HMMWV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Humvee)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HMMWV (od ang. high-mobility multipurpose wheeled vehicle, wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności), potocznie Humveesamochód terenowy opracowany dla armii Stanów Zjednoczonych przez przedsiębiorstwo AM General. W latach 1992 – 2006 pojazd wytwarzano w cywilnej wersji jako Hummer H1.

FIM-92 Stinger – przenośny, ręcznie odpalany, naprowadzany na podczerwień pocisk kierowany ziemia-powietrze produkowany w USA i używany przez amerykańskie siły zbrojne. System wszedł do służby w 1981 roku. Pociski Stinger zniszczyły do tej pory około 270 samolotów.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

Historia[ | edytuj kod]

HMMWV w wersji ambulansowej (M997)
HMMWV wyposażony w wyrzutnię BGM-71 TOW
HMMWV - wnętrze

Wstępny projekt wielozadaniowego samochodu terenowego opracowanego dla armii Stanów Zjednoczonych powstał w 1979 roku. Oznaczono go jako M998 High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle. Miał on zastąpić pojazdy typu M151 i inne, starsze, pozostałe jeszcze w służbie lekkie pojazdy taktyczne. Po wygranym przetargu w 1983 rozpoczęły się przygotowania do rozpoczęcia seryjnej produkcji, do której doszło w 1985 roku. Na świecie samochód jest obecnie używany w wielu armiach (w Europie przez, między innymi, wojska szwajcarskie, łotewskie, polskie, ukraińskie i czeskie) oraz jednostkach ratowniczych, policyjnych i straży pożarnej.

AM General LLC – amerykański producent pojazdów wojskowych i sprzętu wojskowego, a także samochodów osobowych z siedzibą w South Bend działający od 1971 roku. Należy do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego KPS Capital Partners. Samochód terenowy jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym (łazik, samochód osobowo-terenowy), lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień.

Chrzest bojowy odbył się w czasie interwencji w Panamie, lecz świat poznał go dopiero podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. W 2008 roku siły zbrojne USA używały 126 tysięcy samochodów rodziny HMMWV.

Od 2004 roku używane są także w ograniczonej liczbie w Wojsku Polskim – początkowo otrzymano w ramach pomocy od USA 217 samochodów kilku modeli w wersji nieopancerzonej. Samochody tej rodziny używane były następnie m.in. w składzie polskich kontyngentów w Iraku i Afganistanie.

Opis techniczny[ | edytuj kod]

Charakteryzuje się stałym napędem na cztery koła, oparciem konstrukcji na stalowej ramie, niezależnym zawieszeniem wszystkich kół, dużą zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, wodoszczelnością całej konstrukcji. Opcjonalnie montowany jest układ elektronicznej regulacji ciśnienia w oponach. Ponadto posiada otwieraną „wyciętą” tylną część wozu, co ułatwia załadunek zaopatrzenia, piechoty oraz rannych.

M151 Truck, Utility: ¼-Ton, 4x4 lub MUTT (Military Utility Tactical Truck) – amerykański lekki wojskowy samochód terenowy. Miał zastąpić samochód M38 (powojenna wersja samochodu Willys Jeep). Produkcję rozpoczęto w 1959 roku w zakładach Forda. Ostatnie egzemplarze M151 wyprodukowano w 1985 roku.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W wersji wojskowej jest to samochód zdolny do przewożenia czterech żołnierzy, niewielkiego ładunku oraz ciągnięcia niewielkiego działa. Może być wyposażony w karabin maszynowy Browning M2 HB, granatnik automatyczny Mk 19 lub wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW (montowaną na obrotnicy w dachu nadwozia).

Nowa Technika Wojskowa to ukazujący się od 1991 pierwszy w Polsce niezależny (od MON) miesięcznik o tematyce ogólnowojskowej, wydawany przez wydawnictwo Magnum-X. Początkowo od maja 1991 ukazywał się pod tytułem "Technika Wojskowa", od lipca 1992, w związku ze zmianą wydawcy, miesięcznik zmienił tytuł na obecny "Nowa Technika Wojskowa".BGM-71 TOW (ang. Tube-launched Optically tracked, Wire-guided – "wystrzeliwany z tuby (wyrzutni rurowej), naprowadzany optycznie, kierowany przewodowo") – przeciwpancerny pocisk kierowany produkowany w USA.

Pojazd stosuje się jako transporter piechoty, pojazd lekkiego wsparcia oraz jako sanitarkę. Pojazd HMMWV wykorzystano też w systemie M1097 Avenger jako samobieżną wyrzutnię rakietowych pocisków przeciwlotniczych FIM-92 Stinger. Od 2005 roku na wielu z amerykańskich pojazdów tego typu montuje się systemy uzbrojenia CROWS, pozwalające na zdalne sterowanie bronią z wewnątrz pojazdu, co zwiększa bezpieczeństwo obsługującego ją strzelca.

M1097 Avenger Air Defense System – amerykański system obrony przeciwlotniczej używany zarówno przez Armię Amerykańską, jak i Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Zapewnia on mobilną i skuteczną ochronę oddziałów naziemnych przeciwko pociskom manewrującym, bezzałogowym pojazdom latającym, nisko lecącym samolotom oraz śmigłowcom. Avenger jest w użyciu od roku 1993, kiedy to zastąpił pojazdy M163 Vulcan.Hummer - marka samochodów terenowych produkowanych przez AM General Corporation, która sprzedała nazwę i pozwolenia na nowe modele i produkcję koncernowi General Motors Corporation. Nazwa Hummer pochodzi od nazwy Humvee i początkowo była nazwą potoczną, nadaną przez żołnierzy armii amerykańskiej pojazdowi wielozadaniowemu HMMWV.

Hummer H1[ | edytuj kod]

cywilny Hummer H1
 Osobny artykuł: Hummer H1.

Sprzedaż luksusowych, cywilnych wersji – pod nazwą Hummer H1 – rozpoczęła się w 1992 roku. Sześć lat później AM General sprzedał prawa do marki koncernowi General Motors, który przemianował oryginalną nazwę auta na Hummer H1. Pod kątem wizualnym samochód w wiernym stopniu odtworzył koncepcję Humvee, wyróżniając się takimi samymi proporcjami nadwozia, wyglądem detali czy aranżacją kabiny pasażerskiej z fotelem kierowcy oraz pasażera oddzielonym szerokim, dominującym tunelem środkowym. Samochód zniknął z rynku w 2006 roku, a w 2009 roku zlikwidowano markę cywilnych samochodów Hummer.

I wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny zapoczątkowany 2 sierpnia 1990 roku zbrojnym najazdem Iraku na Kuwejt, zakończony wyzwoleniem Kuwejtu przez międzynarodową koalicję wiosną 1991 roku, w ramach wojskowej operacji Desert Storm („Pustynna Burza”).United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.


Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mateusz Multarzyński. Humvee wiecznie żywy?. „Nowa Technika Wojskowa”. 5/2008, s. 35, maj 2008. Warszawa: Magnum-X. 
  2. Tomasz Wachowski. Pierwsze HMMWV już w Polsce. „Nowa Technika Wojskowa”. 10/2004, s. 23, październik 2004. Warszawa: Magnum-X. 
  3. HMMWV "Humvee": pojazd terenowy armii amerykańskiej. Amerykańskie wojsko "Hummer" (pol.). [dostęp 2021-12-21].
  4. Już ich nie ma Marki samochodów, które już pożegnaliśmy (pol.). [dostęp 2021-12-21].
Warto wiedzieć że... beta

Wojska lądowe Ukrainy (ukr. Cухопутні Війська Збройних Сил України (CВ ЗСУ), Suchoputni Wijśka Zbrojnych Sył Ukrajiny (SW ZSU)) – jeden z trzech, obok Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, rodzajów Sił Zbrojnych Ukrainy. W 2009 wojska lądowe liczyły 73 300 ludzi oraz miały na wyposażeniu 735 czołgów, 2155 pojazdów opancerzonych, 72 Śmigłowce bojowe i 892 sztuki artylerii powyżej 100 mm.
Hummer H1 - nazwa cywilnej wersji samochodu terenowego HMMWV, stworzonego dla potrzeb armii Stanów Zjednoczonych. Dla potrzeb marketingowych producent auta, firma AM General Corporation stworzyła markę Hummer. Prawa do sprzedaży samochodów tej marki ma koncern General Motors.
Przeciwpancerny pocisk kierowany (ppk) – pocisk rakietowy służący do niszczenia czołgów i innych wozów bojowych przeciwnika.

Reklama