• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Immortal Technique  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  César Estrada Chávez (ur. 31 marca 1927, zm. 23 kwietnia 1993) – Amerykanin meksykańskiego pochodzenia, jedna z czołowych postaci w walce o prawa obywatelskie i sprawiedliwość społeczną w Stanach Zjednoczonych.{{Państwo infobox}} Nieznane pola: "gęstość_miejsce", "data2", "wydarzenie4", "język_używany", "data3", "wydarzenie1", "data1", "wydarzenie3", "wydarzenie2" oraz "data4".
  Poglądy społeczne i polityczne[ | edytuj kod]

  Immortal Technique zapoznaje słuchaczy swojej muzyki ze swoimi poglądami na sprawy polityki, socjologii i religii. Wiele z jego zapatrywań blisko nawiązuje do stanowiska współczesnego marksizmu, co można usłyszeć w utworze "Poverty of Philosophy" ("Nędza filozofii") z albumu Revolutionary, Vol. 1. W swoich piosenkach zmaga się z mnóstwem współczesnych problemów polityczno-społecznych, poruszając sprawy zamordowania przez FBI prominentnego działacza Czarnych Panter Freda Hamptona; ustanowienia przez amerykański rząd neokonserwatywny "nowego porządku świata"; 11 września; zastrzelenia przez nowojorską policję Amadou Diallo; militarnej okupacji Palestyny przez wojska Izraela; polowania, schwytania oraz zamordowania przez agentów CIA działacza rewolucyjnego Che Guevary; śmierci senatora Paula Wellstone'a; projektu kontroli mózgu MKULTRA opracowywanego przez CIA – by wymienić tylko kilka. Określa się jako "bojownik socjalistyczny", ale odrzuca jakiekolwiek przystępowanie do istniejących partii politycznych. Muzyka Immortal Technique inspirowana jest przez historyczne i raczej polityczne postaci takie jak Malcolm X, Che Guevara, Cesar Chavez, Augustus Sandino, Marcus Garvey, oraz Túpac Amaru.

  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.MKULTRA (czasem MK-ULTRA) to kryptonim kontrowersyjnego, początkowo ściśle tajnego projektu badawczego prowadzonego w latach 50. i 60. przez Centralną Agencję Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych. Projekt został ujawniony i oprotestowany przez dziennikarzy i komisje śledcze Prezydenta i Kongresu USA (Komisję Rockefellera i Komitet Churcha). Na podstawie ustaleń śledztwa, celem projektu MKULTRA było zbadanie możliwości sterowania pracą ludzkiego mózgu i kontroli umysłu z wykorzystaniem substancji chemicznych (w tym środków psychodelicznych, m.in. LSD), bodźców elektrycznych, analizy fal mózgowych i form percepcji podprogowej. Według wielu relacji, badania były często brutalne i odbywały się także na nieświadomych ich celu obywatelach USA, czasem z tragicznymi skutkami.

  Identyfikuje się z Ruchem na rzecz Prawdy o 11 września (9/11 Truth Movement).

  Często krytykując politykę rządu amerykańskiego, Immortal Technique wskazuje na nierówności społeczne i propaguje wysoce zaangażowane postawy aktywizmu społecznego i rewolucji. Zwalcza amerykański nacjonalizm i jingoizm, nastawienie prawicowe i cenzurę mass mediów, używanie w Iraku przez wojska Stanów Zjednoczonych broni ze zubożonym uranem.

  Uran zubożony - uran składający się głównie z izotopu uranu-238 (U-238), a zawierający mniej niż w naturalnym uranie izotopu 235 uranu.Fred Hampton (ur. 30 sierpnia 1948 w Chicago, zm. 4 grudnia 1969) - afroamerykański działacz społeczny, wiceprzewodniczący sekcji Czarnych Panter w Illinois. Został zabity w wyniku akcji policji skierowanej przeciw działalności ugrupowania. W 1971 został nagrany dokument "The Murder of Fred Hampton" dotyczący jego śmierci.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Revolutionary Vol. 1 (2001, Viper Records)
 • Revolutionary Vol. 2 (2003, Viper Records)
 • The 3rd World (2008, Viper Records)
 • The Martyr (2011, Viper Records)


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Amadou Bailo Diallo (ur. 2 września 1975 r., Gwinea – zm. 4 lutego 1999, Nowy Jork, Stany Zjednoczone) - 23-letni gwinejski uchodźca do Stanów Zjednoczonych, który został postrzelony i zabity przez 4 nieumundurowanych oficerów komisariatu policji Nowego Jorku 4 lutego 1999 r. Diallo był nieuzbrojony w momencie postrzelenia.Oddano do niego łącznie 41 strzałów. Te okoliczności wywołały lawinę kontrowersji i dyskusji zarówno w Nowym Jorku jak i poza nim.
  Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).
  Talib Kweli, właściwie Talib Kweli Greene (ur. 3 października 1975 w Nowym Jorku) – amerykański raper, aktor i kompozytor. Jego imię jest pochodzenia arabskiego i oznacza szukającego lub ucznia prawdy i wiedzy. Jest jednym z najbardziej wyrazistych raperów w undegroundowym hiphopie i często chwalony przez krytyków, mimo braku większych sukcesów komercyjnych.
  Nacjonalizm (z łac. natio – naród) – postawa społeczno-polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze (egoizm narodowy), jednak istnieją grupy, które szanują także racje i poglądy innych narodów. Nacjonalizm przejawia się głoszeniem poglądów o zabarwieniu narodowym, szerzeniem myśli narodowej i pamięci o bohaterach danego narodu. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu. Wyróżniamy dwa typy nacjonalizmu: pozytywny i negatywny (szowinistyczny).
  Marcus Mosiah Garvey (ur. 17 sierpnia 1887 w Saint Ann na Jamajce, zm. 10 czerwca 1940 w Londynie) – uznawany za twórcę podstawowych elementów doktryny ruchu społeczno-religijnego Rastafari, choć sam nigdy się z nim nie utożsamiał. Jego wizerunek znajduje się na jednym dolarze jamajskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.