Hrabstwo Marion (Illinois)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hrabstwo Marion – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 41 691. Siedzibą hrabstwa jest Decatur.

Hrabstwo Wayne-hrabstwo w USA w stanie Illinois. Według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 17,151. Siedzibą hrabstwa jest Fairfield.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Geografia[ | edytuj kod]

Według spisu hrabstwo zajmuje powierzchnię 1491 km², z czego 1482 km² stanowią lądy, a 9 km² (0,60%) stanowią wody.

W hrabstwie znajdują się cienkie pokłady węgla oraz złoża piaskowca, wykorzystywanego w budownictwie. W 1908 odkryto na terenach złoża ropy naftowej.

Sąsiednie hrabstwa[ | edytuj kod]

 • Hrabstwo Fayette – północ
 • Hrabstwo Clay – wschód
 • Hrabstwo Wayne – południowy wschód
 • Hrabstwo Jefferson – południe
 • Hrabstwo Washington – południowy zachód
 • Hrabstwo Clinton – zachód
 • Stan Illinois na mapie USA
  Francis Marion (26 lutego 1732–27 lutego 1795) – podpułkownik Armii Kontynentalnej a później generał brygady w milicji prowincji Południowa Karolina w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Stał się znany pod przydomkiem "Swamp Fox" (Lis Błotny) ze względu na swoją umiejętność organizowania zasadzek i pułapek na wroga, w wyniku których uwalniano amerykańskich jeńców oraz utrudniano dostawy dla wojsk brytyjskich. W walce używał taktyki partyzanckiej, która sprawdzała się bardziej niż bitwy w otwartym polu, w których Amerykanie nie odnosili wielu sukcesów.Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Jefferson – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 40 045. Siedzibą hrabstwa jest Mount Vernon.
  Hrabstwo St. Clair – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 256 082. Siedzibą hrabstwa jest Belleville.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Hrabstwo Washington – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 15 148. Siedzibą hrabstwa jest Effingham.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hrabstwo Clay – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 14 560. Siedzibą hrabstwa jest Louisville.

  Reklama