Ildar Fatkullin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ildar Railewicz Fatkullin (ros. Ильдар Раилевич Фаткуллин, tat. İldar Rail uğlı Fətxullin, ur. 16 października 1982 w Ufie) – rosyjski skoczek narciarski i trener narodowości tatarskiej. Występował w barwach klubu Łokomotiw Ufa.

Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – część MŚ juniorów w narciarstwie klasycznym. Odbywają się one co roku. Ich pierwowzorem były mistrzostwa Europy (rozgrywane w latach 1968-1976, oraz 1978), zdecydowano się jednak rozgrywać zawody juniorów dla całego świata. Najstarsi zawodnicy, którzy mogą brać udział w mistrzostwach to ci, którzy w roku rozegrania zawodów ukończyli lub ukończą 20 lat.53. Turniej Czterech Skoczni był częścią Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2004/2005. Rozgrywany był od 29 grudnia 2004 do 6 stycznia 2005.

W Pucharze Świata zadebiutował w 1999 w fińskiej miejscowości Kuopio. Rok później zdobył tam swoje pierwsze punkty do PŚ. Jego rekord życiowy w długości skoku to 182 metry (Tauplitz 2006).

W sezonie 2018/2019 został jednym z trenerów męskiej kadry B reprezentacji Rosji w skokach narciarskich.

Skoki narciarskie uprawiał również jego młodszy brat, Robiert Fatkullin.

Oberstdorf – uzdrowiskowa gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Alpach Algawskich, na wysokości 815 m n.p.m. Zamieszkana przez ok. 9,5 tys. osób. Znany ośrodek sportów zimowych (m.in. Turniej Czterech Skoczni).Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

| edytuj kod]

 • Indywidualnie
 • 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City/Park City – nie zakwalifikował się (K-90), 35. miejsce (K-120)
 • 2006 Włochy Turyn/Pragelato – 44. miejsce (K-95), 41. miejsce (K-125)
 • Drużynowo
 • 2006 Włochy Turyn/Pragelato – 8. miejsce
 • Tatarzy (nazwa własna: Tatarlar / Татарлар) – grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji.16. Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich miały się odbyć w dniach 12 - 13 lutego 2000 w Vikersund na skoczni Vikersundbakken K-185. Ze względu na złe warunki atmosferyczne, zawody (trzy serie lotów) udało się przeprowadzić dopiero 14 lutego 2000. Podczas jednego ze skoków groźny upadek miał Artur Chamidulin. Swoich skoków nie ustali również Sylvain Freiholz oraz Jani Soininen.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dmitrij Giennadjewicz Ipatow, ros. Дмитрий Геннадьевич Ипатов (ur. 30 czerwca 1984 w Magadanie) – rosyjski skoczek narciarski, reprezentant OSVSM Magadan.
  Kuopio – miasto i gmina w środkowej Finlandii, w regionie Pohjois-Savo, nad jeziorem Kallavesi. Powierzchnia gminy wynosi 1 728,53 km², z czego 604,51 km² stanowi woda. Zamieszkana przez 93 303 osób (31 grudnia 2010). Miasto i okolice są nazywane Błękitną Perłą Pojezierza Fińskiego.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Turniej Nordycki zwany też Turniejem Skandynawskim i Skandynawskim Turniejem Czterech Skoczni (oficjalna nazwa: Nordic Tournament) – zawody w skokach narciarskich rozgrywane w latach 1997-2010 na wzór Turnieju Czterech Skoczni.
  Turniej Nordycki 2001 – piąta edycja Turnieju Nordyckiego, przeprowadzona w marcu 2001 na skoczniach w Falun, Trondheim i Oslo w ramach Pucharu Świata 2000/2001 w skokach narciarskich.

  Reklama