Humanoid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Humanoid – każdy byt, którego kształt ciała przypomina ludzkie. Termin obejmuje więc ssaki naczelne jak i mityczne istoty czy sztuczne organizmy (androidy), szczególnie w kontekście fantastyki naukowej i fantasy.

Catgirl – określenie osoby płci żeńskiej z kocimi uszami, kocim ogonem bądź innymi kocimi atrybutami. Dziewczyny-koty są czasami spotykane w anime i mandze, a także w grach komputerowych. Catgirl mogą nosić duże rękawiczki bądź buty imitujące łapy. W Japonii, Dziewczyny-koty zwane są nekomimi (jap. 猫耳, dosł. "kocie uszy") lub nekomusume (jap. 猫娘, dosł. "dziewczyna-kot"). Inne zwierzęce kombinacje, najczęściej ssaki jak bunnygirls (Dziewczyny-króliczki), foxgirls (Dziewczyny-lisy), cowgirls (dziewczyny-krowy) czy rzadziej doggirls (Dziewczyny-psy), określa się jako kemonomimi (jap. 獣耳, (dosł. "Uszy zwierzęcia")).Naczelne (Primates) – rząd ssaków łożyskowych charakteryzujących się najlepiej wśród wszystkich zwierząt rozwiniętym mózgiem. Tradycyjnie wśród naczelnych wyróżnia się małpiatki, wąskonose małpy ciepłych krajów Starego Świata, szerokonose małpy Nowego Świata żyjące w tropikach Ameryki i małpy człekokształtne. Dział zoologii zajmujący się badaniem ssaków naczelnych to prymatologia.

Zazwyczaj fikcyjne humanoidy to stworzenia dwunożne, o kształcie ciała podobnym do ludzkiego, jednak różniące się od ludzi kolorem skóry, ilością i umiejscowieniem włosów, wzrostem, masą ciała, kształtem uszu i nosa. Możliwa jest także obecność rogów, pazurów czy ogona, a także inna struktura kończyn. Możliwa jest przynależność do innej gromady.

Elf – stworzenie rodem z mitologii germańskiej. Z początku elfy były pomniejszymi bożkami natury i płodności, później były przedstawiane jako chochliki lub duszki leśne bądź wodne. W folklorze przedstawiane są jako małe, wyglądające młodzieńczo ludziki wielkiej piękności, żyjące w lasach, źródłach, studniach, a nawet pod ziemią. Wierzono, że są długowieczne, jeśli nie nieśmiertelne i posiadają różnorakie magiczne moce.Hobbici, niziołki – jedna z inteligentnych ras zamieszkujących stworzoną przez J. R. R. Tolkiena mitologię Śródziemia. Hobbici cechowali się niskim wzrostem i krępą posturą.

Przykłady fikcyjnych humanoidów[ | edytuj kod]

 • Hobbici
 • blemmjowie
 • elfy
 • krasnoludy
 • catgirls
 • Na'vi
 • Chewbacca
 • Sonic the Hedgehog
 • Wolkanie
 • Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.Blemmjowie (łac. Blemmyes) – mitologiczni ludzie bez głowy, z oczami, ustami i nosem na klatce piersiowej. Informacje o nich znajdują się w Historii Naturalnej Pliniusza Starszego, a także w Nowych Atenach Benedykta Chmielowskiego, choć ten ostatni autor wątpi w ich istnienie. Bezgłowe istoty lokowano najczęściej w Afryce lub w Indiach. Nazwa Blemmyes pochodzi prawdopodobnie z hebrajskiego, gdzie בלי מובו ma oznaczać bez mózgu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Android (stgr. ἀνήρ aner, dop. ἀνδρός andros – człowiek, istota ludzka εἶδος eidos postać, kształt, wygląd, rodzaj) – robot humanoid, czyli mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania, którego kształt przypomina ludzkie ciało.
  Jeż Sonic (ang. Sonic the Hedgehog) – postać fikcyjna, bohater gier komputerowych z serii Sonic the Hedgehog wydawanych przez firmę Sega oraz seriali animowanych; niebieski humanoidalny jeż poruszający się pieszo z prędkością ponaddźwiękową (do czego nawiązuje jego imię, które po angielsku oznacza dosłownie "dźwiękowy, soniczny".
  Krasnolud (szwed. dvärg, norw. dverg, niem. Zwerg, ang. dwarf) – istoty z mitologii nordyckiej i germańskiej, obecne później także w folklorze niemieckim i skandynawskim, a współcześnie w literaturze, filmach i grach fantasy.
  Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

  Reklama