ISO 9660

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Standard ISO 9660 – standard, który definiuje system plików przeznaczony dla płyt CD. Jest to standard obsługiwany przez różne systemy operacyjne z rodziny Unix (np. Linux), a także Mac OS, MS Windows, DOS i inne. Stworzony został przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).

UDF (ang. Universal Disk Format) – system plików stworzony jako implementacja standardu ISO 13346, który jest rozszerzeniem starszego ISO 9660, służący do zapisywania danych na nagrywalnych nośnikach danych, głównie z ograniczonymi możliwościami ponownego zapisu takich jak:Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

ISO 9660 nazywany jest także CDFS (Compact Disc File System - system plików CD) lub ISOFS (system plików ISO). Jest on używany również na nośnikach DVD, jednak w tym przypadku ujawnia się największa jego wada, która objawia się brakiem możliwości zapisywania plików większych niż 2 GB. Wady tej pozbawiony jest system plików UDF, będący rozszerzeniem standardu ISO 9660. Innym rozszerzeniem tego standardu, umożliwiającym stosowanie długich nazw plików oraz zapisywanie m.in. praw dostępu do nich, jest Rock Ridge.

Długa nazwa pliku (ang. Long file name, LFN) – metoda firmy Microsoft umożliwiająca nadawanie plikom zapisanym na partycji FAT nazw dłuższych niż 11 (8+3) znaków. Możliwość ta została wprowadzona po raz pierwszy w systemie Windows NT 3.5. Dzięki temu nazwa pliku może zawierać do 255 znaków w standardzie UTF-16 wliczając w to spacje, znaki niealfanumeryczne (z wyjątkiem znaków o specjalnym znaczeniu dla jądra systemu: /: * ? " < > |). W celu zachowania kompatybilności wstecznej ze starszymi systemami operacyjnymi, Microsoft opracował metodę generowania nazw w formacie 8+3 z długiej nazwy pliku i rozszerzenia (na przykład z "Microsoft.txt" do "MICROS~1.TXT").Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.

W połowie lat 90., gdy w systemach operacyjnych rozpowszechniało się korzystanie z długich nazw plików, na dyskach CD system ISO 9660 najczęściej był stosowany jednocześnie z innym systemem o nazwie Joliet pozwalającym na użycie do 64 znaków w nazwie pliku.

Ograniczenia[ | edytuj kod]

Standard ma trzy różne poziomy.

System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
 • Poziom1: Ograniczenie nazwy plików/folderów do 8 znaków oraz 3 znaków rozszerzenia. Maksymalna liczba poziomów katalogów to 8.
 • Poziom2: Brak ograniczenia nazwy plików/folderów do 11 znaków (8 znaków nazwy + 3 znaki rozszerzenia). Dane są zapisywane jako kolejne bajty następujące po sobie.
 • Poziom3: Nie narzuca żadnych ograniczeń co do zapisywanych danych.
 • Standard przewiduje również restrykcje używanych znaków w nazwach.

  System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu; także: wolumin.Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
 • Wszystkie poziomy zawierają restrykcje co do: dużych liter, cyfr, podkreślników oraz kropek.
 • Nazwa pliku nie powinna zawierać spacji.
 • Nazwa pliku nie może zaczynać oraz kończyć się kropką.
 • Nazwa pliku nie może zawierać więcej niż jednej kropki.
 • Nazwa folderu nie powinna zawierać kropek.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  DOS (ang. Disk Operating System) – pierwszy przenośny (Disk) system operacyjny OS komputerów PC i mikrokomputerów lat 80. rezydujący nad BIOS-em, zawierający m.in. rozszerzenia programowe procedur sprzętowych BIOSu i interpreter komend. DOS zawiera niektóre doświadczenia systemu klasy CP/M.Joliet - hierarchiczny system plików, pozwalający na zapis na CD-R plików z nazwami o długości do 64 znaków z wykorzystaniem wszystkich znaków, również międzynarodowych, a także nazwy zapisane w standardzie Unicode. System Joliet został wprowadzony przez firmę Microsoft i rozpoznają go wszystkie najnowsze systemy Windows (95, 98, NT 4.0, XP, Vista itd.). Format ten nie jest rozszerzeniem systemu plików ISO 9660 - struktury opisujące zawartość płyty CD są w przypadku tych dwóch systemów są od siebie niezależne (rozszerzeniem formatu ISO 9660 umożliwiającym stosowanie długich nazw plików oraz zapisywania praw dostępu do nich jest Rock Ridge, stosowany w systemach uniksowych).
  Warto wiedzieć że... beta

  Katalog (ang. directory, katalog) – logiczna struktura organizacji danych na nośnikach danych. Katalog może zawierać pliki i kolejne katalogi. Można powiedzieć, że katalog to pojemnik na pliki (lub inne katalogi), pozwalający je katalogować, zamiast składować bezpośrednio w katalogu głównym systemu plików.

  Reklama