Hunte (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lokalizacja Hunty

Hunte – rzeka w Niemczech, lewy dopływ Wezery o długości 198 km.

Brema (niem. Bremen) – miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Wezerą (niem. Weser) w odległości ok. 60 km od jej ujścia do Morza Północnego. Brema jest miastem na prawach kraju związkowego Niemiec (patrz: "Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema"), któremu podlega oprócz samego miasta Brema, leżące około 60 km na północ Bremerhaven.Wezera (niem. Weser) – rzeka w Niemczech, powstała z połączenia rzek Werry i Fuldy. Ma długość 733 km (od źródeł Werry), a powierzchnia dorzecza wynosi 45,5 tys. km².

Rzeka wypływa w górach Wiehen w Dolnej Saksonii, na wschód od Osnabrück, a do estuarium Wezery wpływa koło Elsfleth, poniżej Bremy.

Hunte jest żeglowna na odcinku ok. 25 km od ujścia. W Oldenburgu wpływa do niej Kanał Nadbrzeżny, z którym tworzy drogę wodną łączącą Ems i Wezerę.

Ważniejsze miejscowości nad Hunte: Bad Essen, Hunteburg, Diepholz, Wildeshausen, Dötlingen, Wardenburg, Oldenburg, Hude, Elsfleth, Goldenstedt.

Ems (pol. hist. Amiza), rzeka w północno-zachodnich Niemczech, w Westfalii i Dolnej Saksonii, o długości 371 km i powierzchni dorzecza ok. 18 000 km².Kanał Nadbrzeżny (niem. Küstenkanal) – żeglugowy kanał śródlądowy w północnych Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w pobliżu granicy z Holandią o długości 69,56 km. Łączy rzekę Hunte w Oldenburgu z Kanałem Dortmund-Ems, wykorzystującym fragment rzeki Ems, niedaleko miejscowości Dörpen. Kanał wykorzystywany jest do transportu węgla i torfu z Zagłębia Ruhry do Bremy. Dostępny jest dla statków o nośności do 1350 ton.
Warto wiedzieć że... beta

Osnabrück (dolnosaks. Ossenbrügge) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia położone w północno-zachodniej części kraju, siedziba powiatu Osnabrück, do którego jednak nie należy.
Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.

Reklama