Huragan Isabel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Huragan Isabelhuragan, który we wrześniu 2003 nawiedził zachodni Atlantyk. Był to dziewiąty nazwany sztorm tropikalny, piąty huragan i drugi silny tego typu incydent w sezonie huraganowym na Atlantyku 2003. Najsilniejszy cyklon w ówczesnym roku. Osiągnął 5. kategorię w skali Saffira-Simpsona. Maksymalna prędkość wiatru wyniosła 315 km/h, a najniższe ciśnienie – 915 hPa.

Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Burza tropikalna (również sztorm tropikalny) – cyklon tropikalny z wiatrami wiejącymi z prędkością od 39 do 73 mil/h (od 63 do 117 km/h). Cyklony ze słabszymi wiatrami noszą miano depresji tropikalnej, a te z wiatrami ponad 73 mil/h, huraganu.

Huragan powstał z tropikalnej fali, zainicjowanej u wybrzeży Afryki. Stał się depresją tropikalną o 00.00 UTC 6 września 2003 roku, a sześć godzin później burzą tropikalną. 7 września cyklon nasilił się do miana huraganu, skręcając na północny zachód. Ciągle się nasilając 10 września zmienił kierunek przemieszczania na zachodni, by 13 września skręcić ponownie na północny zachód. Wcześniej, 11 września huragan Isabel osiągnął ostatnią, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Oko cyklonu mierzyło w tym czasie 35–45 km średnicy. Później, wyniku zwiększonych pionowych uskoków wiatru zaczął powoli słabnąć. Dotarł do wybrzeża amerykańskiego stanu Karolina Południowa o 17.00 UTC, 18 września jako huragan 2 kategorii. Po wejściu na ląd stopniowo osłabł i zanikł.

Spowodował znaczne straty i śmierć 16 osób. Wszystkie ofiary poniosły śmierć w Stanach Zjednoczonych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Twoja Pogoda: Isabel: Wiatry z prędkością 315 km/h
  2. Jack Beven, Hugh Cobb: Hurricane Isabel 6–19 September 2003 (ang.). nhc.noaa.gov, 19 grudnia 2003. [dostęp 2013-05-03].
Reklama