Canal+ Polska (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z ITI Neovision)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Canal+ Polska S.A. (do 15 lipca 2020 ITI Neovision S.A.) – spółka mediowa powstała w 1992 roku jako ITI Neovision sp. z o.o., w 2013 roku przekształcona na spółkę akcyjną. W latach 2006–2013 operator satelitarnej platformy n. W latach 2013–2014 jeden z operatorów (wraz z CANAL+ Cyfrowy) platformy satelitarnej nc+. Od przejęcia spółki CANAL+ Cyfrowy 2 czerwca 2014 jedyny operator CANAL+ (do 3 września 2019 pod nazwą nc+).

Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.Religia.tv – kanał tematyczny o profilu religijnym, należący do Grupy ITI, uruchomiony 15 października 2007 roku. Dyrektorem stacji jest ks. Kazimierz Sowa.

Działalność[ | edytuj kod]

Od 21 marca 2013 do 2 czerwca 2014 była jednym z dwóch operatorów platformy nc+, powstałej z połączenia n i konkurencyjnej Cyfry+. 2 czerwca, w wyniku prawnego połączenia ze spółką Canal+ Cyfrowy została jedynym dostawcą usług pod marką nc+. Canal+ Polska była spółką-matką dla przedsiębiorstwa Cyfrowy Dom, operatora Telewizji na kartę do momentu połączenia z nim w 2017 roku. Na początku września 2019 nastąpiła zmiana nazwy platformy cyfrowej na Platforma Canal+. Canal+ Polska jest członkiem Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.nTalk - zlikwidowany kanał telewizyjny o tematyce talk shows należący do Grupy ITI. Kanał można było oglądać jedynie na platformie n.

Spółka przejmując Canal+ Cyfrowy stała się dodatkowo nadawcą następujących kanałów telewizyjnych: Canal+ Premium, Canal+ Sport, Canal+ Sport 2, Canal+ Sport 3, Canal+ Sport 4, Canal+ Family, Canal+ 1, Canal+ Film, Canal+ Seriale, Ale Kino+, Planete+, Canal+ Domo, Canal+ Kuchnia, teleTOON+ (do lipca 2014 także jego pasma Hyper+), MiniMini+ oraz Novelas+. Poza tym spółka pozostaje nadawcą kanału nSport+.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Telewizja n – polska satelitarna platforma cyfrowa telewizyjno-radiowa ITI działająca w okresie 12 października 2006 – 21 marca 2013. Operatorem tej platformy był ITI Neovision, będący członkiem grupy TVN.

Do momentu fuzji platform n i Cyfra+ spółka nadawała następujące kanały: nPremium (wcześniej: nFilm HD), nPremium 2, nPremium 3 (wcześniej: nFilm 2 HD), nPremium 4 (dawniej: nShow 3D), Wojna i Pokój.

Spółka była nadawcą kanału religia.tv do momentu wyodrębnienia z niej osobnego przedsiębiorstwa – Telewizja Religia Sp. z o.o.

Kanały zlikwidowane wcześniej to nTalk i O.TV.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.nFilm HD – polski kanał filmowy typu premium nadawany w standardzie HDTV, dostępny na platformie cyfrowej n oraz w telewizjach kablowych.

Akcjonariat[ | edytuj kod]

Wbrew poprzedniej nazwie (ITI Neovision), Grupa ITI nie posiada aktualnie żadnych akcji spółki CANAL+ Polska. Głównym akcjonariuszem jest Groupe Canal+ – 51% akcji, pozostałe akcje posiadają TVN – 32% akcji (TVN obecnie w 100% należący do Discovery, wcześniej zarówno do ITI, jak i Groupe Canal+ oraz SNI) i Liberty Global (poprzez spółkę zależną LGI Ventures B.V.) – 17%. Pierwotny podział akcjonariatu był założeniem strategicznego partnerstwa pomiędzy Groupe CANAL+, Grupy ITI i Grupy TVN wdrożonego od 19 grudnia 2011 i zawartego 30 listopada 2012, jednak obaj akcjonariusze zdecydowali się sprzedać wszystkie posiadane akcje TVN, a finalizacja transakcji nastąpiła 2 lipca 2015.

n na kartę – oferta kodowanych programów telewizyjnych w systemie prepaid, nadawanych cyfrowo. Dystrybutorem jest spółka Cyfrowy Dom, należąca do ITI Neovision, która jest również właścicielem satelitarnej platformy cyfrowej n. Odbiór kanałów nie wiąże się z koniecznością podpisywania umowy. Nazwa wersji słabszej technologicznie platformy (SDTV) brzmiała Telewizja na kartę (TNK) i nie jest aktualnie dostępna w sprzedaży, choć klienci nadal posiadający dekodery SD mogą nieprzerwanie korzystać z tej oferty.Francusko-Polska Izba Gospodarcza (fr. Chambre de Commerce et d’Industrie France Pologne) – francusko-polska organizacja samorządu gospodarczego z siedzibą w Warszawie.

Przypisy[ | edytuj kod]

Grupa TVN – polska grupa medialno-rozrywkowa notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Prezesem Grupy TVN od 1 września 2009 roku jest Markus Tellenbach, który zastąpił Piotra Waltera. Grupa TVN należy do Grupy ITI i Canal+ Cyfrowy.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Warto wiedzieć że... beta

O.TV (zwana też Owsiak.TV) – nieistniejąca już stacja telewizyjna prowadzona przez Jurka Owsiaka. Nadawanie rozpoczęła 6 października 2007 o godzinie 10:00. Dostępna była wyłącznie w pakiecie "Style Moda Muzyka" platformy cyfrowej n, w godzinach 8:00 - 2:00.
Discovery, oficjalnie Discovery, Inc., do 6 marca 2018 Discovery Communications, Inc., też Discovery Communications – jeden z największych nadawców programów edukacyjnych i dokumentalnych. Jego siedziba znajduje się w Silver Spring w amerykańskim stanie Maryland. Korporacja zatrudnia około 4600 pracowników, natomiast jej programy są oglądane w ponad 180 krajach świata w 39 językach. Posiada ponad 100 stacji telewizyjnych. Pierwszy kanał, Discovery Channel, został uruchomiony 17 czerwca 1985 roku.
nPremium – polska komercyjna, płatna stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych, seriale, koncerty, filmy dokumentalne oraz wydarzenia sportowe. Sygnał nadaje w rozdzielczości HDTV, a wybrane pozycje programowe także w 3DTV.

Reklama