Hugh Laurie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hugh Laurie

James Hugh Calum Laurie, CBE (ur. 11 czerwca 1959 w Oksfordzie) – brytyjski aktor, scenarzysta filmowy, pisarz i muzyk.

Chance – amerykański serial telewizyjny (dramat psychologiczny, thriller) wyprodukowany przez Nutmegger, Kem Nunn Stories, Inc., Groundswell Productions oraz Fox 21 Television Studios, którego jest luźną adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa Kema Nunna. Serial jest emitowany od 19 października 2016 roku za pośrednictwem platformy internetowej Hulu, a w Polsce serial od 24 kwietnia 2017 roku do 8 kwietnia 2018 roku przez 13 Ulica. W styczniu 2018 r. Hulu ogłosiło rezygnację z produkcji trzeciego sezonu. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Hugh Laurie myślał o zawodzie lekarza, lecz po ukończeniu Dragon School w Oksfordzie zamiast medycyny wybrał archeologię i antropologię na ekskluzywnych uczelniach Eton College i University of Cambridge. Podczas studiów trenował wioślarstwo, brał m.in. udział w tradycyjnych regatach ósemek (The Boat Race) uczelni Oxford i Cambridge. W 1977 zajął czwarte miejsce w mistrzostwach świata juniorów w dwójce ze sternikiem. Jest członkiem Leander Club, jednego z najstarszych klubów wioślarskich na świecie. Jego ojciec był niegdyś prezesem tego klubu.

London Borough of Camden – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-zachodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Jej nazwa pochodzi od Camden Town. Władzę stanowi Rada Gminy Camden (ang. Camden Council).Szeregowiec Dolot (ang. Valiant, 2005) – brytyjski film animowany, opowiadający o lądowaniu Aliantów w Normandii podczas II wojny światowej. Bohater filmu, gołąb Dolot musi dostarczyć Aliantom wiadomość od Francuskiego Ruchu Oporu z informacją o dacie lądowania w Normandii. Oglądanie Szeregowca Dolota jest dozwolone od 7 lat (wg KRRiT).

Podczas nauki na University of Cambridge odkrył swój talent do aktorstwa i spotkał pierwszą dziewczynę, Emmę Thompson, z którą w 1978 występował w słynnej grupie Footlights, gdzie poznał m.in. Stephena Fry'a.

Po raz pierwszy zagrał przed kamerami w filmie krótkometrażowym Więc kto ci to sprzedał? (Who Sold You This, Then?, 1975) u boku Johna Cleese’a. Dziesięć lat później zadebiutował na dużym ekranie w dramacie Obfitość (Plenty, 1985) z Meryl Streep, Charlesem Dance’em, Stingiem, Johnem Gielgudem, Ianem McKellenem i Samem Neillem. Pierwszym przełomowym momentem w jego karierze był występ w sitcomie BBC Czarna Żmija II (Blackadder II, 1986) jako książę Ludwig i Simon Partridge. W serii trzeciej, Czarna Żmija Trzy (Blackadder the Third, 1987), wcielał się w postać głupkowatego księcia regenta, którego lokajem był tytułowy bohater (Rowan Atkinson), a następnie w czwartej i ostatniej odsłonie, Czarna Żmija 4 (Blackadder Goes Forth, 1989), był arystokratą, który dość przypadkowo znalazł się na froncie I wojny światowej.

Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.Lot Feniksa (ang. Flight of the Phoenix) – amerykański film przygodowy z 2004, będący remakiem filmu Start Feniksa (1965).

Wspólnie ze Stephenem Fry'em zrealizował dwa cieszące się powodzeniem seriale komediowe – kostiumowy w stacji ITV1 pt. Jeeves i Wooster (Jeeves and Wooster, 1990–1993), w którym wystąpił jako Bertie Wooster, i będący luźną wiązanką ich skeczy Kawałek Fry'a i Lauriego (A Bit of Fry and Laurie, 1987–1995) w stacji BBC.

Figurantka (Veep, 2012-) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację HBO od 22 kwietnia 2012 roku. W Polsce nadawany jest także na kanale HBO od 11 czerwca 2012 roku.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

W latach 90. skupił się na udziale w produkcjach filmowych, pojawiając się w takich produkcjach, jak Rozważna i romantyczna, 101 dalmatyńczyków, Człowiek w żelaznej masce czy Stuart Malutki. W telewizji występował jedynie okazjonalnie, grając gościnnie w takich serialach, jak Przyjaciele, czy Tajniacy.

Jego powrót na mały ekran nastąpił w 2003, kiedy wygrał casting na tytułową rolę w nowym, wyprodukowanym przez amerykańską sieć Fox serialu obyczajowym Dr House. Na potrzeby tej produkcji opanował amerykański akcent, choć na co dzień posługuje się brytyjskim RP. Rola ta przyniosła mu dwa Złote Globy (2006, 2007) w kategorii Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Laurie jest także autorem bestsellerowej powieści Sprzedawca broni (The Gun Seller).

Z okazji jego 50. urodzin zorganizowano akcję charytatywną, z której cały dochód został przekazany fundacji „Save the Children”.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Jest czwartym i najmłodszym dzieckiem pochodzącej ze Szkocji Patricii Laidlaw, która dla rodziny zrezygnowała z marzeń o karierze pisarskiej, oraz Williama George’a Ranalda Mundella „Rana” Lauriego, byłego wioślarza i olimpijczyka (w 1948 zdobył złoty medal olimpijski na igrzyskach olimpijskich w Londynie w dwójce bez sternika). Po zakończeniu kariery sportowej ojciec przez ponad trzydzieści lat pracował jako lekarz rodzinny.

Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.Kraina jutra (ang. Tomorrowland) – amerykański film przygodowy z 2015 roku w reżyserii Brada Birda. Scenariusz napisali Brad Bird i Damon Lindelof.

16 czerwca 1989 poślubił w Camden Jo Green. Mają dwóch synów – Charlesa (ur. 1988) i Williama (ur. 1990) – oraz córkę Rebeccę (ur. 1993).

W 1997 przeżył załamanie nerwowe i kilka dni spędził na leczeniu. Przez kolejne dwa lata odwiedzał psychoterapeutę i zażywał antydepresanty.

Jego przyjacielem jest Robert Sean Leonard, wcielający się w rolę Jamesa Wilsona w serialu Dr House. Fakt bliskiej relacji aktorów wykorzystali scenarzyści, tworząc serial. W wywiadzie przyznał również, że ich więzi przypominają do złudzenia „pokręcone” relacje House’a z Wilsonem (także w tym przypadku autorzy scenariusza wzorowali się na rzeczywistości).

Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.

Laurie jest ateistą.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.
Karol, książę Walii (Charles, Prince of Wales), Karol Filip Artur Jerzy Mountbatten-Windsor (ang. Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, ur. 14 listopada 1948 w Londynie) – syn Elżbiety II i księcia Filipa.
Sir Ian McKellen (ur. 25 maja 1939 w Burnley) – brytyjski aktor teatralny i filmowy oraz scenarzysta. Obsadzany zarówno w rolach szekspirowskich, jak i w filmach akcji. Nominowany do Oskara, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Będąc orientacji homoseksualnej jest także znany jako aktywista na rzecz praw gejów i lesbijek.
XIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w Londynie (Wielka Brytania). Były to pierwsze letnie igrzyska od 1936 roku, po 12 latach przerwy spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Nie wystąpiły w nich ekipy Niemiec i Japonii (reprezentacje tych krajów nie zostały zaproszone) oraz ZSRR. Ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne odbywały się na stadionie Wembley, który mógł pomieścić 85 tysięcy widzów. Na tych igrzyskach po raz ostatni rozdano medale w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, a złoto w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.
Sprzedawca broni (tytuł oryginału: The Gun Seller) – wydana w 1996 debiutancka powieść sensacyjna, której autorem jest aktor Hugh Laurie. Na język polski książkę przełożył Jacek Konieczny.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Reklama