Hugo z Rouen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztor Jumièges

Hugo z Rouen, (fr.) Hugues de Rouen (zm. 9 kwietnia 730) – święty katolicki, biskup Paryża.

Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏abba‎ – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Jego ojcem był Drogo, książę Szampanii i Burgundii. Święty Hugo od 718 roku opatem klasztoru Jumièges, a w 722 roku otrzymał sakrę biskupią i objął diecezję Rouen i Paryża, a w rok później został biskupem Bayeux i opatem Fontenelle w Saint-Wandrille-Rançon. Zrzekłszy się urzędów zamieszkał w klasztorze Jumièges gdzie zmarł. Pochowany został w Katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.Archidiecezja paryska - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Francji. Powstanie diecezji datuje się na III wiek, zaś za jej założyciela tradycja każe uważać świętego Dionizego. W 1622 została podniesiona do rangi archidiecezji. Od 1873 każdy kolejny arcybiskup Paryża otrzymuje godność kardynała. Oprócz funkcji rzymskokatolickiego arcybiskupa i metropolity, ordynariusz archidiecezji jest z urzędu zwierzchnikiem wszystkich żyjących we Francji wiernych katolickich obrządków wschodnich (z wyjątkiem obrządków ukraińskiego i ormiańskiego, które mają we Francji własnych biskupów).

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (9 kwietnia).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • wstawiennictwo świętych


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Archidiecezja Rouen (łac. Archidioecesis Rothomagensis, fr. Archidiocèse de Rouen) - rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Rouen, w Normandii, we Francji. Arcybiskupi Rouen posiadają tytuł prymasów Normandii.
  Notre-Dame de Paris – gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.
  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Saint-Wandrille-Rançon – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Seine-Maritime.
  Drogo urodził się około 670 roku. Syn Pepina z Herstalu i jego żony Plektrudy. W 690 roku mianowany przez ojca księciem Szampanii. W 695 roku ojciec wyznacza go majordomem Burgundii. Po śmierci Nortberta księcia Burgundii w 697 roku zostaje księciem Burgundii. Zmarł w 708 roku i został pochowany w Metz. Po jego śmierci księciem Szampanii mianowany jego syn Arnulf.

  Reklama