Illujanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Illujanka (het. wąż) – w mitologii hetyckiej wąż, który walczy z bogiem burzy.

Hetyci (biblijni חתי lub HTY) – lud posługujący się indoeuropejskim językiem hetyckim, który około XVII w. p.n.e. stworzył potężne państwo z centrum w Hattusa (dzisiejsze Boğazkale) w Anatolii. Potęga państwa opierała się na znakomicie, jak na owe czasy, uzbrojonej armii (broń z żelaza, zbroje, doskonałe rydwany bojowe). W okresie swojej największej świetności Hetyci kontrolowali Anatolię, północną Mezopotamię, Syrię i Palestynę. Państwo Hetytów upadło około 1200 p.n.e. prawdopodobnie pod naporem Ludów Morza, chociaż nieliczne hetyckie miasta-państwa w północnej Syrii przetrwały do roku 708 p.n.e.Pyton (gr. Πύθων Pýtho̱n) – w mitologii greckiej smok lub wąż, dziecko Gai (a więc jedno z jej wcieleń), strzegący wyroczni Temidy w Delfach (strażnik tamtejszego źródła), znany także jako Delfyne. W mitologii greckiej występuje druga postać o imieniu Delfyne (półkobieta-półwąż), tworząca parę hipostaz, z Tyfonem (partenogenetycznym dzieckiem Hery poczętym za sprawą Gai), pierwotnie prawdopodobnie identyczna z pierwszą.

Według jednej z wersji mitu w pierwszym starciu Illujanka zwycięża boga, który prosi o pomoc boginię Inar. Inar zwraca się o pomoc do śmiertelnika Hupasiji, który w zamian za spędzoną z boginią noc krępuje Węża, gdy ten najadł się i upił uprzednio zwabiony przez Inar na ucztę. Przybywa bóg burzy i zabija Węża.

W drugiej wersji mitu Wąż pokonując boga burzy zabiera mu serce i oczy, które odzyskał dla niego syn. Następnie bóg burzy pokonuje Węża w nadmorskiej bitwie zabijając go i będącego z nim swojego syna (uprzednio ożenionego z córką Węża).

Mit walki z Illujanką znajduje analogie w wielu mitach gdzie wąż, smok, potwór jest przeciwnikiem bóstw czy bohaterów i zostaje pokonany - prawdopodobnie chodzi o symbol zła i suszy zwyciężanego przez bóstwo niebiańskie, odpowiedzialne za deszcze.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Aži Dahaka
  • Naga (mitologia)
  • Pyton (mitologia)
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Maciej Popko, Mitologia hetyckiej Anatolii, WAiF, Warszawa, 1987, ​ISBN 83-221-0103-1
  • Reklama