Ich Troje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ich Trojepolski zespół pop-rockowy, założony 3 listopada 1995 w Łodzi. Dwukrotny reprezentant Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji (2003, 2006).

ITI Cd. - drugi album zespołu Ich Troje wydany 18 września 1997 nakładem Koch International. W nagraniu udział wzięli: Michał Wiśniewski, Jacek Łągwa oraz Magda Femme.Magda Femme, właściwie Magdalena Pokora (ur. 22 maja 1971 w Zduńskiej Woli) – polska wokalistka muzyki pop. Autorka tekstów i kompozytorka. Początkowo związana była z Ich Troje, by po opuszczeniu tego zespołu zająć się karierą solową.

Zespół tworzy piosenki głównie w języku polskim, w przeszłości nagrywał także w językach: niemieckim, angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, włoskim i francuskim.

Historia zespołu[ | edytuj kod]

W grudniu 1994 Michał Wiśniewski poznał Jacka Łągwę, z którym założył pierwszy profesjonalny klub karaoke w Polsce. Z czasem zrealizowali pierwsze nagrania studyjne, w których wokalnie wsparli ich Artur Pastuszko oraz Magda Pokora, którą wyłonili podczas przesłuchań organizowanych w klubie karaoke. W 1995 nagrane piosenki wydali na albumie pt. Rock’n’Villon.

Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

W 1996 nawiązali współpracę z firmą fonograficzną Koch. W maju wydali pierwszy singiel zapowiadający pierwszy album studyjny, a także zrealizowali teledyski do trzech utworów: „Prawo”, „Ci wielcy” oraz "Cień". 9 lipca na placu Henryka Dąbrowskiego w Łodzi zagrali pierwszy wspólny koncert. 9 września wydali album pt. Intro, który po czterech miesiącach od wydania został sprzedany w ponad 50 tys. egzemplarzy, zdobywając status złotej płyty.

Intro - pierwszy album zespołu Ich Troje, wydany w 1996 roku. W nagraniu udział wzięli: Michał Wiśniewski, Jacek Łągwa oraz Magda Femme.Justyna Panfilewicz, ps. Jazzta (ur. 21 lutego 1985 w Skierniewicach) – polska wokalistka rockowa, autorka tekstów, interpretatorka poezji śpiewanej.

W 1997 po raz pierwszy wystąpili na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenką "Prawo". 18 września wydali album studyjny pt. ITI Cd., który promowali singlem „Lustro”. Niedługo po premierze płyty zerwali kontrakt z wytwórnią Koch, tłumacząc to „niewywiązaniem się z umowy” oraz „niewystarczającą promocją materiału”. W tym czasie Wiśniewski założył własne studio nagrań w swoim domu pod Łodzią. 24 maja 1999, po dwóch miesiącach nagrań, wydali album pt. 3, którego premiera poprzedzona była wydaniem singla „A wszystko to... (bo ciebie kocham)!”, będącego coverem piosenki „Alles aus Liebe” niemieckiego zespołu Die Toten Hosen. 28 września wydali pierwszy album kompilacyjny, zatytułowany The Best of..., wydany przez wytwórnię Koch.

Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – partia polityczna, odwołująca się w różnych okresach swojej działalności głównie do idei narodowo-lewicowych, chrześcijańsko-lewicowych, socjaldemokratycznych, chrześcijańsko-demokratycznych, nacjonalistycznych, narodowo-katolickich i agrarnych, najczęściej łącząca poszczególne elementy tych nurtów, założona 10 stycznia 1992 (zarejestrowana sądownie 12 czerwca 1992) z inicjatywy działaczy ZZR "Samoobrona" Andrzeja Leppera, do 17 stycznia 2000 pod nazwą Przymierze Samoobrona. W latach 2006–2007 współtworzyła koalicyjny rząd wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Ligą Polskich Rodzin. 4 marca 2012 weszła w skład partii Samoobrona, powołanej w styczniu 2010 przez część działaczy Samoobrony RP.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Na przełomie 2000 i 2001 zaczęli nagrania materiału na kolejny album. W trakcie przygotowań z zespołu odeszła Magda Femme, a nową wokalistką została Justyna Majkowska. 4 czerwca 2001 wydali nagraną z nią płytę studyjną pt. Ad. 4, promowaną singlem „Powiedz”, do którego zrealizowali teledysk. 9 czerwca 2001 za wykonanie piosenki zdobyli nagrodę publiczności podczas konkursu „Premier” w ramach 38. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W lipcu reprezentowali Polskę na 24. Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, zdobywając nagrodę publiczności i Grand Prix konkursu. Niedługo później za album Ad. 4 odebrali certyfikat diamentowej płyty za sprzedaż w Polsce, wcześniej trafiając na pierwsze miejsce listy najczęściej kupowanych płyt w kraju.

A wszystko to... (bo ciebie kocham) – singiel zespołu Ich Troje wydany w 1999 roku, pochodzący z trzeciego albumu studyjnego zatytułowanego 3. Piosenka jest coverem przeboju „Alles aus Liebe” niemieckiego zespołu Die Toten Hosen. Wersja Ich Troje na szczecińskiej liście przebojów piosenka przebywała siedem tygodni i zajęła najwyższą 13. pozycję w czwartym tygodniu notowania. Otrzymała także nagrodę Play Box. Koktajl – kompilacja zespołu Ich Troje. Album został wydany 1 stycznia 2002 roku. Zawiera dwie płyty CD, na których zamieszczone są utwory z dwóch pierwszych albumów Intro oraz ITI CD.

1 stycznia 2002 wydali drugi album kompilacyjny pt. Koktajl zawierający nagrania z pierwszych dwóch płyt zespołu, a 16 maja zaprezentowali premierowy album pt. Po piąte... a niech gadają. Dotarli z nim do pierwszego miejsca zestawienia najczęściej kupowanych płyt w Polsce oraz uzyskali status diamentowej płyty za wysoką sprzedaż w kraju. W tym czasie na koncertach towarzyszyła im grupa taneczna, w której za choreografię odpowiadała Marta Wiśniewska. W listopadzie z piosenką „Keine Grenzen – Żadnych granic” znaleźli się na liście finalistów polskich selekcji do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji. 25 stycznia 2003 zajęli pierwsze miejsce w finale selekcji, zdobywając tytuł reprezentantów Polski podczas konkursu organizowanego w Rydze. W międzyczasie przyjęli zaproszenie do udziału w niemieckich eliminacjach eurowizyjnych. W marcu, będąc już przedstawicielami Polski, wystąpili wraz z niemiecką wokalistką Elli Mücke pod nazwą Troje w finale niemieckich selekcji. Z piosenką „Liebe macht Spaß” zajęli szóste miejsce. W maju wystąpili w finale Konkursu Piosenki Eurowizji i zakończyli udział na siódmym miejscu w finale, osiągając drugi najwyższy wynik dla kraju w historii startów. Po udziale w konkursie zespół Troje wydał debiutancki album studyjny pt. Keine Grenzen. Niemce trudno było jednak przełamać barierę językową między muzykami. W tym czasie z zespołu Ich Troje odeszła Justyna Majkowska, a nową wokalistką została Anna Świątczak, laureatka programu Szansa na sukces.

Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym. Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.

3 marca 2004 podczas konferencji prasowej w warszawskim Hotelu Europejskim Wiśniewski potwierdził wiadomość o rozwiązaniu zespołu, zapowiadając wydanie ostatniego albumu oraz zagranie letniej trasy koncertowej. 5 marca zagrali dziewięć koncertów w Niemczech. 21 czerwca wydali album pt. 6-ty ostatni przystanek, który dotarł do drugiego miejsca listy najczęściej kupowanych płyt w kraju i uzyskał status złotej płyty. Pod koniec października zespół wyruszył w tygodniową trasę po Stanach Zjednoczonych gdzie zagrali dla polonii m.in. w Nowym Jorku, Toronto, Detroit i Chicago. 12 grudnia w Kielcach odbył się pożegnalny koncert zespołu w ramach imprezy pod hasłem „Bezpieczne Świętokrzyskie – narkotykom stop!”.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.

W 2005 muzycy podjęli decyzję o reaktywacji. Dzięki wysokiej sprzedaży płyty pt. 6-ty ostatni przystanek, 24 czerwca wystąpili w koncercie „Top” podczas festiwalu TOPtrendy 2005. Od 12 sierpnia do 24 września odbyli ogólnopolską trasę koncertową. 12 sierpnia zagrali w Darłowie koncert na imprezie inaugurującej kampanię wyborczą Samoobrony, na której premierowo wykonali piosenkę „Dokąd idziesz, Polsko?”. Utwór został sprzedany partii na potrzeby kampanii parlamentarnej, za co muzycy mieli otrzymać 2 mln zł. W listopadzie zapowiedzieli pracę nad szóstym albumem studyjnym, na którym pojawiły się gościnnie poprzednie wokalistki, Magda Femme i Justyna Majkowska. Pod koniec 2005 zgłosili dwie piosenki do polskich eliminacji eurowizyjnych do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w Atenach. W styczniu 2006 z utworem „Follow My Heart”, nagranym z gościnnym udziałem Reala McCoya, wystartowali w finale selekcji i zajęli pierwsze miejsce, zostając reprezentantami Polski w konkursie. W kwietniu rozpoczęli europejską trasę promocyjną. 18 maja wystąpili w półfinale konkursu i zajęli 11. miejsce z 70 punktami na koncie, nie zdobywając awansu do finału. Do awansu zabrakło im sześciu punktów. 9 lutego 2006 zespół wyruszył w trasę po Stanach Zjednoczonych gdzie zagrał łącznie 27 koncertów. W międzyczasie muzycy prowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz rodzin ofiar tragedii w Katowicach. Łącznie na ten cel zebranych zostało 10 tys. dolarów. Po powrocie do Polski zagrali trasę koncertową pt. Sami swoi. 18 grudnia 2006 wydali siódmy album studyjny pt. 7 grzechów głównych, który promowali singlem „Bóg jest miłością”.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

Na początku 2007 odbyli trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, obejmującą 30 koncertów dla Polonii. Relacja z trasy emitowana była w cotygodniowych blokach podczas programu Dzień dobry TVN. Od czerwca do września zagrali ogólnopolską trasę koncertową pt. Avans Tour 2007. Pod koniec sierpnia w kieleckim amfiteatrze Kadzielnia zagrali koncert z okazji 10-lecia istnienia pt. „10 lat Ich Troje, ... a niech gadają!”. Koncert, który prowadził Krzysztof Ibisz, był emitowany w Polsacie, obejrzało go 3,56 mln widzów. 8 sierpnia 2008 wystąpili z piosenką „Play in Team” na festiwalu Sopot Hit Festiwal 2008, zajmując drugie miejsce w finale. 28 października w Teatrze Wielkim w Łodzi zagrali koncert pt. „Zawsze naprzód, nigdy wstecz – 13 powodów”, podczas którego wykonali swoje największe przeboje oraz kilka utworów z nowej płyty. Pod koniec 2009 zagrali kolejną trasę dla amerykańskiej Polonii, którą powtórzyli pod koniec stycznia 2010. Na początku grudnia z zespołu odeszła Anna Świątczak, której miejsce zajęła Jeanette Vik, norweska piosenkarka polskiego pochodzenia. W czerwcu 2011 nową wokalistką została Justyna Panfilewicz, która odeszła z grupy w marcu 2013. Kolejną członkinią grupy była Marta Milan, która była w zespole do 2017.

"Keine Grenzen - Żadnych Granic" - pierwszy singiel z płyty Keine Grenzen zespołu Ich Troje, który został wydany w styczniu 2003 roku przez wytwórnię Universal Music. Muzykę skomponował Andre Franke, słowa napisali Joachim Horn-Bernges, Michał Wiśniewski i Jacek Łągwa.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

W 2014 zagrali koncert Domówka u Wiśniewskiego, który na żywo transmitowała telewizja TVR. W sierpniu 2015 wystąpili na koncercie Disco pod Gwiazdami, emitowanym przez telewizję Polsat. W trakcie występu Wiśniewski ogłosił organizację trasy koncertowej z okazji 20-lecia istnienia zespołu. 24 czerwca 2016 Polsat wyemitował ich jubileuszowy koncert pt. „20-lecie Ich Troje – A wszystko to... bo ciebie kocham”, który zagrali w Katowicach. W wydarzeniu wzięły udział dwie poprzednie wokalistki: Justyna Majkowska i Anna Świątczak.

38. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z 2001 r. Po raz drugi odbył się plebiscyt i koncert Superjedynek. Zorganizowały je TVP 1 i RMF FM. Wykonawcy byli nagradzani za muzyczne osiągnięcia w ciągu 12 miesięcy poprzedzających imprezę. Zespołom akompaniował zespół Kukla Band pod dyrekcją Zygmunta Kukli. Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

Pod koniec lutego 2017 nową wokalistką zespołu została Agata Buczkowska. Trio odbyło trasę koncertową po polskich klubach. Latem zagrali blisko 30 koncertów plenerowych. W tym czasie zapowiedzieli też wydanie albumu studyjnego pt. Pierwiastek z dziewięciu. Płyta ukazała się 8 grudnia 2017, promowały ją single „Letnia przygoda” oraz „Anioły”, do których zrealizowane zostały teledyski. Po kilku miesiącach od wydania płyty zostały zaprezentowane dwa kolejne teledyski, do utworów „Hejty” oraz „Czerń i Biel”.

Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

W październiku 2019 podczas przyjęcia urodzinowego Jacka Łągwy, Wiśniewski zapowiedział album zespołu pt. X przykazań, czyli projekt X. W listopadzie 2019 Agata została wyłączona z koncertowania z zespołem, a jej miejsce zajmowała Anna Świątczak. Po konflikcie między wokalistką a liderem grupy Agata nie podpisała nowej umowy i rozstała się z zespołem. W marcu 2020 wokalista ogłosił, że wokalistką zespołu ponownie będzie Anna Świątczak. Pierwszy raz po przerwie wystąpiła z zespołem w listopadzie 2019 w Lublinie podczas trasy Michał Wiśniewski Akustycznie.

OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).
Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.
Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.
Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama