Il Pordenone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Popiersie Il Pordenone. Zamek w Udine.

Il Pordenone, właściwie Giovanni Antonio de' Sacchis (ur. 1483, zm. 1539), był włoskim malarzem szkoły weneckiej, tworzącym w czasach Renesansu. Jego główny biograf Giorgio Vasari, podpisuje go jako Giovanni Antonio Licinio. Jego najważniejszymi uczniami byli Bernardino Licinio, nazywany Il Sacchiense, jego zięć Pomponio Amalteo, oraz Giovanni Maria Calderari.

Kawaler – łac. Equitus, Eques, franc. chevalier, ang. – knight, niem. Ritter – tytuł niższej szlachty, zazwyczaj stojący tylko powyżej szlachty nieutytułowanej.Tycjan, właśc. Tiziano Vecelli lub Vecellio (ur. ok. 1488-1490 w Pieve di Cadore, zm. 27 sierpnia 1576 w Wenecji) – włoski malarz, czołowy przedstawiciel szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego. Uczeń Giovanniego Belliniego oraz Giorgiona.

Życiorys[ | edytuj kod]

Powszechnie nazywany był Il Pordenone, które to nazwisko przylgnęło do niego od miejsca urodzenia, gdyż urodził się w 1483 w małej wsi Corticelli, położonej w pobliżu Pordenone w regionie Friuli.

Ostatecznie, po kłótni ze swoimi braćmi, z których jeden zranił go w rękę, porzucił on imię Licino i przyjął nazwisko Regillo lub De Regillo. Inne źródła podają, iż przejął nazwisko po swojej matce Cuticelli Podpisywał się jednak jako Antonius Portunaensis lub De Portunaonis. Otrzymał tytuł szlachecki kawalera od Karola V Habsburga.

National Gallery – galeria sztuki w Londynie, w północnej części Trafalgar Square. Jest to galeria państwowa, prezentująca kolekcję 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego, z lat 1250–1900, w tym zbiór obrazów sławnych francuskich impresjonistów i Vincenta van Gogha. Udostępniona jest bezpłatnie, jednak w przypadku okazjonalnych wystaw pobiera się opłatę za wstęp. Giovanni Bellini, pseud. Giambellino, łac. Ioannes Bellinus (ur. ok. 1427/1430 - zm. 29 listopada 1516) – malarz włoski epoki renesansu, syn Jacopa Belliniego, brat Gentile.

Jako malarz, Pordenone był uczniem Pellegrino da San Daniele, jednak wiodący wpływ na styl jego twórczości miał Giorgione, a popularna opinia że był kolegą-uczniem wraz z Tycjanem u Giovanni Belliniego jest nieprawdziwa.

Najważniejsze prace[ | edytuj kod]

 • Studium martyrologii św. Piotra (1526, J. Paul Getty Museum)
 • Święty Bonawentura,(National Gallery, London)
 • Święty Ludwik z Tuluzy, (National Gallery w Londynie)
 • Święty Prosdocimus & św. Piotr (1516, North Carolina Museum of Art, Raleigh).
 • Golgota (1520-21, fresk, Kathedra w Cremonie)
 • Madonna i Dzieciątko na tronie otoczeni świętymi (c. 1525, Kościół parafialny, Susegana w Treviso)
 • Święty Wawrzyniec i inni święci (1532, Gallerie dell’Accademia, Wenecja)
 • Święty Marcin i św. Krzysztof (1528-29, Kościół San Rocco, Wenecja)
 • Święty Wawrzyniec Sprawiedliwy i dwaj mnisi ze świętymi (1532, Galleria dell'Accademia, Florencja)
 • Święty Sebastian, Roch i Katarzyna (1535, Kościół San Giovanni Elemosinario, Wenecja)
 • Madonna i Dzieciątko na tronie otoczeni świętymi (1525, Kościół parafialny, Grandcamp, Francja).
 • Dyskusja św. Katarzyny z pogańskimi filozofami (Katedra w Piacenza)
 • Święty Gotard i św. Sebastian oraz Rocco (Museo Civico d’Arte, Pordenone)
 • Święta Katarzyna i męczennicy (Museo Civico di Conegliano)
 • Rysunki w Bibliotece Ambrosiana, Mediolan
 • Magi (Treviso Katedra)
 • Magi (Treviso Katedra)

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maria Farquhar: Biographical catalogue of the principal Italian painters. Woodfall & Kinder, Angel Court, Skinner Street, London; Digitized by Googlebooks from Oxford University copy on Jun 27, 2006, 1855, s. 13–14.
  2. J. Paul Getty Museum. Study of the Martyrdom of Saint Peter Martyr. Retrieved 2008-08-27.
  3. Saint Bonaventure – From National Gallery website
  4. Saint Louis of Toulouse – From National Gallery website
  5. Opere Pittoriche Famose. [dostęp 2009-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-02-07)].
  6. The Iconography of Saint Sebastian. [dostęp 2009-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-03-10)].
  7. Church website. [dostęp 2009-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-12-25)].
  8. ARGOMENTI ARTE & STORIA DELL' ARTE
  Giorgione, właśc. Giorgio Barbarelli da Castelfranco lub Zorzi di Castelfranco (ur. w 1478 lub 1479 w Castelfranco Veneto, zm. przed 25 października 1510 w Wenecji) – włoski malarz okresu renesansu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Friuli (wł. Friuli, friul. Friûl,słow. Furlanija, niem. Friaul) – region historyczno-geograficzny położony w północno-wschodnich Włoszech. Obecnie wchodzi w skład autonomicznego regionu Friuli-Wenecja Julijska i stanowi 96% jego terytorium. Stolicą i najważniejszym miastem Friuli jest miasto Udine nazywane "Capitâl dal Friûl". Region głównie zamieszkują Friulowie mówiący na co dzień w języku friulskim. Ponadto niektóre gminy strefy przygranicznej zamieszkiwane są przez ponad 50-tysięczną mniejszość słoweńską.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Cremona – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, nad rzeką Pad, stolica prowincji Cremona. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkują 69 444 osoby, 992,1 os./km². Cremona leży na lewym brzegu Padu, na wschód od Piacenzy.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

  Reklama