Ignacy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ignacyimię męskie o niepewnej do końca etymologii. Według najbardziej rozpowszechnionej teorii wywodzi się je od łacińskiego wyrazu ignis, oznaczającego „ogień”. Zachodzi jednak również podobieństwo między tym imieniem, a nazwą łacińskiego rodu Egnacjuszów (Egnatii). Istnieją też hipotezy o etruskim pochodzeniu Ignacego.

Ignacy Filip Semmelweis (węg.: Semmelweis Ignác Fülöp) (ur. 1 lipca 1818 w Budzie, zm. 13 sierpnia 1865 w Döbling koło Wiednia) − lekarz pochodzący z rodziny węgierskich Żydów, który położył podwaliny pod nową gałąź medycyny – antyseptykę, która zajmuję się kwestią niszczenia drobnoustrojów poprzez odkażanie. Znalazła ona zastosowanie w położnictwie i chirurgii. Niemniej jednak Ignaz Semmelweis nie potrafił precyzyjnie wyjaśnić mechanizmu zakażenia, w jego czasach bowiem nie znano jeszcze bakterii i wirusów. Jego teoria nie znalazła więc uznania w środowiskach lekarskich. Podchwycił ją dopiero w 1877 r., a zatem już po śmierci Semmelweisa angielski chirurg Joseph Lister, wprowadzając w szpitalach, w których pracował dezynfekcje rąk i narzędzi chirurgicznych kwasem karbolowym.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.

Za polskie tłumaczenie tego imienia uważano Żegotę, ale z uwagi na wcześniejsze poświadczenie Żegoty niż Ignacego, należy uznać je za dwa odrębne imiona stanowiące swoje odpowiedniki znaczeniowe (jeśli hipoteza łącząca imię Ignacy z wyrazem ignis jest prawdziwa). Natomiast za bułgarski odpowiednik znaczeniowy może uchodzić współczesne bułgarskie imię Płamen.

Ignacy Marcin Tokarczuk (ur. 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych, zm. 29 grudnia 2012 w Przemyślu) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1966–1993 (w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.Ignacy Jerzy IV – duchowny monofizyckiego kościoła jakobickiego, w latach 1768-1781 roku syryjsko-prawosławny patriarcha Antiochii.

W Polsce imię to jest po raz pierwszy poświadczone w XIV wieku, ale najpierw większą popularność zyskało na Rusi i wśród ludności prawosławnej, a w Polsce dopiero z przybyciem jezuitów, czczących swojego założyciela, Ignacego Loyolę. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Ignacy w 2017 r. zajmował 27. miejsce w grupie imion męskich.

Ignacy Kozielewski ps. Starzeńczyk (ur. 15 stycznia 1882 w Starzenicach, zm. 1 lipca 1964 w Częstochowie) – pedagog, dziennikarz, autor prac popularnonaukowych, współtwórca harcerstwa polskiego, poeta, współautor hymnu harcerskiego.Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.

Ignacy imieniny obchodzi: 3 lutego, 11 maja, 28 maja, 15 lipca, 21 lipca, 31 lipca, 22 września, 17 października (wspomnienie Ignacego Antiocheńskiego, dawniej 1 lutego) i 23 października.

Żeński odpowiednik: Ignacja

Odpowiedniki w innych językach[ | edytuj kod]

 • angielski: Ignatius
 • czeski: Ignác
 • esperanto: Ignaco
 • francuski: Ignace
 • hiszpański: Ignacio
 • litewski: Ignas
 • niderlandzki: Ignatius
 • niemiecki: Ignatius, Ignatz, Ignaz
 • portugalski: Inácio
 • rosyjski: Игнатий
 • słowacki: Ignác
 • słoweński: Ignacij
 • ukraiński: Гнат, Ігнатій
 • węgierski: Ignác
 • włoski: Ignazio
 • José Ignacio - miasto urugwajskie położone w departamencie Maldonado, 20 minut na północ od słynnego kurortu Punta del Este.Belno (dawniej Pomorzany Bezwoldy,Byliny, Pomorzany Bedlne, Pomorzany Byldne, Beldna, Byldne) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie gostynińskim, w gminie Gostynin.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Partia Socjalistyczna (PPS) – polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym (klasyfikowana w grupie partii lewicowych), założona w listopadzie 1892 podczas tzw. zjazdu paryskiego jako Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich, jedna z najważniejszych w Polsce sił politycznych aż do 1948. W czasach PRL jako samodzielna partia działała jedynie na emigracji.
  Ignacy Manteuffell (ur. 3 września 1875 r. w majątku rodzinnym Taunagi (Inflanty Polskie, obecnie Łotwa), zm. 17 sierpnia 1927 r. w Kielcach) – prawnik, społecznik, działacz państwowy II Rzeczypospolitej.
  Ignacy Urbański (1807-1884), artysta malarz, nauczyciel. Ukończył Szkołę Wojewódzką w Kielcach w 1829, potem studiował krótko w Warszawie. Nauczyciel gimnazjalny w Kielcach i Lublinie (od 1840). Malował obrazy o treści religijnej, miniatury.
  Ignacy Hołowiński (pseud. Żegota Kostrowiec, Ignacy Kefaliński) (ur. 24 września 5 października 1807 w miejscowości Owrucz na Polesiu Wołyńskim, zm. 19 października 1855 w Petersburgu) – polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup mohylewski, profesor Uniwersytetu Kijowskiego, potem Akademii Duchownej w Petersburgu, apologeta i patrolog, pisarz i tłumacz. Był synem Piotra i Dominiki z Łęskich. Ukończył szkołę pijarów w Międzyrzeczu Koreckim, a następnie Seminarium Duchowne w Łucku (1825-1826). Wysłany w 1826 r. na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wileńskiego, po 4 latach uzyskał stopień magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 25 września 1830 r. w Łucku.
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.
  Michael Ignatius (Michał Ignacy) Klahr (ur. 23 listopada 1727 r., zm. 27 czerwca 1807 r. w Lądku-Zdroju) zwany Młodszym – rzeźbiarz niemiecki, kontynuator dzieła artystycznego swojego ojca Michaela Klahra Starszego (1693-1742), działający na przełomie XVIII i XIX w. na Dolnym Śląsku, głównie na obszarze ziemi kłodzkiej.
  Ignacy Jasiński (ur. 7 grudnia 1833 w Kaliszu - zm. 16 października 1878 w Meranie) – polski malarz, powstaniec styczniowy, zesłaniec.

  Reklama