowity czas podróży wynosił 12,5 dnia. 9 lutego 1936 roku otwarta została trasa transafrykańska z Chartumu do Kano, a od 15 października do Lagos. 14 marca uruchomiono połączenie do Hongkongu, początkowo wiodące przez Rangun, następnie przez Bangkok.

Imperium brytyjskie – imperium kolonialne obejmujące dominia, kolonie, protektoraty, terytoria mandatowe i inne terytoria zależne należące do Wielkiej Brytanii lub przez nią zarządzane. Rozwinęło się z kolonii i placówek handlowych zakładanych przez Anglię pomiędzy końcem XVI a początkiem XVIII wieku. U szczytu swojej potęgi było największym imperium w historii świata i przez ponad stulecie było jedynym supermocarstwem. W 1925 roku imperium brytyjskie zamieszkiwało około 478 milionów ludzi, co stanowiło jedną czwartą ówczesnej ludności świata. Liczyło około 35,8 mln km² powierzchni, tj. prawie jedną czwartą powierzchni lądowej Ziemi. W rezultacie jego dziedzictwo polityczne, prawne i kulturowe, podobnie jak język angielski, rozprzestrzeniło się w wielu częściach świata. U szczytu swojej potęgi było często określane jako „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, gdyż dzięki jego rozległości zawsze istniało takie terytorium do niego należące, gdzie trwał dzień.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

5 marca 1937 roku Imperial Airways otworzyły lądowisko dla łodzi latających w Hythe koło Southampton, skąd startowały odtąd wszystkie loty międzykontynentalne (połączenia europejskie w dalszym ciągu korzystały z lotniska w Croydon). 16 czerwca we współpracy z Pan American Airways otwarto połączenie z Nowego Jorku na Bermudy (i dalej do Wielkiej Brytanii).

Bermudy – terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim położone na wyspach Bermudach. Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych. Na całkowitej powierzchni wynoszącej 53,3 km² mieszkają 65 773 osoby z czego 2000 żyje w stolicy terytorium Hamilton. Temperatura waha się od 17 °C w styczniu do 26 °C w lipcu, a roczna ilość opadów wynosi 1500 mm. Na Bermudach na niewielką skalę rozwinął się przemysł i rolnictwo. Głównym źródłem dochodów jest turystyka.Hythe – wieś w Anglii, w hrabstwie Hampshire, w dystrykcie New Forest. Leży 22 km na południe od miasta Winchester i 114 km na południowy zachód od Londynu.

11 listopada 1938 roku rząd brytyjski przedstawił propozycję połączenia Imperial Airways i British Airways w British Overseas Airways Corporation (BOAC). Doszło do niego 24 listopada 1939 roku. W 1974 roku BOAC po połączeniu z British European Airways (BEA) utworzył obecne British Airways.

Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu.
BEA (British European Airways) – brytyjskie państwowe linie lotnicze, wydzielone w 1946 roku z British Overseas Airways Corporation (BOAC) operujące w latach 1946-1974.
Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
Airco DH.4 - dwumiejscowy, dwupłatowy samolot bombowy z okresu I wojny światowej z silnikiem umieszczonym z przodu, o ramie prostej wykonanej z drewna i poszyciem z płótna i sklejki.
Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".
Mwanza – miasto w północno-zachodniej Tanzanii, nad Jeziorem Wiktorii, ośrodek administracyjny regionu Mwanza. Około 850 tys. mieszkańców. Drugie pod względem wielkości miasto kraju.
Lagos – największe miasto Nigerii, około 10 mln mieszkańców (2010). Największe obok Kinszasy i Kairu miasto w Afryce. Stolica Nigerii do 1991, kiedy stolicę przeniesiono do Abudży. Lagos, mimo przeniesienia stolicy do Abudży, pozostało gospodarczym centrum kraju. Lagos jest położone na wybrzeżach Zatoki Lagos oraz na kilku wyspach. Początkowo w miejscu miasta leżała wioska Eko. Jej położenie w zatoce u wybrzeży Atlantyku uczyniło ją dogodnym miejscem dla kontaktów z Europejczykami. W XV wieku przybywający tu Portugalczycy utworzyli pierwszą stację handlową, którą nazwali Lagos (dosł. Jeziora), którą to nazwę nosiło miasto w południowo-zachodniej Portugalii. Handlowano przyprawami, kością słoniową i niewolnikami. Miasto zostało przejęte przez Brytyjczyków w 1807 w celu powstrzymania handlu niewolnikami. Zostało wcielone do kolonii Nigerii w 1900. W 1962 roku założono jedyny w mieście uniwersytet.

Reklama