Idoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Idoli bądź VIS Idoli (serb. Идоли/ВИС Идоли) – jugosłowiański zespół nowofalowy, aktywny w latach 1980–1984.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Yugoton – album muzyczny polskiej supergrupy o tej samej nazwie. Materiał został wydany w Polsce 5 marca 2001 r. przez wytwórnie Zic Zac i BMG Poland. Zawiera on covery popularnych jugosłowiańskich piosenek z końca lat 70. i początku 80. XX wieku wykonywane przez znanych polskich artystów. Nazwa płyty nawiązuje do Jugotonu, nieistniejącego jugosłowiańskiego koncernu muzycznego, który w tym okresie wydawał liczne płyty z zachodnią muzyką pop i rockową przez co umożliwiał dostęp do nich fanom z krajów bloku wschodniego.

W 1981 roku zespoły Idoli, Šarlo akrobata i Električni orgazam wydały album Paket aranžman, który jest uważany za pierwszy nowofalowy album w Jugosławii oraz za jedno z najważniejszych wydawnictw w jugosłowiańskim rocku.

Zespół Yugoton na swoim debiutanckim albumie Yugoton umieścił dwie piosenki z repertuaru zespołu Idoli z polskimi tekstami, w wykonaniu polskich muzyków i piosenkarzy. Były to: Malcziki (Maljčiki) w wykonaniu zespołu Yugoton i Kazika Staszewskiego z polskim tekstem Kazika oraz Rzadko widuję cię z dziewczętami (Retko te vidjam sa devojkama) w wykonaniu Yugotonu, Kasi Nosowskiej i Pawła Kukiza.

Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.Katarzyna Nosowska (ur. 30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie) – wokalistka znana z zespołu Hey oraz dokonań solowych, autorka tekstów.

Skład[ | edytuj kod]

 • Vlada Divljan – gitara, śpiew
 • Nebojša Krstić – perkusja, śpiew
 • Srđan Šaper – perkusja, śpiew


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Električni Orgazam (serb. Електрични Oргазам) – jugosłowiański zespół punkrockowy założony w 1980 roku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kazimierz Piotr Staszewski (ur. 12 marca 1963 w Warszawie) – polski muzyk, wokalista, saksofonista, autor tekstów i aranżer. Jest członkiem zespołów Kult, KNŻ i El Doopa. Prowadzi również działalność solową.
  Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (maced. Социјалистичка федеративна република Југославија, serb.-chor. Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Социјалистичка федеративна република Југославија, słow. Socialistična federativna republika Jugoslavija) – państwo socjalistyczne na Półwyspie Bałkańskim, istniejące w latach 1945–1991, obejmujące teren Jugosławii.
  Jugoton – największa wytwórnia płytowa i sieć sklepów z płytami w dawnej Jugosławii, z siedzibą w Zagrzebiu, w Socjalistycznej Republice Chorwacji.
  Paweł Kukiz (ur. 24 czerwca 1963 w Paczkowie) – polski wokalista, muzyk i aktor. W latach 1984-2013 był liderem zespołu Piersi. W 2001 wziął udział w projekcie Yugoton, a w 2007 w jego kontynuacji – Yugopolisie. W 2003 wydał płytę w duecie z Janem Borysewiczem. W latach osiemdziesiątych założył wiele zespołów, m.in. CDN, Aya RL i Hak. W 2006 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

  Reklama