Hrabstwo Honolulu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hrabstwo Honolulu (ang.: City and County of Honolulu, Honolulu County; dawniej: Oahu County) – skonsolidowane miasto-hrabstwo w stanie Hawaje w Stanach Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).

Należy do niego miasto Honolulu (stolica stanu i jego największa metropolia) oraz pozostała część wyspy Oʻahu, a także kilka małych sąsiednich wysp, w tym Północno-Zachodnie Wyspy Hawajskie z wyłączeniem atolu Midway.

Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miasto-hrabstwo Honolulu miało 907 574 mieszkańców.

Obecnym burmistrzem Honolulu jest Kirk Caldwell. Dewizą hrabstwa jest Haʻaheo No ʻO Honolulu co po hawajsku oznacza „duma Honolulu”.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

Geografia[ | edytuj kod]

Według US Census Bureau, hrabstwo zajmuje łączną powierzchnię 5510 km² z czego 1560 km² (71,8%) stanowią wody gruntowe a większość tego obszaru stanowi Ocean Spokojny który je otacza. W hrabstwie znajdują się 4 obszary objęte ochroną. Są to:

 • James Campbell National Wildlife Refuge
 • Oahu Forest National Wildlife Refuge
 • Papahānaumokuākea Marine National Monument
 • Pearl Harbor National Wildlife Refuge
 • Pomnik USS Arizona
 • Morzem terytorialnym graniczy z hrabstwem Maui od południowego wschodu i Kauaʻi od południowego wschodu.

  Hrabstwo Maui (ang. Maui County) – hrabstwo w stanie Hawaje w Stanach Zjednoczonych. Składa się z czterech wysp Maui, Kahoʻolawe, Lānaʻi i Molokaʻi (część Molokaʻi należy do sąsiedniego hrabstwa Kalawao. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 2398,74 mil² (6212,71 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 145 157 mieszkańców. Jego siedzibą administracyjną jest Wailuku.Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.

  CDP[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. US Census Bureau: Hawaii County. Population, Housing Units, Area, and Density: 2000 (ang.). [dostęp 2010-10-10].
  2. US Census Bureau: Honolulu County (ang.). Quickfacts. [dostęp 2010-10-10].
  Reklama