Ikopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ikoparzeka w środkowej części Madagaskaru, przepływająca przez prowincje Antananarywa i Mahajanga. Rzeka wypływa ze wzgórz na południowy wschód od Antananarywy i płynie przez to miasto w kierunku północno-wschodnim aż do ujścia na rzece Betsiboka, znajdującego się na północ od miasta Maevatanana.

Mahajanga – prowincja leżąca w północno-zachodnim Madagaskarze, nad Oceanem Indyjskim. Graniczy od północnego wschodu z prowincją Antsiranana, od wschodu z prowincją Toamasina, a od południa z prowincjami Antananarywa i Toliara. Stolicą prowincji jest Mahajanga. Według danych z 2001 roku prowincja liczy 1 733 917 mieszkańców, co czyni ją piątą najbardziej zaludnioną prowincją w kraju. Powierzchnia prowincji wynosi 150 023 km² i jest drugą prowincją pod względem wielkości w kraju, po prowincji Toliara.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

Powierzchnia dorzecza Ikopy wynosi 18 550 km².

Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Bemiasa: Madagascar (ang.). ODINAFRICA. [dostęp 2011-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
Reklama