• Artykuły
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • IX kadencja Sejmu Krajowego Galicji



    Podstrony: [1] 2 [3]
    Przeczytaj także...
    Josyf Hanczakowski (zm. w 1912) - ukraiński prawnik, działacz społeczny, poseł Sejmu Krajowego Galicji VIII i IX kadencji.Teofil Merunowicz (ur. 1846, zm. 11 grudnia 1919) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji V, VI, VII, VIII i IX kadencji (1882-1913), sekretarz rady powiatowej we Lwowie, polski dziennikarz. Był również posłem do austriackiej Rady Państwa.
    Skład Sejmu[ | edytuj kod]

    | edytuj kod]

  • Józef Bilczewski – rzymskokatolicki arcybiskup lwowski
  • Andrzej Szeptycki – greckokatolicki arcybiskup lwowski
  • Józef Teodorowicz – ormiańskokatolicki arcybiskup lwowski
  • Leon Wałęga – rzymskokatolicki biskup tarnowski
  • Józef Sebastian Pelczar – rzymskokatolicki biskup przemyski
  • Jan Puzyna – rzymskokatolicki biskup krakowski (zmarł w 1911, jego miejsce zajął od 1912 Adam Stefan Sapieha)
  • Kostiantyn Czechowycz – greckokatolicki biskup przemyski
  • Hryhorij Chomyszyn – greckokatolicki biskup stanisławowski
  • Rektorzy Uniwersytetu Lwowskiego (obsadzali miejsca, jeżeli w czasie ich rocznej kadencji wypadała sesja Sejmu):

    Józef Teofil Teodorowicz (ur. 25 lipca 1864 w Żywaczowie na Pokuciu, zm. 4 grudnia 1938 we Lwowie) – polski arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego, teolog, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy, a następnie senator I kadencji w II RP.Wojciech Szwed (ur. 16 kwietnia 1843 w Pewli Małej, zm. 16 kwietnia 1913 tamże) - poseł Sejmu Krajowego Galicji, członek i wicemarszałek Rady Powiatowej Żywieckiej.
  • Bronisław Dembiński (1908)
  • Antoni Mars (1908-1909)
  • Błażej Jaszowski (1910-1911)
  • Ludwik Finkel (1912)
  • Adolf Beck (1912-1913)
  • Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego (obsadzali miejsca, jeżeli w czasie ich rocznej kadencji wypadała sesja Sejmu):

  • Franciszek Fierich (1908-1919)
  • August Witkowski (1910-1911)
  • Władysław Szajnocha (1911-1912)
  • Fryderyk Zoll (1912-1913)
  • Rektorzy Politechniki Lwowskiej:

  • Stefan Niementowski (1908)
  • Bronisław Pawlewski (1909)
  • Maksymilian Thullie (1910)
  • Tadeusz Fiedler (1912)
  • Edwin Hauswald (1913)
  • Prezes Akademii Umiejętności:

    Ernest Tytus Bandrowski (ur. 3 stycznia 1853 w Rawie-Ruskiej, zm. 28 listopada 1920 w Krakowie) – polski nauczyciel, chemik, poseł, działacz społeczny. Współzałożyciel, honorowy dożywotni prezes Towarzystwa Szkoły Ludowej. Tadeusz Fiedler (ur. 1858 roku w Sanoku - zm. 7 czerwca 1933 w Mościcach) - polski inżynier mechanik, profesor Politechniki Lwowskiej, dziekan Wydziału Mechanicznego, kierownik kilku Katedr i dwukrotny rektor tej uczelni.
  • Stanisław Kostka Tarnowski
  • Posłowie obieralni[ | edytuj kod]

    I kuria[ | edytuj kod]

  • 1. Obwód krakowski:
  • Michał Bobrzyński
  • Karol Czecz de Lindenwald (zmarł w 1910, od 1912 jego miejsce zajął Wacław Zaleski)
  • Jan Albin Goetz
  • Władysław Leopold Jaworski
  • Józef Milewski ( złożył mandat na jego miejsce w marcu 1912 wybrany Stefan Skrzyński)
  • Antoni Wodzicki
  • 2. Obwód brzeżański:
  • Józef Wereszczyński
  • Aleksander Krzeczunowicz
  • Mieczysław Onyszkiewicz
  • 3. Obwód przemyski:
  • Ignacy Dembowski
  • Włodzimierz Kozłowski
  • Wincenty Kraiński
  • 4. Obwód złoczowski:
  • Władysław Gniewosz
  • Oskar Schnell
  • Kazimierz Badeni (zmarł w 1909, na jego miejsce 6 września 1909 obrano Aleksandra Raciborskiego)
  • 5. Obwód czortkowski:
  • Kazimierz Horodyski
  • Adam Gołuchowski (mianowany 14 czerwca 1912 marszałkiem krajowym, złożył mandat, na jego miejsce złożył ślubowanie Jan Godek)
  • Kornel Paygert
  • 6. Obwód tarnowski:
  • Józef Męciński
  • Jan Hupka
  • Stefan Sękowski (zmarł w 1910, na jego miejsce obrano Jana Konopkę)
  • 7. Obwód tarnopolski:
  • Jan Vivien de Chateaubrun
  • Juliusz Korytowski
  • Michał Garapich
  • 8. Obwód sanocki:
  • Kazimierz Laskowski
  • Jan Trzecieski (zmarł w 1909, na jego miejsce 18 czerwca 1909 obrano Stanisława Jana Starowieyskiego)
  • Mieczysław Urbański
  • 9. Obwód samborski:
  • Stanisław Niezabitowski
  • Albin Rayski
  • Tadeusz Skałkowski (zmarł w 1909, na jego miejsce 6 sierpnia 1909 obrano Stefana Komorowskiego)
  • 10. Obwód żółkiewski:
  • Stanisław Starzyński
  • Kazimierz Obertyński (od 1913 jego miejsce zajął Paweł Sapieha)
  • Andrzej Lubomirski
  • 11. Obwód sądecki:
  • Władysław Głębocki (zmarł w 1909, na jego miejsce 23 kwietnia 1909 został obrany Antoni Mars)
  • Tadeusz Pilat
  • 12. Obwód rzeszowski:
  • Stanisław Dąmbski
  • Stanisław Jędrzejowicz
  • 13. Obwód stryjski:
  • Julian Brunicki
  • Stanisław Stadnicki
  • 14. Obwód stanisławowski:
  • Wojciech Dzieduszycki (zmarł w 1909, na jego miejsce w 1910 wybrano Władysława Wiktora Czaykowskiego, który złożył mandat w 1912, na jego miejsce wybrany Władysław Dzieduszycki)
  • Stanisław Brykczyński (zmarł w 1912 na jego miejsce wybrany Józef Milewski)
  • 15. Obwód kołomyjski:
  • Mikołaj Krzysztofowicz
  • Leszek Cieński (zmarł w 1913, jego miejsce zajął Leon Puzyna)
  • 16. Obwód lwowski:
  • Dawid Abrahamowicz
  • II kuria[ | edytuj kod]

  • Henryk Kolischer (Izba lwowska)
  • Józef Sare (Izba krakowska)
  • Stanisław Rittel (Izba brodzka)
  • III kuria[ | edytuj kod]

  • 1. Okręg Lwów:
  • Ernest Adam
  • Roger Battaglia
  • Stanisław Ciuchciński (zmarł w 1912, od 1913 jego miejsce zajął Józef Neumann)
  • Stanisław Głąbiński
  • Natan Loewenstein
  • Tadeusz Rutowski
  • 2. Okręg Kraków:
  • Ernest Tytus Bandrowski
  • Jan Kanty Federowicz
  • Ignacy Landau
  • Juliusz Leo
  • 3. Okręg Przemyśl:
  • Franciszek Doliński
  • 4. Okręg Stanisławów:
  • Leon Biliński
  • 5. Okręg Tarnopol:
  • Emil Michałowski
  • 6. Okręg Brody:
  • Oktaw Sala
  • 7. Okręg Jarosław:
  • Władysław Jahl
  • 8. Okręg Drohobycz:
  • Alfred Halban
  • 9. Okręg Biała:
  • Karol Haempel
  • 10. Okręg Nowy Sącz:
  • Witold Korytowski
  • 11. Okręg Tarnów:
  • Tadeusz Tertil
  • 12. Okręg Rzeszów:
  • Stanisław Jabłoński
  • 13. Okręg Sambor:
  • Franciszek Sobolewski
  • 14. Okręg Stryj:
  • Filip Fruchtman (zmarł w 1909, na jego miejsce 3 września 1909 obrano Władysława Dulębę, od 1913 mandat ten objął Marceli Misiński)
  • 15. Okręg Kołomyja:
  • Jan Kleski
  • 16. Okręg Podgórze-Wieliczka:
  • Franciszek Maryewski
  • 17. Okręg Bochnia-Wadowice:
  • Ferdynand Maiss
  • 18. Okręg Gorlice-Jasło:
  • ks. Leon Pastor (od 1912 mandat ten objął Ludomił German)
  • 19. Okręg Sanok-Krosno:
  • August Gorayski
  • 20. Okręg Brzeżany-Złoczów:
  • Stanisław Schaetzel
  • IV kuria[ | edytuj kod]

    1. Okręg Lwów – Teofil Merunowicz
    2. Okręg Gródek – Adolf Brunicki
    3. Okręg Brzeżany – Tymotej Staruch
    4. Okręg Bóbrka – Stanisław Mycielski
    5. Okręg Rohatyn – Kost Łewycki
    6. Okręg Podhajce – Mychajło Sodomora
    7. Okręg Zaleszczyki – Tadeusz Cieński
    8. Okręg Borszczów – Tadeusz Czarkowski-Golejewski
    9. Okręg Czortków – Artur Cielecki-Zaremba
    10. Okręg Husiatyn – Iwan Kiweluk
    11. Okręg Kołomyja – Mychajło Zajaczuk-Myroniuk
    12. Okręg Horodenka – Antoni Teodorowicz
    13. Okręg Kosów – Jan Tracz
    14. Okręg Śniatyń – Stefan Moysa-Rosochacki
    15. Okręg Przemyśl – Władysław Leon Sapieha
    16. Okręg Jarosław – Witold Czartoryski
    17. Okręg Jaworów – Jan Kanty Szeptycki (zmarł w 1912, od 1913 jego mandat objął Iwan Kochanowśkyj)
    18. Okręg Mościska – Zachar Skwarko
    19. Okręg Sambor – Feliks Sozański
    20. Okręg Turka – Josyf Hanczakowśkyj (zmarł w 1912, jego mandat od 1913 objął Teodor Rożankowśkyj)
    21. Okręg Drohobycz – Franciszek Zamoyski
    22. Okręg Rudki – Aleksander Skarbek
    23. Okręg Stary Sambor – Zygmunt Lewakowski
    24. Okręg Sanok – Tadeusz Wrześniowski
    25. Okręg Lisko – Antin Staruch
    26. Okręg Dobromil – Władysław Czaykowski
    27. Okręg Brzozów – Zdzisław Skrzyński
    28. Okręg Stanisławów – Łazar Wynnyczuk
    29. Okręg Bohorodczany – Bohdan Krynicki (zmarł w 1913)
    30. Okręg Buczacz – Stanisław Badeni
    31. Okręg Nadwórna – Iwan Sandulak
    32. Okręg Tłumacz – Iwan Makuch
    33. Okręg Stryj – Jewhen Ołesnycki (złożył mandat w 1910, 6 września 1910 wybory uzupełniające na zwolnione miejsce wygrał Jewhen Petruszewycz)
    34. Okręg Dolina – Stefan Cipser
    35. Okręg Kałusz – Iwan Kuroweć
    36. Okręg Żydaczów – ks. Kornyło Senyk (złożył mandat w 1912, od 1913 mandat objął ks. Ostap Niżankiwśkyj)
    37. Okręg Tarnopol – Pawło Dumka
    38. Okręg Skałat – Leon Piniński
    39. Okręg Zbaraż – Ołeksa Krysowatyj
    40. Okręg Trembowla – Jerzy Baworowski
    41. Okręg Złoczów – Kazimierz Obertyński (od 1910 Henryk Weiser)
    42. Okręg Brody – Wołodymyr Dudykewycz
    43. Okręg Kamionka Strumiłowa – Stanisław Badeni (zmarł w 1912)
    44. Okręg Przemyślany – Roman Potocki
    45. Okręg Żółkiew – Mychajło Korol
    46. Okręg Sokal – Konstanty Kraiński
    47. Okręg Cieszanów – Kazimierz Jampolski
    48. Okręg Rawa – ks. Antin Kołpaczkewycz
    49. Okręg Kraków – Franciszek Ptak
    50. Okręg Chrzanów – Edward Mycielski
    51. Okręg Bochnia – Antoni Górski
    52. Okręg Brzesko – Szymon Bernadzikowski
    53. Okręg Wieliczka – Wiktor Skołyszewski
    54. Okręg Jasło – Franciszek Stefczyk
    55. Okręg Gorlice – Władysław Długosz
    56. Okręg Krosno – Jan Stapiński
    57. Okręg Rzeszów – Jan Wasung
    58. Okręg Kolbuszowa – Janusz Tyszkiewicz
    59. Okręg Łańcut – Bolesław Żardecki
    60. Okręg Nisko – Klemens Kostheim (od 1910 Jan Bis)
    61. Okręg Tarnobrzeg – Zdzisław Tarnowski
    62. Okręg Nowy Sącz – Wincenty Myjak
    63. Okręg Grybów – Jan Cieluch
    64. Okręg Nowy Targ – Jan Bednarski
    65. Okręg Limanowa – Jan Marszałkowicz
    66. Okręg Tarnów – Wincenty Witos
    67. Okręg Dąbrowa – Jakub Bojko
    68. Okręg Pilzno – Adam Krężel
    69. Okręg Ropczyce – Michał Jedynak
    70. Okręg Mielec – Andrzej Kędzior
    71. Okręg Wadowice – Antoni Styła
    72. Okręg Biała – ks. Stanisław Stojałowski (zmarł w 1911, jego mandat od 1912 objął Stanisław Łazarski)
    73. Okręg Myślenice – Kazimierz Lubomirski
    74. Okręg Żywiec – Wojciech Szwed

    Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Z Krakowa. „Kurier Lwowski”, 130, 1912, s. 3.
    2. Nowy poseł Kurier Lwowski 1912 nr 289 z 26 czerwca s. 3
    3. wzmiankowany jako poseł w 1911 → zob. Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1911. Lwów, 1911, s. 355.
    4. Nowi posłowie sejmowi. „Kurier Stanisławowski”, 1386, 1912, s. 2.
    5. tamże
    6. Kronika. Z kraju. Wybór posła sejmowego. „Nowa Reforma”, s. 2, Nr 404 z 5 września 1910. 
    7. Kronika. Z kraju. Wybór posła. „Nowa Reforma”, s. 2, Nr 408 z 7 września 1910. 
    Henryk Kolischer (ur. 31 grudnia 1853 we Lwowie - zm. 9 czerwca 1932 w Wiedniu) – żydowski przemysłowiec, poseł do Sejmu Krajowego Galicji VIII i IX kadencji, Rady Państwa IX i X kadencji, oraz Sejmu Ustawodawczego, honorowy obywatel miasta Gródek Jagielloński.Julian Marian Brunicki (ur. 10 grudnia 1864 we Lwowie, zm. 9 kwietnia 1924 w Podhorcach) – baron, ziemianin, przyrodnik, poseł do Sejmu Krajowego Galicji IX I X kadencji.


    Podstrony: [1] 2 [3]



    w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

    Warto wiedzieć że... beta

    Juliusz Leo, właśc. Juliusz Franciszek Leo (ur. 15 listopada 1861 w Stebniku koło Drohobycza, zm. 21 lutego 1918 w Krakowie) – polityk galicyjski, ekonomista, prawnik, prezydent Krakowa.
    Artur Karol Cielecki-Zaremba, także jako Artur Zaremba Cielecki herbu Zaremba (ur. 12 lipca 1850 w Hadyńkowcach, zm. 10 listopada 1930 w Krakowie) – polski właściciel dóbr, polityk, poseł do Sejmu Krajowego Galicji VII, VIII, IX i X kadencji od 1895 do 1914, działacz społeczny.
    Franciszek Ksawery Fierich (ur. 2 grudnia 1860 w Krakowie, zm. 8 września 1928 w Warszawie), prawnik polski, specjalista postępowania cywilnego, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
    Wincenty Witos (ur. 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach koło Tarnowa, zm. 31 października 1945 w Krakowie) – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej.
    Stefan Sękowski herbu Prawdzic (ur. 11 marca 1859 we Lwowie, zm.15 sierpnia 1910 w Wojsławiu) – ziemianin, poseł na Sejm Krajowy, działacz społeczny i polityczny.
    Jan Wasung (ur. 1877 w Błażowej, zm. ?) – agronom, działacz spółdzielczy i ludowy, poseł na Sejm Krajowy Glicji IX kadencji w latach 1908-1913 reprezentował IV kurię Okręg Rzeszów..
    Bohdan Krynicki, lub Bogdan Krynicki (ur. 1862, zm. 4 lutego 1913 w Stanisławowie) – polski prawnik pochodzenia ukraińskiego, poseł do Sejmu Krajowego IX kadencji (1908-1913).

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.029 sek.