Ilu-issija (gubernator Aszur)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienna stela Ilu-issiji z jednego z rzedów stel (Stelenreihen) w mieście Aszur. W inskrypcji na steli nosi on tytuły gubernatora Aszur, Kar-Tukulti-Ninurta, Ekallatum, Itu i Ruqahu. Zbiory Muzeum Pergamońskiego w Berlinie

Ilu-issija (akad. Ilu-issīja; tłum. „Bóg jest ze mną”) – wysoki dostojnik pełniący urząd gubernatora Aszur (šakin māti) za rządów asyryjskiego króla Adad-nirari III (810-783 p.n.e.); z asyryjskich list i kronik eponimów wiadomo, iż w 804 r. p.n.e. sprawował on również urząd eponima (limmu).

Asyryjskie listy i kroniki eponimów – rodzaj sporządzanych w Asyrii dokumentów, w których w porządku chronologicznym wymieniani byli asyryjscy królowie i dygnitarze pełniący urząd limmu (eponima). Na urzędnikach tych, zmieniających się co roku, opierał się asyryjski system datowania, gdyż to ich imion używano do datowania dokumentów. Aby taki system mógł skutecznie funkcjonować, konieczne stało się sporządzenie kompletnej, uzupełnianej co rok, listy z imionami kolejnych eponimów. Dzięki temu, znając na przykład imię eponima i wydarzenie z jego eponimatu, w łatwy sposób można było wyliczyć ile lat minęło od tego wydarzenia.Język akadyjski, dawniej też: chaldejski (akad. lišānum akkadītum, Kod ISO 639: akk) – język z grupy semickiej, używany w Mezopotamii od połowy III tysiąclecia p.n.e. do początków I tysiąclecia n.e. Nazwa języka pochodzi od miasta Akad w środkowej Mezopotamii, stolicy imperium akadyjskiego, założonego około 2350 roku p.n.e. przez Sargona.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Assyrian Eponym List (ang.). oracc.museum.upenn.edu. [dostęp 2019-11-06].
  2. The Neo Assyrian Eponyms (ang.). cdli.ox.ac.uk. [dostęp 2019-11-06].
  3. patrz tłumaczenie imienia Adad-issija w haśle Adad-issiya (person), w: Assyrian empire builders - People, gods and places (ang.). ucl.ac.uk. [dostęp 2015-08-24].
Limmu (akad. limmu, līmu) – nazwa godności urzędniczej sprawowanej w starożytnej Asyrii. Obok funkcji związanych z administracją (np. pobieraniem opłat handlowych w miastach) rola tychże urzędników była ściśle eponimiczna, gdyż ich imion używano do oficjalnego datowania dokumentów. Czas sprawowania tego urzędu trwał jeden rok.Szakin mati (akad. šakin māti, sum. gar.kur, tłum. „gubernator kraju”) – w starożytnej Asyrii tytuł noszony przez gubernatorów Aszur.




Warto wiedzieć że... beta

Ekallatum (sum. e2-gal, akad. Ekallātum lub Ekallāte, tłum. "pałace") – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, jedno z ważniejszych miast państwa asyryjskiego w 1 połowie II tys. p.n.e., potem straciło na znaczeniu; nierozpoznane archeologicznie. Według asyryjskich źródeł pisanych położone być miało nad rzeką Tygrys, nieco na północ od miasta Aszur.

Reklama