Human Be-In

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Golden Gate, w którym odbyło się Human Be-In

Human Be-In (lub A Gathering of the Tribes for Human Be-in) – happening zorganizowany w sobotę 14 stycznia 1967 roku w Golden Gate Park w San Francisco, w proteście przeciwko delegalizacji LSD oraz w celu wspólnego zjednoczenia aktywistów politycznych z University of California w Berkeley i hippisów z dzielnicy Haight-Ashbury. W happeningu wzięło udział około 25000 ludzi. Uznawane jest za wydarzenie przełomowe dla ruchu hippisowskiego.

Grateful Dead – amerykańska grupa muzyczna założona w 1965, w San Francisco; uważana za najbardziej reprezentatywny zespół młodzieży hippisowskiej, ojca chrzestnego jam band oraz jedną z legend rocka. Sławę zyskała przede wszystkim dzięki występom na żywo, w których studyjne kompozycje poszerzane bywały o improwizacje instrumentalne.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

Dwa dni przed happeningiem, 12 stycznia 1967, o godzinie 10 przed południem Gary Snyder, Jerry Rubin, Allen Cohen, Michael Bowen i Jay Thelin zorganizowali konferencję prasową w sklepie Print Mint (zlokalizowanym w tym samym budynku, w którym mieściła się pierwsza redakcja hippisowskiego czasopisma "San Francisco Oracle"). W czasie tej konferencji przekazano mediom komunikat o zbliżającym się wydarzeniu, w czasie którego dojdzie do zjednoczenia młodych aktywistów politycznych i młodych ludzi z Haight-Ashbury, co zapowiadać ma nową epokę w dziejach Stanów Zjednoczonych. Data wydarzenia została ustalona przez astrologa Gavina Arthura, który twierdził, że będzie to dzień sprzyjający międzyludzkiej komunikacji, a także, że tego dnia liczba żyjącej na świecie ludności będzie równa liczbie wszystkich zmarłych w historii świata.

Hells Angels Motorcycle Club (pol. Klub Motocyklowy "Anioły Piekieł") – międzynarodowy klub motocyklowy, którego członkowie jeżdżą głównie na motocyklach firmy Harley-Davidson.Irwin Allen Ginsberg (ur. 3 czerwca 1926 w Newark w stanie New Jersey, zm. 5 kwietnia 1997 roku w East Village, na Manhattanie w Nowym Jorku) – amerykański poeta pochodzenia żydowskiego, aktor, scenarzysta i działacz społeczny, członek American Academy and Institute of Arts and Letters. Jeden z najważniejszych twórców tzw. poezji konfesyjnej i lider ruchu artystycznego określanego jako Beat Generation. Był również znaczącą postacią kontrkultury amerykańskiej, już za życia owianą barwną legendą i otaczaną kultem. Stał się jedną z głównych postaci powieści Jacka Kerouaca W drodze.

Happening promował m.in. plakat zaprojektowany przez Ricka Griffina, przedstawiający Indian (stanowiących dla hippisów symbol niewinności Ameryki).

Happening rozpoczął o godzinie 10 rano Gary Snyder poprzez zadęcie w białą konchę. Poeci Allen Ginsberg i Gary Snyder wprowadzili obecnych na parkowy plac, okrążając go i błogosławiąc ziemię. Aż do godziny piątej po południu zebrani słuchali muzyki i tańczyli (zagrały m.in. grupy Grateful Dead, Quicksilver Messenger Service, Loading Zone, Country Joe and the Fish oraz Jefferson Airplane). Obecni byli także aktywiści i artyści (m.in. Alan Watts, Michael McClure oraz Lenore Kandel), a także Timothy Leary. Spożywano duże ilości LSD (znajdowało się ono m.in. w rozdawanych za darmo przez grupę teatralnych aktywistów The Diggers kanapkach z indykiem). Dziećmi opiekowali się członkowie gangu motocyklowego Hells Angels. Całego wydarzenia pilnowało jedynie dwóch policjantów.

Park Golden Gate położony jest w San Francisco i zajmuje obszar 4,1 km². Park jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków w USA, zaraz po Central Park znajdującym się w Nowym Jorku, oraz Lincoln Park w Chicago.Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

Wydarzenie wzbudziło spore zainteresowanie mediów. Spotkało się też z gwałtowną reakcją władz miasta – zakazano m.in. wpuszczać do parku młodych ludzi ze śpiworami, przydzielono do służby w okolicy dodatkowe jednostki policyjne, a trasy autobusów zmieniono tak, żeby omijały hippisowską dzielnicę Haight-Ashbury.

Timothy Leary (ur. 22 października 1920 w Springfield, st. Massachusetts, zm. 31 maja 1996 w Los Angeles, st. Kalifornia) – amerykański filozof, pisarz, psycholog, profesor Harvardu. Stanowił ikonę amerykańskiej kontrkultury lat 60.Happening (z ang. „dzianie się”, „zdarzenie”) – zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację, lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Gregory L. Weiss: Grassroots medicine: the story of America's free health clinics. Lanham, Md.: Rowman Littlefield Publishers, 2006, s. 29. ISBN 978-0-7425-4070-5.
 2. William Lawlor: Beat Culture: Lifestyles, Icons, and Impact. ABC-CLIO, s. 14. ISBN 978-1-85109-400-4.
 3. Timothy J. Gray: Gary Snyder and the Pacific Rim: creating countercultural community. Iowa City: University of Iowa Press, 2006, s. 227. ISBN 978-0-87745-976-7.
 4. Gene Anthony: Summer of Love: Haight-Ashbury at its Highest. Last Gasp Eco-Funnies, s. 147. ISBN 978-0-86719-421-0.
 5. Gene Anthony: Summer of Love: Haight-Ashbury at its Highest. Last Gasp Eco-Funnies, s. 151. ISBN 978-0-86719-421-0.
 6. Brian R. Ward: The 1960s: A Documentary Reader (Uncovering the Past: Documentary Readers in American History). Wiley-Blackwell, s. 99. ISBN 978-1-4051-6330-9.
 7. Gene Anthony: Summer of Love: Haight-Ashbury at its Highest. Last Gasp Eco-Funnies, s. 154. ISBN 978-0-86719-421-0.
 8. Mikal Gilmore: Stories Done: Writings on the 1960s and Its Discontents. Free Press, s. 84. ISBN 978-0-7432-8745-6.
 9. William Lawlor: Beat Culture: Lifestyles, Icons, and Impact. ABC-CLIO, s. 15. ISBN 978-1-85109-400-4.
 10. Mikal Gilmore: Stories Done: Writings on the 1960s and Its Discontents. Free Press, s. 85. ISBN 978-0-7432-8745-6.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Gene Anthony: Summer of Love: Haight-Ashbury at its Highest. Last Gasp Eco-Funnies. ISBN 978-0-86719-421-0. dostęp on-line
 • Mikal Gilmore: Stories Done: Writings on the 1960s and Its Discontents. Free Press. ISBN 978-0-7432-8745-6. dostęp on-line
 • Alan Wilson Watts (ur. 6 stycznia 1915, zm. 16 listopada 1973) – brytyjski filozof, pisarz, mówca. Znany ze swych badań porównawczych religii, tłumacz i popularyzator filozofii Wschodu na Zachodzie.Michael McClure (ur. 20 października 1932 w Marysville) - amerykański poeta, dramaturg, autor piosenek i powieściopisarz. Po przeprowadzce do San Francisco w młodym wieku, zdobył sławę jako jeden z pięciu poetów (wliczając w to Allena Ginsberga) który czytał podczas czytań poezji w Six Gallery w San Francisco w 1955 opisanych jedynie w fabularyzowanej formie w Dharma Bums Jacka Kerouaca. Wkrótce potem stał się jednym z istotniejszych postaci Beat Generation i uwieczniony jako "Pat McLear" w Big Sur Kerouaca.
  Warto wiedzieć że... beta

  San Francisco Oracle (lub Oracle) – niezależne, kontrkulturowe czasopismo, związane ze środowiskiem hippisowskim zamieszkującym dzielnicę Haight-Ashbury, wydawane nieregularnie w latach 1966–1968. Redaktorami czasopisma byli Allen Cohen i Michael Bowen. Oracle było częścią utworzonej przez amerykańskie niezależne czasopisma organizacji Underground Press Sindicate.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Koncha (łac. concha, gr. konche – muszla) – w architekturze, półkoliste sklepienie nad wnęką w kształcie połowy kopuły, przypominające kształtem muszlę; półkopuła. Sklepienie takie zwane jest też sklepieniem konchowym.
  Quicksilver Messenger Service – amerykański zespół muzyczny grający psychodeliczny rock i acid rock związany z ruchem hippisowskim.
  Haight-Ashbury (potocznie The Haight) – dzielnica San Francisco, zlokalizowana wokół skrzyżowania ulic Haight i Ashbury. W latach 60. XX wieku centrum ruchu hippisowskiego w Stanach Zjednoczonych.
  Gary Snyder (ur. 8 maja 1930) – amerykański poeta i eseista, wyznawca zen zainteresowany filozofią Bliskiego Wschodu.

  Reklama