Hrabstwo Shelby (Tennessee)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hrabstwo Shelby (ang. Shelby County) – hrabstwo w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 783,63 mil² (2029,59 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2010 miało 927 644 mieszkańców.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).

Hrabstwo powstało w 1819 roku.

Historia[ | edytuj kod]

Hrabstwo Shelby zostało założone w roku 1819 przez imigrantów europejsko-amerykańskich. Było ono częścią ziem nabytych przez rząd Stanów Zjednoczonych od plemiona Czikasawów w roku 1818. Hrabstwo przyjęło imię Isaaca Shelby, byłego gubernatora stanu Kentucky, który przyczynił się do negocjacji nabycia owych ziem. W latach 1826 do 1868 siedzibą hrabstwa było Raleigh. Po zakończeniu wojny secesyjnej, siedziba została przeniesiona do Memphis (obecnie Raleigh znajduje się w granicach Memphis).

Milczenie owiec (ang. The Silence of the Lambs) – amerykański thriller psychologiczny z 1991 roku w reżyserii Jonathana Demme. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Doliny w rejonie Delty Missisipi były przeznaczone pod plantacje bawełny, gdzie siłą roboczą byli afroamerykańscy niewolnicy. Długo przed wojną secesyjną populację hrabstwa stanowili czarni, w większości niewolnicy, a Memphis rozwinęło ważny rynek handlu bawełną.

W XX wieku, w wyniku mechanizacji rolnictwa oraz wielkiej migracji, wielu Afroamerykanów przeprowadziło się z obszarów rolniczych do Memphis i innych miast północnych w poszukiwaniu pracy oraz nowych możliwości. Po II wojnie światowej, w wyniku wybudowania infrastruktury autostradowej, w hrabstwie zaczęły powstawać nowe domostwa. W hrabstwie nastąpiła urbanizacja, a za nowymi mieszkańcami podążyli przedsiębiorcy detaliczni. Wraz z postępem mieszkaniowym i podmiejskim, większość populacji hrabstwa zaczęli stanowić biali.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Geografia[ | edytuj kod]

Według U.S. Census Bureau, hrabstwo zajmuje powierzchnię łączną 2 030 km², z czego 1 980 km² stanowi ląd, a 57km² stanowią wody. W hrabstwie znajduje się najniżej położony punkt stanu Tennessee, położony na rzece Missisipi, tuż przy granicy Memphis.

Hannibal Lecter – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów powieści Thomasa Harrisa Czerwony smok, Milczenie owiec, Hannibal i Hannibal – po drugiej stronie maski oraz główny bohater filmów pod tymi samymi tytułami opartymi na powieściach. Powieść Czerwony smok została zekranizowana dwukrotnie – Manhunter (1986) Michaela Manna i Red Dragon (2002) Bretta Ratnera.Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Missisipi (ang. Mississippi River) – rzeka w centralnej i południowo-wschodniej części USA. Jej długość wynosi 3778 km (od źródeł jej dopływu Missouri 5969 km). Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata (obok Nilu, Jangcy i Amazonki). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 3,2 mln km².
Rekonstrukcja (ang. Reconstruction) – historyczna dla Stanów Zjednoczonych nazwa okresu odbudowy państwa w latach 1865–1877.
Uniwersytet Memphis (ang.University of Memphis) - publiczny uniwersytet stanowy z siedzibą w Memphis w stanie Tennessee. Został założony w 10 października 1912 roku.
Memphis Grizzlies – drużyna koszykarska z siedzibą w Memphis w stanie Tennessee. Grają oni w Southwest Division w National Basketball Association (NBA). Utworzony w 1995 początkowo z siedzibą w Vancouver i pod nazwą Vancouver Grizzlies. W 2001 nastąpiła przeprowadzka do Memphis i nadanie obecnej nazwy.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (ang. Supreme Court of the United States) – głowa władzy sądowniczej w systemie trójwładzy funkcjonującym w Stanach Zjednoczonych, obok władzy wykonawczej (prezydenta) i ustawodawczej (Kongresu). Jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest zagwarantowanie, że wszystkie działania władzy wykonawczej i ustawodawczej są zgodne z konstytucją.
Czikasawowie (ang. Chickasaw) - plemię Indian Ameryki Północnej blisko spokrewnione z Krikami i Czoktawami. Było to wojownicze plemię, które nieomal zniszczyło armię de Soto w roku 1541. Zamieszkiwali północne obszary dzisiejszego stanu Missisipi i część Tennessee. Byli właścicielami niewolników, ale wraz z zakończeniem wojny secesyjnej uwolnili ich i przyjęli do plemienia. Po przeniesieniu się do Oklahomy stali się członkami Pięciu Cywilizowanych Plemion. Ich wodzowie nosili miano "mingos".
Wielka migracja Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych- ruch migracyjny Afroamerykanów w latach 1915-1930 z południowych stanów USA do północnych, środkowo-zachodnich i zachodnich stanów. Łącznie w tym okresie 1.3 mln czarnych amerykanów opuściło południowe stany. Afroamerykanie migrowali w celu ucieczki przed rasizmem, poszukiwani zatrudnienia w miastach przemysłowych oraz lepszych warunków edukacyjnych dla swoich dzieci. Niektórzy historycy dzielą migracje na dwa etapy. Pierwsza Wielka Migracja w latach 1910-1940, około 1.6 mln osób opuściło swoje domy oraz na Drugą Wielką Migracje, która miała miejsce w latach 1940-1970, podczas której 5 mln czarnoskórych amerykanów przemieszczała się do nowych miejsc. W przeciągu ostatnich 35 lat, XX wieku naukowcy zaobserwowali ruch migracyjny odwrotny, tzw. Nowa Wielka Migracja, która trwa od 1965 roku.

Reklama